EP-választások;

- Szociális, fenntartható és feminista Európát!

Miután már csak pár nap van az európai parlamenti választásokig, nem tudom eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontosak ezek a választások. Nem csupán az európai projektünk, az európai építkezés számára, hanem azért is, hogy eldöntsük, milyen Európát is akarunk. A tét az, hogy mi milyen Európát akarunk.

Amikor Európáról beszélek, nem arról beszélek, hogy „mit akar Brüsszel”, ahogyan azt a jobboldali és a populista pártok megpróbálják elhitetni velünk. Nem, Európa az az uniós polgárok összessége, legyen szó svédekről, spanyolokról, írekről vagy rólunk, magyarokról, és az Európai Parlament képviselői, akiket mi választunk meg, ők lesznek majd azok Brüsszelben, akik megvédik álláspontunkat és elképzeléseinket.

Nyilvánvaló, hogy amit mi, szocialisták és szociáldemokraták szeretnénk, az egy szociálisabb, szolidárisabb, szabadabb, igazságosabb és fenntarthatóbb Európa.

Közös jelöltünk, Frans Timmermans helyesen fogalmaz; mi haladást akarunk és nem visszalépést, társadalmi befogadást és nem a jobboldali kirekesztést; egyenlőséget és nem diszkriminációt, tiszteletet és nem gyűlölködést, a nemek közötti egyenlőséget és nem a patriarchális, férfi privilégiumokat.

Mi az embereket részesítjük előnyben, és nem az üzletet; az éghajlatváltozásra vonatkozó igazságosságot és nem a nyereséget; a szociális lakásokat és nem a nagyvállalati beruházásokat; az emberi jogokat és nem az identitás kérdéseit.

De nem csak politikai jelszavakat, ígéreteket vagy hangzatos szavakat szeretnék írni, hanem teszek néhány konkrét javaslatot is.

Az Európai Szocialisták Pártja tisztességes minimálbért akar minden uniós országban azért, hogy biztosítsuk az emberhez méltó életet, és hogy az emberek normálisan ki tudjanak jönni a fizetésükből. Ma Magyarországon a minimálbér nettó 99 000 Ft. Hadd kérdezzem meg, hogy ki tudja ebből kifizetni a lakbért, a villany- és vízszámlákat, az élelmiszereket, az iskolai felszereléseket a gyerekeknek, a munkába járáshoz a bérletet, az orvosi költségeket és a gyógyszereket, és hogy ezek után még egy kis pénz is maradjon ebből a nagyon kevés 99 000 forintból?

Amennyiben nem garantálunk tisztességes minimálbért, akkor csak még több egyenlőtlenséget termelünk, tovább növelve a dolgozó, de szegény emberek csoportját.

Az egyik legjobban növekvő költséget, többek között Magyarországon is, a lakhatás jelenti, különösen a fiatalok számára. A fiatalok ma már hosszabb ideig maradnak együtt a szüleikkel, mielőtt lakást tudnak bérelni, vagy egy sajátot megvásárolni. Mi megfizethető lakásokat akarunk mindenkinek.

A fiatalokról szólva azt is szeretném, hogy ők jövőt lássanak Magyarországon, úgy érezzék, hogy itt álmodhatnak és álmaikat itt meg is valósíthatják, és hozzájárulhatnak az ország fejlődéséhez.

Ehelyett Orbán elűzi őket, mert egyetemet zárat be, nem teremt munkahelyeket és lehetőségeket az embereknek, vagy éppen elfogadtatja és bevezeti a rabszolga törvényt, hogy az embereket fizetés nélkül dolgoztassák!

Mi, az európai Szocialisták Pártja, minden embernek lehetőséget adunk arra, hogy tanuljon és munkát, szakmai gyakorlati lehetőséget találjon az Ifjúsági Garanciák keretében, illetve hogy felfedezze Európát más diákokkal együtt az Erasmus + programok által.

Megértem, hogy az emberek, és különösen a fiatalok hátat fordítanak az Európai Uniónak, amikor az élet nehéz, és úgy érzik, hogy nem tisztességes.

