Toroczkai László, a Jobbikból kiszakadt Mi Hazánk Mozgalom elnöke, egyben EP-listavezetője bejelentette, hogy új „önvédelmi szervezetet” alakítanak Nemzeti Légió néven. Ennek nyomatékaként többen is megjelentek terepszínű katonai egyenruhában, amelyről később kiderült, hogy a szervezet díszöltözéke.
A párt József körúti irodájában most csak a beharangozó tájékoztatót tartották, a hivatalos zászlóbontás június elején, Szegeden lesz. A Mi Hazánk azonban úgy látta jónak, hogy – ha már egyszer a Magyar Nemzet cikke nyomán a sajtó felkapta a témát – érdemes még az EP-választás előtt nagyobb hírverést csapni az eseménynek.
A zászlóbontás időpontja és helyszíne nem véletlen: száz évvel ezelőtt Szegeden jött létre az úgynevezett Nemzeti Hadsereg. A korabeli eseményeket felidézve Toroczkai méltatta Horthy Miklóst, akinek „bevonulásával sikerült megtisztítani Budapestet a kommunistáktól”.
Toroczkai László nem titkolta, hogy a Nemzeti Légió – ha jogi értelemben nem is – szellemiségét tekintve a Magyar Gárda utódjának tekinthető. Az okok, amelyek annak idején a Magyar Gárda megalakulásához vezettek, nem szűntek meg. Sőt: a problémák inkább súlyosbodtak – állította.
A Magyar Gárdát feloszlatta az MSZP (valójában az MSZP kormányzása idején a bíróság oszlatta fel), az „aljas munkát” folytatta a Fidesz, a Jobbik pedig elárulta a gárdistákat – sorolta Toroczkai. A Nemzeti Légió stratégiai szövetségesként tekint a Betyárseregre. Számít a többi hasonló társaságra is, ezek gyűjtőszervezete akar lenni. Az alapszabály lehetővé teszi a kettős tagságot.
A Nemzeti Légió fontos feladatának tartja a „hagyományőrzést” és a „honvédelmi alapismeretek ismeretek oktatását”, de különféle akciókban is részt kíván venni. Tagjai a „jogszerűtlen kilakoltatásoknál” is megjelennek majd.
A szervezet egyesületi bejegyzési kérelmét már beadták a bírósághoz. Toroczkai László is az alapítók között van, ahogyan például a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom egyik vezetője.
A Nemzeti Légió élén Födelmesi László áll, akiről megtudtuk, hogy nyolc évig szolgált a francia idegenlégióban. Toroczkai érzékeltette, hogy ő nem a szavak embere, az újságíróktól ezért azt kérte, legfeljebb csak katonai kérdésekben keressék. Való igaz: a volt idegenlégiós a tájékoztató során végig néma maradt.
A szóvivői teendőket Dorogi György látja el, aki egyúttal a „nemzetvédelmi tagozatot” is vezeti. Lapunknak elmondta, hogy neki nincs katonai múltja.
Toroczkai szóba hozta azt a törökszentmiklósi demonstrációt is, amit a Mi Hazánk és a Betyársereg jövő hétre hirdetett meg „Elég volt a cigányterrorból!” címmel. A rendőrség a vonulást megtiltotta, a Mi Hazánk bírósághoz fordult. Kérdésünkre a pártelnök kijelentette, hogy a rendőrséggel és a bírósággal egyeztetve a demonstrációt valamilyen formában mindenképpen megtartják.
A tájékoztató végén a Nemzeti Légió néhány tagja katonai vezényszavak kíséretében hagyta el a terepet.