;

napelem;klímavédelem;energiahatékonyság;

- Szerény kormányzati energiatervek

Kis- és középvállalkozásoknak napelem-, a lakosságnak pedig átfogó energetikai felújítási programokat ígér a kormány, ami az unió után három hónappal saját honlapján is közzétette az ország - változatlanul szerény - 2030-as klíma-célszámait.

Május végétől válik elérhetővé a kis- és középvállalkozások saját áramfogyasztásának részleges kiváltását szolgáló napelemfejlesztési támogatás - közölte az illetékes innovációs és technológiai tárca. E kör energiahatékonysági fejlesztéseire adókedvezményt kap - jegyzik meg. A szaktárca a lakosság számára rövidesen megjelenő ösztönzőket ígér az átfogó épületenergetikai felújítások és megújulóenergia-felhasználás terén. E tárgyban jelenleg az energiahitelt ajánlják. Idén árversenykiírást is terveznek megújulóenergiás fejlesztők körében. A közlekedés terén a közösségi megoldások erősítését, az elektromobilitás fejlesztését, a bioüzemanyag-bekeverési arány növelését és a helyi tömegközlekedés zöldítését tűzik ki maguk elé célul.

A közlemény emellett hosszasan taglalja a kormány klímavédelmi elkötelezettségét. (Ez azért megy mégis kiállásszámba, mert politikai nyilatkozatok mostanság egyre gyakrabban állítják szembe az unió klímavédelmi költségigényét más ágazatok fejlesztési szükségletével.) Megjegyzik: Magyarország, összhangban az uniós célokkal, 2030-ra 1990-hez képest 40 százalékkal csökkentené az üvegházhatású gázkibocsátást. Civil szervezetek korábban ennek kapcsán közölték: bár Magyarország e tárgyú esélyei - elsősorban az ipar rendszerváltás utáni összeomlása nyomán - eredendően kedvezőek, az elmúlt években a szennyezés ismét növekedésnek indult, veszélyeztetve e cél elérését is. Ráadásul, míg 2050-re az Unió 100 százalékos szén-dioxid-kibocsátás-csökkentést ír elő, Magyarország ugyanekkorra csak 52-85 százalékot vállal. Ha mi is csatlakoznánk a közös célhoz, 2030-as értékünket is legalább 55 százalékra kellene emelni - szögezték le civil szervezetek néhány hete megjelent közös állásfoglalásukban.   

Az unió után a kormány is közzétette a magyar klímatervetMiután februárban az unió közzétette, Orbán-kormány ma, május 7-én saját honlapján is megjelentette a 2030-as megjulóenergiás, energiahatékonysági és szén-dioxid-kibocsátási célértékeket tartalmazó úgynevezett Nemzeti Energia- és Klímaterv (NEKT) első tervezetét. Mint arról már a legelső változat alapján beszámoltunk, Magyarország többnyire jóval az uniós közös átlagcélok alatti értékeket vállal. Így a megújuló-arány tekintetében a 32 százalékos átlag helyett 20 százalékot, a megtakarítás terén pedig a közös 32,5 százalék helyett 8-10 százalékot célzunk. Bár a szén-dioxid-kibocsátás-csökkentésben elvileg vállaljuk az átlagos, 1990-hez mért 40 százalékot, 2005-ös alapon 30 százalék helyett már csak 7-et hozunk. Szakértők szerint a most közzétett verzió csak néhány apróbb fogalmazási pontosítást tartalmaz a három hónappal ezelőttihez képest (illetve mellékeltek néhány háttér-adatsort). A közzétett tervet a társadalmi, szakmai párbeszéd első lépésének tekinti Szegő Judit, a Levegő Munkacsoport éghajlatvédelmi projektvezetője. Ez ugyanakkor nem tekinthető kész anyagnak - tette hozzá lapunk megkeresésére a szakértő. Abbéli reményét fejezte ki, hogy a civil szervezeteknek még a végleges NEKT év végi elkészülte előtt módot biztosítanak egy kifejtettebb anyagot véleményezésére, illetve megjegyzéseik még a határidő lejárta előtt be is épülnek a végleges változatba. Botár Alexa, a Magyar Természetvédők Szövetsége klíma- és energia-programvezetője szintén üdvözölte a kormányzati lépést. Ismeretei szerint a NEKT társadalmi egyeztetése május-júniusban indulhat, mégpedig egy, a mostaninál részletesebb, fejlettebb változatról.