egészségügy;kórház;adósságállomány;

Képünk illusztráció

- Félelmetes tempóban adósodnak el a kórházak

Csak a múlt hónapban 5 milliárd forinttal nőtt az intézmények lejárt adósságállománya, év végére akár 70 milliárdra is rúghatnak a határidőn túli tartozások.

Áprilisban újabb csaknem 5 milliárd forinttal nőtt a központi költségvetési szervként működő egészségügyi intézmények lejárt adóssága, amely majdnem elérte a 34 milliárd forintot. Az első négy hónapban havonta átlagosan 4,65 milliárd forinttal gyarapodott az állomány a Magyar Államkincstár (MÁK) friss adatai szerint. Ezzel az ütemmel június végére 43, míg az év végére akár 70 milliárd forintra is nőhet a lejárt tartozásállomány – írja a Napi.hu

A gazdasági hírportál szerint az adósság mintegy harmadának, 11 milliárd forintnak több mint két hónapja járt le a fizetési határideje, 8 milliárdnak több mint egy hónapja, de még nem érte el a két hónapot a késés, a 30 nap alatti tartozások összege pedig közel 14 milliárd forint a MÁK legfrissebb adata szerint.

Az adóslista éllovasai változatlanul a Péterfy Sándor utcai kórház és a Honvédkórház. A 2,8 milliárdot meghaladó adóssággal küszködő Péterfy Sándor utcai kórház a napokban többször is szerepelt a hírekben, legutóbb a röntgensugarakat átengedő védőfelszerelései, illetve azok hiánya miatt, pár nappal korábban pedig azért, mert a hétvégén a négy budapesti sürgősségi centrum közül egyedül vállalta a sürgős betegek ellátását, a többiek ugyanis, köztük az adóslista második helyén 2,8 milliárddal álló Honvédkórház is, lemondták azt.

Havi növekedésben a Debreceni Egyetem (484 millió) valamint a Békés megyei kórház (414 millió forint) vitte a pálmát, harmadikként a Péterfy következik, amely 359 millió forintos plusszal zárta az áprilist.

Az adósság egyre masszívabb növekedése a kórházi információk szerint a brutálisan elszálló bérek következménye, emiatt dologi kiadásokra alig jut már az intézményekben, sőt van, ahol már a bérre sem elég a finanszírozás - írja portál.

A cikkben idézik a Népszava információit is, miszerint 2020-ban sem jut érdemben több gyógyításra, a készülő költségvetés tervezetében mindössze 150 milliárdos pluszt kap az egészségügy, amelyből a természetbeni ellátásokra 40 milliárddal érkezik több, mint 2019-ben.  Ez az összeg még az  idei adósság konszolidációjára sem lenne elég, hiszen ha a tartozások továbbra is a jelenlegi ütemben gyarapodnak, év végére elérhetik akár a 70 milliárd forintot is. 

Az Antall és Boross-kormány egykori földművelésügyi minisztere 96 évesen hunyt el.