A nemzetközi tőkepiacokon már jó ideje a várható recesszióról folyik a diskurzus – a gyenge első negyedév után további lassulást prognosztizáltak a szakértők. Magyarországnak azonban nincs miért aggódnia, sőt. A hazai kockázati tőkepiac minden szereplője az új JEREMIE-források indítására figyel: a tavaly felállt nyolc új kockázati tőkealap a következő 5 évben a Közép-Magyarországon kívüli, kevésbé fejlett hazai régiókban összesen 75 milliárd forintnyi tőkét helyez ki (projektenként a minimum 200 millió, a maximum pedig 1,5 milliárd forint).
A május 28-án megrendezendő Venture Capital Summit elnevezésű kockázatitőke-konferencián külön figyelmet kap a civil ügyek finanszírozása, amely elsőre talán nem tűnik vonzó lehetőségnek egy befektető számára. Ám ahogy azt az egyik előadás bemutatja, igenis létezik olyan megoldás, amely a közjó, azaz a pozitív társadalmi hatás mellett bevételt is termel.
Egy másik érdekes terület, hogy miképp lehet finanszírozni a lendületben lévő, tőkeigényes beruházás előtt álló kis- és középvállalatokat, illetve a zöldmezős projekteket. Erről az alapok létrehozásában is komoly szerepet vállaló MFB Invest szakértője beszél majd. (Elsősorban a gépiparban, az energetikában, az egészségügyben, a feldolgozóiparban, valamint a szolgáltatási és technológiai szektorokban aktív, és elsősorban 500 millió forint feletti tőkeigényű tranzakciókban vesz részt.)
Továbbá szó lesz róla, miként lehet sikeresen befektetni, és „készre építeni” egy céget – ezt egy olyan vállalkozás (Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt.) mutatja be, amelyik nyolcéves fennállása óta több mint 100 cégbe fektetett be és ezek közel egyharmadából exitált (értsd: kiszállt, miután a vállalkozás megállt a saját lábán).
Hasonlóan fontos kérdés, hogy miképp kell kezelni az érettebb szakaszban lévő startupokat, melyek menedzselése más tapasztalatokat, eltérő stratégiát és nagyobb tőkét igényel, mint egy kezdő vállalkozás elindítása. Az erről szóló kerekasztal-beszélgetés résztvevői többek között azt vitatják meg, honnan lehet felismerni, ha a startup készen van, és mi a teendő, ha elérte a nemzetközi játszóteret.
A rendezvényen két külföldi előadó vesz részt, akik Izraelből hoznak tapasztalatokat és üzleti lehetőségeket. Közülük Jay Kalish, az OurCrowd vezetője mutatja be a kockázati tőkeportfóliók menedzselésére szolgáló "közösségi tőkefinanszírozási platform" megoldásukat, amely lehetővé teszi, hogy kisbefektetőknek ráhatásuk legyen arra, hogy a befektetési alap pontosan hova helyezze pénzüket.