Már alig érkeznek menekültek Olaszországba, de egyébként is több mint felére esett vissza globálisan a migránsok száma, például a múlt év végén mindössze hárman tartózkodtak a két magyar tranzitövezetben, ám a kérdés továbbra is megosztja az uniót, írja a Reuters.
Látszólag vége a válságnak, de a következmények kihatnak az európai választásra. Nacionalista politikusok igyekeznek tőként kovácsolni maguknak a folyamatos izgalmakból. Lásd Orbán Viktor múlt heti nyilatkozatát a nagyszebeni EU-csúcs alkalmából. A legfrissebb felmérés azt tanúsítja, hogy az emberek számára a bevándorlás a legnagyobb gond, amit a klímaváltozás követ. Ebből következőn aligha meglepő, hogy a jövő héten minden eddiginél jobb szereplésre számíthatnak a nacionalista és euroszkeptikus pártok.
De azért Olaszországban – Matteo Salvini ide vagy oda – immár a gazdaság és a korrupció számít a legfontosabb témának. A politikus nehezen tudja elhitetni, hogy a migránsok veszélyt jelentenek, miközben azzal büszkélkedik, hogy számukat 98 százalékkal lenyomta. Ezért aztán most ő és hasonszőrű európai szövetségesei inkább biztonsági fenyegetéseket emlegetnek a korábbi terrortámadásokra hivatkozva.
A nagy pártok azzal vádolják a populistákat, hogy azok a félelemre játszanak rá. Manfred Weber szerint a gond az, hogy vannak politikusok, akik igyekeznek minden áron napirenden tartani a problémát. Ugyanakkor Gerald Knaus, a berlini Európai Stabilitási Kezdeményezés igazgatója hibának tartja, hogy a hagyományos erők átengedik ezt a kérdést a szélsőségeknek, mert onnantól kezdve azok szabják meg a közbeszédet. Ezért olyan üzenet kellene, miszerint a mérsékelt erők ellenőrzik a határokat, de az emberi jogok megsértése nélkül. A többség őket támogatná, csak éppen nincs ilyen párt.