Brexit;

- Újult erővel a Brexit-megállapodás elfogadása felé

Két hét múlva kulcsfontosságú szavazás következik a kilépési szerződésről, majd jöhet Theresa May utódja kiválasztásának hosszú folyamata.

Az elmúlt hetekben takaréklángon égett az Európai Unióból való távozás kérdése az Egyesült Királyságban, de a korábban elképzelhetetlennek gondolt május 23-i európai parlamenti választás előtt elkerülhetetlenül napirendre került. A legfrissebb The Sunday Times publicisztikai oldalán Theresa May közvetlenül a szavazópolgárokhoz fordul, ígéretet téve, hogy „bátor, új ajánlatot” terjeszt be a képviselők elé. Az ostromlott kormányfő figyelmezteti a honatyákat, hogy „most már igazán eljött a döntés pillanata”. Mint írja, ezt megelőzően, csütörtökön az urnák elé járulnak a választók, és „reményei szerint mindenki, aki felelősségteljes módon akarja megvalósulva látni a Brexitet, az egyetlen olyan pártra fog szavazni, amelyik ezt teljesíteni tudja, és ez a Konzervatív Párt”. May bízik abban, hogy a bár egyre csökkenő többségű, de mégiscsak kudarcba fulladt három kísérlet után a kormány olyan „bátor” javaslatokkal tud előállni, melyek támogatást kapnak a parlamentben. A tory vezető a legcsekélyebb részlettel sem terheli a közvéleményt, csak a megállapodás nélküli kizuhanás lehetőségét zárja ki, mint amit a három éve a Brexitre szavazók sem akarhatnak.

Theresa May múlt héten a rá nehezedő nyomásnak engedve bejelentette, hogy a június eleji „sorsdöntő” parlamenti voks után közli távozásának időpontját. A kormányfő a következő hetekben olyan intézkedések bevezetésére készül, melyek megszépítik politikai örökségét és tükrözik a 2016. júliusi hatalomra lépésekor az „egyszerű, megélhetési problémákkal küszködő emberek” felé tett ígéreteit. A legfrissebb közvélemény-kutatások fényében aktuális megítélése katasztrofálisnak látszik. Az EP-választás előtt készült Comres-poll szerint Nigel Farage új Brexit Pártja a szavazók 31 százalékának támogatását élvezi, míg az Opinium 34 százalékos népszerűséget mért. A Konzervatív Párt 9, illetve 12 százalékot kapott, ami a megalázó negyedik helyre sorolja be, a Brexit alakulaton kívül a Munkáspárt és a Liberális Demokraták által is megelőzve.

A héten mintegy hatvan konzervatív képviselő a frakción belül új, egynemzet-konzervatív csoportot hoz létre, amely az egyre aggasztóbb szélsőséges és populista hangokkal szembeszállva visszatér a korábban John Major és David Cameron által is képviselt inkluzív, befogadó párthagyományokhoz. Célpontjuk, a már működő, Jacob Rees-Mogg vezette 90-tagú Európai Kutatócsoport azonban már jelezte, hogy el van szánva a kilépési szerződést tartalmazó törvény visszautasítására, mert „csak így lehet megnyugtatóan biztosítani az ország jövőjét”.

Korábban idézett Sunday Times-cikkében Theresa May megvédte a Munkáspárttal folytatott, ám a múlt héten eredmény nélkül lezárt tárgyalásait, melyektől áttörést várt a kivonulási törvény parlamenti elfogadása terén. Ezzel kapcsolatban Sir Keith Starmer, a Labour Brexit-szóvívője kijelentette, hogy a patthelyzet megoldásában sokat segítene, ha a kormány kész lenne népszavazásra bocsátani a végső kilépési megegyezést. Megítélése szerint ennek köszönhetően az alsóházi többséghez elegendő mennyiségű munkáspárti képviselő haladna át az „igen” szavazóhelyiségen. A Munkáspárt első helyen a törvényjavaslat megváltoztatását, benne egyfajta vámunió megőrzését, második legjobb megoldásként idő előtti általános választást szeretett volna kivívni, de ezeket nem sikerült elérnie. A referendumról szóló vitában több változat is felmerült. Az egyik lehetséges verzió a megállapodás elfogadása és az Európai Unióban maradás közötti döntés, egy másik az oly szenvedélyesen vitatott „no-deal” megoldást is a nép elé terjesztené.

Ahogy erre Sir Keir is emlékeztetett, csak látszólag van még sok idő az október 31-i kilépési határidőhöz. A pünkösdi egyhetes, majd várható hosszú nyári szünet után az alsóház két-két hétig ülésezne ősszel a pártkonferenciák előtt és után, így valóban eljött a cselekvés ideje.

Jeremy Corbyn, a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője a BBC televíziónak nyilatkozva vasárnap kijelentette: pártja nem látta még az új tervezetet, de ő nem hallott semmi olyasmit, ami arra vallana, hogy az alsóházban eddig háromszor elvetett Brexit-megállapodáshoz képest a kormány törvényjavaslata alapvető újdonságokat tartalmazna. Corbyn hozzátette: a Munkáspárt „ez idő szerint” továbbra sem támogatja a Brexit-egyezményt. (MTI)

Pan Jun 1996 óta élt Kaliforniában, hatéves bocsa, Hsziao Livú már ott született.