Kulcsár Katalin tizenöt évesen, 1999-ben tette le a játékvezetői vizsgát, édesapja hosszú éveken keresztül bíráskodott labdarúgó-mérkőzéseken, a példa tehát adott volt.
„Édesapám nem szerette volna, hogy játékvezető legyek – mondta a Népszavának a játékvezetőnő. – Amikor jelentkeztem a tanfolyamra és elkezdtem bíráskodni, még gyermekcipőben járt a női futball Magyarországon, de külföldön is egészen más volt a megítélése, mint napjainkban. Az elmúlt húsz évben a női futball rengeteget fejlődött, a mérkőzések irama jelentősen nőtt és a színvonal is sokkal magasabb.”
Kulcsár Katalin megyei férfi bajnoki meccseken szerezte első tapasztalatait, de nem szegték kedvét a bekiabálások, megjegyzések.
„Izgultam a mérkőzések előtt, de arra koncentráltam, hogy a legjobb teljesítményt nyújtsam, így ki tudtam zárni a külvilágot – idézte fel a kezdeteket. – Minden energiámat lekötötte a mérkőzés, a játékhelyzetek megítélése, a teljesítményem rovására ment volna, ha elkezdek bármilyen külső körülménnyel foglalkozni.”
A magyar játékvezetőnő 2004-ben lett tagja a FIFA keretének, ettől kezdve nemzetközi mérkőzéseken is közreműködött. Az elmúlt tizenöt évben sok helyen megfordult a világban.
„Komoly vonzerő és nagy élmény a sok utazás lehetősége, bár azt is fontos tudni, hogy ilyenkor városnézésre, a környék megismerésére szinte sosem jut idő – árulta el Kulcsár Katalin. – Ha egy meccsre utazunk, akkor a repülőtérről a szállodába megyünk, onnan a stadionba, majd a mérkőzés után jövünk is haza. Egy-egy hosszabb tornán lehet egy-másfél napunk az adott helyszín megismerésére, de általában itt is be van osztva az egész napunk. Érdekes tapasztalat volt eljutni például Pápua-Új Guineába vagy Uruguayba, magánemberként ezekbe az országokba nem hiszem, hogy eljutottam volna.”
Kulcsár Katalin 2016-ban a Wolfsburg–Lyon női Bajnokok Ligája-döntőt vezette, ugyanebben az évben őt választották meg a világ legjobb női játékvezetőjének. Lapunk arról érdeklődött, mi kell ahhoz, hogy valaki kiérdemelje ezt az elismerést?
„Nagy megtiszteltetés volt elnyerni ezt a díjat, de tudni kell, hogy ez nem egy szakmai elismerés, újságírók adják le szavazataikat. Én abban látom mégis a jelentőségét, hogy abba a szűk csoportba kerültem, akik olyan mérkőzéseket vezethetnek, hogy a nevük felmerül egy ilyen díj kapcsán.”
Szombaton Budapesten, a Groupama Arénában rendezik a női BL-döntőt, a Lyon és a Barcelona mérkőzésén Kulcsár Katalin negyedik játékvezetőként működik közre.
„Egy játékvezető általában egy BL-fináléban kap szerepet pályafutása során, ezért nagyon büszke vagyok arra, hogy az európai szövetség tartalék játékvezetőnek jelölt az idei döntőre, ráadásul pont hazai pályán, Budapesten.”
Másfél héttel később Kulcsár Katalin már Franciaországba utazik a női világbajnokságra. Négy évvel ezelőtt Kanadában ő volt a vb legfiatalabb játékvezetője. A torna játékvezetői szempontból azért lesz különleges, mert női meccseken először itt alkalmazzák majd a videóbírót.
„Már hosszú hónapok óta zajlik a felkészülés, hogy megfelelően alkalmazzuk majd a videóbíró intézményét a világbajnokságon. A videóbíró komoly segítséget jelent a játékvezetők számára elsősorban az objektív esetek megítélésénél – hangsúlyozta. – A technika segítségével kizárható a tévedés a leseknél, illetve a büntető területen kívül vagy belül történt szabálytalanságok kapcsán egyértelműen meghatározható a szabálysértés helye. A viták azonban nem szűnhetnek meg teljesen, hiszen például a kezezések megítélésében sosem lesz teljes az egyetértés, ezt el kell fogadni.”
A férfiak világbajnoksága előtt a kiválasztott játékvezetőknek több fizikai és szellemi tesztet is teljesíteniük kell.
„Ez ugyanígy történik nálunk is, szinte ugyanazt a felkészülési programot csináltuk végig mi is, mint férfi kollégáink az oroszországi torna előtt – mondta Kulcsár Katalin. – Az itthoni edzéseimen én is viselem a pulzusmérő órát illetve a GPS alapú mérőeszközt, amelyek adatai bekerülnek a FIFA rendszerébe, hogy az edzők kielemezzék azokat. Június 7-én kezdődik a vb, május 29-én utazunk ki, a helyszínen még vár ránk fizikai teszt, és gyakorlati edzésekkel végezzük a finomhangolást a rajt előtt.”
A férfiakról az a sztereotípia, hogy chips és sör társaságában néznek otthon meccset a televízióban, mi a helyzet a világ egyik legjobb női játékvezetőjénél?
„A sört nem szeretem, és mint minden sportolónak, oda kell figyelnem a táplálkozásra is, így chipset sem eszem, ha valami ételre vágyom a televízió előtt, akkor az inkább gyümölcs.”