Helikopterek és ejtőernyősök az égen, páncélozott járművek a földön, katonai átkelés a vízen, robbanások és lövöldözés: ha valaki ilyennel találkozik mostanában, pánikra semmi ok! Nincs háború, csak a hét végén igazán beindult a hadgyakorlatszezon.
Mint Benkő Tibor honvédelmi miniszter Mesterházy Attila képviselőnek adott minapi válaszából kiderült, május 10-től egészen június 24-ig az Egyesült Államok Európában Állomásozó Szárazföldi Erőinek Haderő Parancsnoksága (USAREUR) szervezésében Magyarországon és több környező országban tizenhárom másik nemzettel közösen nagyszabású hadgyakorlat-sorozatot hajtanak végre. Hazánkban főként Várpalota, Szolnok, Szentes, Ócsa és Taszár települések az érintettek, körülbelül 1100 magyar katona részvételével.
A gyakorlatokban nincs semmi rendkívüli, nem „elrettenteni” vagy erőt mutatni akarnak, már a korábbi években is megrendezték ezeket. Céljuk elsősorban, hogy a résztvevő nemzetek között javuljon az együttműködés, egy misszióban vagy éles helyzetben már olajozottan működjön a munka. A soron következő hadgyakorlatok egyébként amerikai kezdeményezésűek, de nyáron egy nagyobb, ugyancsak visszatérő NATO gyakorlatra is sor kerül: a Saber Guardian 2019 elnevezésű műveletnek Románia és Bulgária mellett Magyarország ad otthont. Korábban áprilisban pedig a modernizáláson és nagyjavításon átesett Mi-24-es helikopterek levegő-föld éleslövészetet tartottak.
Közben május elsejétől ismét a magyar Gripenek védik a Baltikum légterét. A litván siauliai légi bázison a lengyeleket négy magyar vadászgép és mintegy százfős személyzet váltotta, hogy a spanyolokkal és britekkel közösen augusztus végéig biztosítsák Észtország, Litvánia és Lettország védelmét. A három balti állam 2004-ben csatlakozott a NATO-hoz, a kollektív védelem jegyében a szövetséges országok négy hónapos váltásokban garantálják a biztonságot. A magyar Gripenek legutóbb 2015-ben látták el a feladatot, akkor a pilótáink több mint 430 órát töltöttek a levegőben, ebből 25 alkalommal éles riasztás, tehát a balti országok felett történő légtérsértés miatt kellett felszállniuk. A misszióból persze mi is profitálunk: az extra repülési idővel a pilóták fenntarthatják és fejleszthetik a megszerzett képességeket, a személyzet nemzetközi környezetben bővítheti tapasztalatait.
A hadgyakorlatok természetesen nem nyilvánosak, ám az érdeklődők május 18-19-én a budaörsi Honvédelem Napján belekóstolhatnak a magyar hadsereg működésébe. A rendezvényen többek között bemutatkozik a német Leopard 2 nehéz harckocsi is, melyből a haderőfejlesztés keretében 44 darabot vásárol Magyarország, valamint az ugyancsak német Panzerhaubizte 2000 (PzH 2000) önjáró löveg, amiből 24-et szerzünk be, egyelőre ismeretlen áron.