Számos igazságtalanság és egyenlőtlenség egyik legnagyobbika az adókedvezmények rendszere, az adózási egyenlőtlenség. Miért van az, hogy olyan óriáscégek, mint például a Google vagy az Amazon, amelyek milliárdos nyereséget érnek el, csupán “aprópénzt” fizetnek, szemben a sarki kis étterem tulajdonosával, aki jövedelmének felét fizeti be adóként? Azt szeretnénk, hogy a társasági adókulcs minimális mértéke 18% legyen a nagyvállalatoknak, és biztosítani kell, hogy mindenki hozzájáruljon az adórendszerhez.

Befektetéseket kell eszközölnünk a jövőbeli iparágakba és ágazatokba. Azokba, amelyek alkalmazkodni fognak a megoldandó társadalmi-gazdasági, illetve a környezetvédelmi változtatásokhoz is.

Ez csak akkor lehetséges, ha befogadó módon dolgozunk.

Az a befogadó mód és megközelítés, amelyik a társadalom valamennyi nő és férfi tagjával számol, valamennyi nőért és férfiért dolgozik.

Ezzel pedig elértem a kampány utolsó fontos pontjához. A PES Nőszervezetének elnökeként ez abszolút prioritás számomra.

Nem érhetünk el társadalmi igazságosságot feminista program nélkül, egy olyan menetrend nélkül, amely hiszi, tervezi és küzd a nemek közötti egyenlőségért a társadalmi, gazdasági és politikai szférában.

Ez olyan program, amely egyenlő esélyeket és haladást követel meg mindenki számára, így a nőknek és a férfiaknak egyaránt. Ezért beszélünk arról, hogy egy feminista gazdaságért dolgozunk, ami teljesen ellentétes azzal, amit Orbán kínál. Orbán azt kínálja, hogy a nők maradjanak otthon, és csak legyen gyerekük, de nem ahogyan ők szeretnék eldönteni, hanem az “anyai kötelességből”. Mi olyan társadalmat és gazdaságot akarunk, amely a nőkért működik és értékeli a nők hozzájárulását.

Ehhez újra kell gondolnunk a globális gazdasági és pénzügyi rendszert, hogy mindenki számára egyenlő emberi jogokat érjünk el, visszalépés nélkül.

Ráadásul ma Európában a nők és férfiak közötti átlagos bérkülönbség 16,2%. Ez azt jelenti, hogy a nőknek 58 további napot kell ledolgozniuk, hogy ugyanolyan fizetést kapjanak, mint a férfi kollégáik. És a helyzet nem javul a nők számára, amikor idősödnek. Az unióban a nők és a férfiak közötti átlagos nyugdíj különbség 37,5%. A nők számára pedig nagyobb a kockázat, hogy elszegényednek.

Ez elfogadhatatlan, a nők többet érdemelnek! Ezért a szocialisták és a szociáldemokraták már évek óta azt követelik, hogy

–  Határozzanak meg célokat és célkitűzéseket, hogy figyelemmel kísérhessük a tagállamokat az Európai fizetési különbségek vizsgálatának rendszerével. Az egyik konkrét cél az lenne, hogy a nemek közötti bérszakadékot évente 2%-kal csökkentse, tagállamonként és korcsoportonként,

–  Vezessenek be átláthatósági táblázatokat, hogy értékeljék a nemek közötti bérszakadékokat, ahogyan azt 2012-ben Belgiumban a barátaink már bevezették.

–  Javasoljanak egyértelmű és visszatartó erejű szankciókat abban az esetben, ha a tagállamok nem teljesítik e célkitűzéseket.

Ahogyan Frans Timmermans mondta: „A 21. században 21. századi munkakörnyezetet kell biztosítani minden nő és férfi számára”. Ennek érdekében azt ígéri, hogy mandátumának öt éve alatt megszünteti a nemek közötti bérszakadékot, amikor az Európai Bizottság elnöke lesz.

Itt az ideje, drága barátaim, hogy Európát társadalmi projektté alakítsuk, olyan unióvá, amely minden polgárával, minden polgára érekében működik, és amelyik senkit sem hagy az út szélén.

Mindannyian ezt választhatják, ezért hát menjenek el, és szavazzanak május 26-án!

Segítsünk Európának, hogy szociális, feminista, tisztességes, szabad és fenntartható legyen!