;

Pintér Sándor;Civil Biztonsági Szolgálat Zrt.;Bálna;

- Azzal is jól járt Pintér volt biztonsági cége, hogy az államhoz került a Bálna

A Pajzs 07 Zrt. két évre szerződött a fővárosi vagyonkezelővel a Bálna védelmére, de a rendezvényház eladása kihatott az üzletre. Szerencsére erre is találtak megoldást.

Összesen 327 millió forinttal, a korábbi ár felével drágult az eredetileg nettó 654 milliós őrzési szolgáltatási szerződés, amit a Pajzs 07 Zrt. kötött a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt.-vel (BFVK) – derül ki az uniós közbeszerzési értesítő pénteki számából.

szerződésmódosítás hátterében az áll, hogy a fővárosi vagyonkezelő még 2017 áprilisában kötött két évre szóló szerződést a Pajzs 07-el, helyszínenként legfeljebb 7200 munkaórára. A megállapodás alapján a biztonsági cég összesen 10 ingatlanban végzett járőr vagy portaszolgálatot, közöttük a Bálna Budapest Rendezvényközpontban is – az őrzési tenderre egyébként kizárólag csak a későbbi nyertes jelentkezett.

Újrakötötték volna, aztán jött az állami vevő

A fővárosi vagyonkezelő aztán 2019. január 28-án ajánlati felhívást tett közzé a fennálló szerződés újrakötésére, melyben már emelték is a tétet: a sikeres pályázónak ebben már 13 helyszínt kellett volna védenie 24 hónapon át, összesen 981 millió forintért. Ezt a felhívást azonban nem részletezett okból, február 14-én váratlanul visszavonta a fővárosi  vagyonkezelő vállalat.

A visszavonás után két héttel aztán az állam nevében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. ajánlatot tett a Bálna és a hozzátartozó ingóságok megvásárlására a fővárosnak, amit a Fővárosi Közgyűlés március 27-én el is fogadott.

Komoly bánatpénzzel járt

A fentiek előzték meg tehát a pénteken publikált szerződésmódosítást. A megoldás sokba került, és a Pajzs 07-nek biztosan megérte. Bár a vállalkozás eredetileg csak április végéig őrizte volna a Bálnát, a 

a fővárosi vagyonkezelő azzal a módosítással „engesztelte ki” a biztonsági céget, hogy minden, a Pajzzsal kötött szerződésben szereplő ingatlannál 50 százalékkal megemelte a korábbi őrzés-védelmi órakeretet. A hosszabbítással pedig sikerült 981 millió forintra növelni a 2017-ben kötött szerződés keretösszegét is.

Emeltek, mert megtehették

A Népszava megkereste a Pajzs 07-et és a BFVK Zrt.-is. Szerettük volna megérteni, hogy ha csupán a Bálna kieséséről volt szó, miért növelték a teljes szerződéses keretet több százmillió forinttal. A megkeresettek közül csak a vagyonkezelő válaszolt: elmondása szerint azért járt el így:

  • mert a BFVK Zrt. a közbeszerzési törvény értelmében ezt szabályosan megtehette.

  • A következő ok kacifántosabb: maga megrendelő, tehát a BFVK kötötte ki a szerződésmódosításban, hogy ha módosítást a kihirdetés után eljárásban támadják meg a Közbeszerzési Döntőbizottság előtt, akkor az a módosítás bontó feltételének számít. A fővárosi vagyonkezelő viszont mindenképpen szerette volna elkerülni a jogellenes helyzetet.

  • Mivel a Bálna non-stop üzemelő rendezvényközpont, addig is őrizni kell, amíg a jelenlegi üzemeltető, tehát a BFVK Zrt. kötelezettségei megszűnnek, és az állami cég veszi át feladatait

A vagyonkezelő válaszából egyúttal kiderült, hogy miért álltak el február közepén a szerződés újrakötésétől: ekkor ugyanis már tudták, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő meg akarja venni a Bálnát, bár az MNV  Zrt. csak két héttel később tette meg hivatalosan is ajánlatát a főváros felé. A fővárosi vagyonkezelő pedig azért nem újította meg a tendert, mert nem akarták egy kétéves szerződésbe kényszeríteni a rendezvényközpont új tulajdonosát.

A tulaj más, az őr maradhat

A vállalkozásnak egyébként sem feltétlenül jelent gondot, hogy a Bálnának új tulajdonosa lesz, hiszen az MNV Zrt. simán átveheti az ingatlanra vonatkozó szerződésüket a fővárostól.

 A Pajzs 07  már korábban is jólt szerepel az állami és fővárosi tendereken: 2015-ben konzorciumban nyerték el fővárosi többségi tulajdonban lévő Budapesti Nagybani Piac Zrt. őrző-védő feladatait az Átlátszó szerint. 2017-ben – írta a Napi.hu – pedig a MÁV három éves, 18 milliárdos személy és vagyonvédelmi tenderén futottak be, szintén konzorciumi keretek között. A vállalkozás száz százalékos tulajdonosa a Civil Biztonsági Zrt, ami korábban Pintér Sándor jelenlegi belügyminiszter cége volt - Pintér  pedig egy ideig igazgatósági tagként is jelen volt a Pajzsban. 

Matteo Salvini után Heinz-Christian Strache, az Osztrák Szabadságpárt elnöke lesz a kormányfő vendége május 6-án – tudta meg a Népszava.