Pécs;

Az Emberség Erejével Alapítvány felmondott bérleménye

- Pécs a sorosozást megúszta, a hazugságért fizet

A bíróság pénzbüntetésre ítélte a pécsi önkormányzatot, mert hamis tényeket terjesztve rontotta az Emberség Erejével Alapítvány jóhírét.

A történet előzményei 2017 őszére nyúlnak vissza, akkor döntött úgy a Soros György által létrehozott Nyílt Társadalom Alapítvány, hogy a kelet-magyarországi és a dél-dunántúli régióban két éven át támogatja a civil szervezeteket. Utóbbi térségben a pénzért jelentkező pályázók munkájáról a pécsi Emberség Erejével Alapítvány döntött. Amikor erről Pécs kormánypárti vezetői értesültek, támadást indítottak az alapítvány ellen.

Hoppál Péter, a város parlamenti képviselője és Páva Zsolt, Pécs polgármestere azt nyilatkozta, hogy Soros ezt a pénzt a kormány migránspolitikájával egyet nem értő civileknek szánja, vagyis azoknak, akik muszlim menekülteket akarnak betelepíteni hazánkba. A pécsi közgyűlés kormánypárti többsége megszavazott egy politikai deklarációt, ami ugyanezt hangsúlyozta, s azt kérte a város lakóitól és vállalkozóitól, hogy ne adjanak bérbe irodát az Emberség Erejével Alapítványnak.

A kérés hatott, az alapítványnak távoznia kellett irodájából, mivel azt a tulajdonos – a deklarációtól megijedve – felmondta. Az alapítvány azonban talált magának új helyet, és az elmúlt két évben sikeresen lebonyolította a rábízott pénz odaítélését, szétosztását. Amúgy – mint arról írtunk is - egyik pályázó sem foglalkozott migránsokkal, az 1-3 millió forinttal díjazott szervezetek főképp kulturális, oktatási, szociális és egészségügyi feladatokra fordítják a kapott pénzt.

Az alapítvány – a TASZ ingyenes jogi segítségét igénybe véve - bírósághoz fordult, mivel a szervezet irányítói úgy érezték, Pécs kormánypárti vezetői rossz hírüket keltették, s ezzel kárt okoztak a szervezetnek. Ezt a Szekszárdi Törvényszék nem látta megalapozottnak, a Pécsi Ítélőtábla szerdán kimondott verdiktje viszont részben az alapítványnak adott igazat. 

Páva Zsolt

A tábla szerint a pécsi önkormányzat által megszavazott politikai deklaráció hamis színben tüntette fel az alapítványt, amikor azt állította, hogy az EEA választási kampányközpontként működik, s célja, hogy olyan politikai erő kerüljön hatalomra Magyarországon, ami migránsokat hoz hazánkba (egyébként a szervezet hagyományőrzéssel, az emberi szabadságjogokkal, áldozatvédelemmel, közösségfejlesztéssel foglalkozik).

A valótlan tényállításért fizetnie kell Pécs önkormányzatának. Az alapítvány 500 ezer forintot kért, a bíróság ennek felét látta arányosnak, s egyben kötelezte a várost, hogy az MTI-n keresztül tegye közzé: nem igaz, hogy az EEA kampányközpontként működött.

Pávát és Hoppált nem marasztalták el az ügyben. Azt sem látták törvénysértőnek, hogy a városvezetés megkérte a pécsieket, ne fogadják be az alapítványt. A verdikt nem jogerős, mivel a felek még gondolkoznak azon, fellebbeznek-e.

Ha az ítélet jogerőssé válik, akkor a pécsi önkormányzat másodjára bukik el - fizetési kötelezettséggel járó - jogvitát az alapítvánnyal szemben. 2018-ban ugyanis a szervezet szeretett volna a város cégétől, a Zsolnay Örökségkezelőtől helyiséget bérelni egy rendezvényére, ám ezt a ZSÖK – a pécsi közgyűlés említett deklarációjára hivatkozva – megtagadta. Az EEA az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordult, s ott megállapították, hogy a ZSÖK – a bérlet elutasításával - hátrányos megkülönböztetésben részesítette a civil szervezetet, ezért a város cégét 200 ezer forintra bírságolták.

A veresegyházi Fabriczius József Általános Iskola 138 fős tantestületéből 116-an támogatják a május 29-i munkabeszüntetést.