;

Magyarország;jégkorong;Dél-Korea;

- Rengeteg hiba, kiütés: Magyarország-Dél-Korea 1-5

Kiütéses vereséggel kezdte a nur-szultáni divízió-1-es jégkorong-világbajnokságot a magyar válogatott: Dél-Korea, kihasználva legjobbjaink elemi hibáit a két-két gólig és asszisztig jutó Kim Szang Vuk, valamint a 36 lövést hárító – 97,2 százalékos védési hatékonyság! – Matt Dalton vezérletével könnyedén győzött 5-1-re.

A négy órás időeltolódás miatt magyar idő szerint meglehetősen furcsa-korai időpontban, hétfőn reggel fél kilenckor kezdte meg szereplését a magyar válogatott a vébén,méghozzá a tavaly még A-csoportos Dél-Korea ellen. Az ázsiaiak legyőzése két évvel ezelőttig általában papírformának számított, ám 2017-ben az ukrajnai vébén 3-1-re ők nyertek, köszönhetően elsősorban a pjongcsangi téli olimpiára honosított kanadai játékosaiknak. Akik közül az ötkarikás játékok és a 2018-as A-vb után többen már nem vállalták a válogatottságot, így Nur-Szultánba csak a kapus Matt Dalton, valamint két bekk, Alex Plante és Eric Regan maradt hírmondónak. A többiek fizikálisan ugyan lefelé lógnak ki a vb-mezőnyből, ám ezt rengeteg és gyors korcsolyázással és hatalmas fegyelmezettséggel pótolják, s főleg egy többmeccses sorozat elején komoly ellenállást jelentenek a legjobbaknak is.

A finn Jarmo Tolvanen betegsége miatt a tornán a mieinket megbízott szövetségi kapitányként irányító MAC-vezetőedző, Majoross Gergely némileg váratlant húzva a kapuban az első számú hálóőrnek számító Vay Ádám helyett Bálizs Bencének adott bizalmat, akit alig tíz másodperc után már teszteltek is a villámléptű koreaiak. Az első komoly helyzet viszont Dalton kapujánál alakult ki, ám Erdély Csanád lövésénél hiába videóztak a bírók, látszott, a korong a vasról pattant ki. A magyar fölényt a nyolc perc alatti két emberfór is jól mutatta, gólt azonban negyed órán át nem láthatott a jó másfél szektornyi, a légvonalban jó 3800 kilométeres utazást vállaló magyar szurkolótábor.

Mely aztán döbbent csendben vette tudomásul, hogy a vb első találata után Bálizs kotorászik maga mögött, ugyanis Andrew Sarauer támadóharmadbeli eladott korongja után Sin Szang Hun száguldott végig a pályán, elfektette Szirányi Bencét, s lövése átcsúszott a magyar kapus mamutja alatt.

Szerencsére nem sokáig vezettek a koreaiak, hiszen 45 másodperccel később a Galló Vilmos korcsolyázta körbe az ellen kapuját, s rövid sarkos húzása ugyan még kijött Daltonról, a kipattanó korongot azonban Hári János beemelte a ketrecbe.

A második harmadot nyomasztó fölényben kezdte válogatottunk, gólt egy rossz csere miatt azonban megint az ázsiaiak ütöttek: Dalton remekül emelte át a pakkot a magyar harmadba, ahol három koreai teljesen üresen indulhatott, s végül An Dzsi Huj emelt a bal felsőbe. Az újabb hiba továbbiakat generált,a támadó térfélen több korongot tudtak szerezni a távol-keletiek, s csak a szerencsén és Bálizson múlt, hogy nem nőtt tovább a különbség. Egészen Kewin Wehrs buta kiállításáig – fejjel állította bele egy ártalmatlan helyzetben a koreai csatárt a palánkba… –, melyet tanítanivaló keresztpasszokkal játszott ki sakk-mattra az ellen, s végül Kim Szang Vuk bombázott a magyar kapuba.

Kétgólos hátrányban magasabb fokozatba kapcsolt a magyar csapat, de nem bírtak a kanadai-koreai kapussal, aki minden kísérletet hárított, s a játékrész végén 95,2 százalékos hatékonysággal már 20 védésnél járt. A ritka ellencsapásokban pedig mindig ott volt a veszély, hogy a meccs kétharmadára behozhatatlannak tűnő távolságba kerülnek a koreaiak.

És a záró periódus elején majdnem el is dőlt a meccs, szerencsére Hári korongvesztése után Sin Szang Hun ezúttal mellé lőtte a szólót. Nyomott ugyan a magyar csapat, de igazán nem volt ötlet a támadásokban, a rakkolás pedig ezúttal nem hozott átütő eredményt, többek között a rengeteg rossz passz miatt. Melyek közül egyet megint a saját harmadban szereztek meg az ázsiaiak, s az újabb kettő az egy elleni helyzetet Kim Ki Szung váltott gólra. Az újabb találat végleg megroppantotta a mieinket, negyvenegy másodperccel később Kim Szang Vuk korcsolyázta körbe a védőjét, s emelt fonákkal Bálizs válla fölött a léc alá, K. O.-közeli helyzetbe taszítva a magyar csapatot. Mely megpróbált ugyan kozmetikázni az eredményen, de három perccel a vége előtt fórban Nagy Gergő korcsolyával lőtte a kapuba a pakkot, melyet értelemszerűen nem adtak meg a játékvezetők.

A gyenge kezdés után Majoross Gergelynek és stábjának gyorsan rendet kell tennie a fejekben és a lelkekben, ugyanis kedden délután a másik tavalyi A-csoportos, a vb egyik esélyese, Fehéroroszország ellen lép jégre a magyar válogatott. A hétfő produkció a beloruszok ellen még kevesebbet érhet, de a mieink már sokszor megmutatták, egyetlen nap alatt képesek pokolból a mennybe jutni.

Magyarország-Dél-Korea 1-5 (1-1, 0-2, 0-2)Gól: Hári (Galló, Stipsicz, 16.), illetve Sin Szang Hun (16.), An Dzsi Huj (Kim Szang Vuk, 22.), Kim Szang Vuk (Dzseon Jung Vu, 29.), Kim Ki Szung (Kim Szang Vuk, An Dzsi Huj, 49.), Kim Szang Vuk (An Dzsi Huj, 50.). Kiállítások: 10 perc+ 10 perc fegyelmi (Wehrs), illetve 8 perc.