biztosítás;bazilika;

- Baráti céggel szerződik az egyház

Keretmegállapodással biztosítják az összes hazai katolikus templomot és intézményt, több mint ötezer ingatlant.

„Teljes mértékig elégedettek vagyunk. A biztosító, amikor valamilyen káreset történik, mindig korrekt módon jár el és méltányos összeget fizet” – így tájékoztatták lapunkat egyházi berkekből. Kérdésünk apropóját a párizsi Notre-Dame jelentős részét elpusztító tűzvész adta.

A püspöki kar korábbi tájékoztatása szerint a Generali 1992 óta a Magyar Katolikus Egyház vagyonának biztosítótársasága. A cég ekkor még a plébániákkal és különféle egyházi intézményekkel állt szerződéses kapcsolatban, amelyet fokozatosan az egyházmegyékkel, majd idővel országos szinten, központi irányítás alatt a püspöki karral való szerződéskötés váltott fel.

Úgynevezett keretmegállapodásról van szó, ami a hitéleti épületek, ingóságok és nem hitéleti funkciójú – oktatás-nevelési, szociális, egészségügyi – egyházi vagyonra is kiterjed. Az öt évre szóló vagyon- és felelősségbiztosítás megújítását több alkalommal is „ünnepélyes keretek” között írta alá Erdő Péter bíboros a Generali vezetőjével.

Értesülésünk szerint az országos biztosítási szerződés összegét nem az ingatlanok értéke, hanem „légköbméter”, tehát az épületek nagysága alapján számolják ki. A kiemelkedően értékes épületek esetében – ilyen például a Mátyás-templom vagy a Szent István-bazilika – az érintett plébániák, egyházmegyék speciális különbiztosítást is köthetnek.

Rákérdeztünk: a Szent István-bazilikának valóban van különbiztosítása, a Mátyás-templomnak viszont nincs. Utóbbinál a „körülmények alapos mérlegelése” után úgy ítélték meg, elegendő garanciát nyújtanak az általános szerződésben foglalt feltételek.

A katolikus egyházban üzleti titokként kezelik, hogy az országos biztosítás mennyibe kerül évente. Ugyanez érvényes a különmegállapodásokra, amelyekről amúgy nincs is összesített kimutatás.

Az egyház pozícióját javítja, hogy a püspöki kar hatalmas ingatlanvagyon, több mint ötezer épület birtokában tárgyalhat. Az együttműködést nyilván még gördülékenyebbé teszi, hogy a Generali eleve „baráti cégnek” számít: a biztosító olasz anyavállalatának a Vatikán is a részvényese.

A magyarországi biztosítási szerződés az általános felelősségbiztosításon túl fedezetet nyújt egyebek között tűz- és elemi kárra, betöréses lopásra, valamint templomi harangok esetén „egyéb speciális kockázatokra” is. Utóbbinak azért van jelentősége, mert – a Biztosítási Szemle beszámolója szerint – egy megrepedt vagy leszakadt harangot nem csupán megjavítani nehéz, bonyolult műveletet jelent a harang leszerelése, elszállítása, majd az újraöntést követő visszaszerelése is. Márpedig harangtörésre vagy -repedésre minden évben akad példa.

A templomi orgonák is „sérülékeny elemét” képezik az egyházi vagyonnak. Előfordul, hogy egy nagyobb esőben beázik, esetleg villámcsapás következtében kigyullad az orgona. Javítása igen költséges, regiszterenként másfél millió forintra is rúghat: a biztosítás ezt is fedezi.

Az elemi károk sorában szintén a Biztosítási Szemle tesz említést arról, hogy az épületek tetejét leszakító vihar egy esetben elforgatta a templomtornyot. A bűnözők sem kímélik a templomokat: betörők hol barokk korból származó faszobrokat loptak el, hol oltárképeket vágták ki a keretükből.

Amikor az Esztergomi bazilika égettA KDNP-s Semjén Zsolt a Notre-Dame tetőszerkezetét megsemmisítő tűzvészben tragikus szimbólumot lát. A Hír TV-nek adott – nagy feltűnést keltő – nyilatkozata szerint Franciaország megtagadta saját történelmét, megtagadta önmagát, megtagadta saját kereszténységét és hitét: az égő templom kifejezi azt az apokaliptikus értékvesztést, aminek a nyugati világban tanúi lehetünk. Semjént és a hozzá hasonlóan vélekedő keresztény politikusokat érdemes emlékeztetni rá, hogy 1993-ban elektromos zárlat miatt az Esztergomi bazilika is kigyulladt, a főhajó tetőszerkezetének egy része leégett. Abban az időben az MDF által vezetett koalíció volt hatalmon, benne a KDNP-vel. Feltételezhetnénk pedig, hogy Semjén Zsolt, aki a mostani kormány miniszterelnök-helyettese, jól ismeri az Esztergomi bazilikai történetét. Hisz a kabinet tavaly decemberben 11 milliárd forintot ítélt oda az épület teljes külső és belső felújítására. Ebből 4,2 milliárdot már átutaltak a főegyházmegyének.

A miniszterelnök Kazahsztánban beszélt arról, hogy Magyarország a jelenlegi, megváltozott helyzetben nem veszélyt lát, hanem lehetőségeket.