Észak-Írország;IRA;

- Rosszkor volt rossz helyen a meggyilkolt újságíró

Lyra McKee egy négykerék meghajtású jármű mellett állt, amikor az álarcot viselő elkövető rendőrökre és bámészkodókra egyaránt lövéseket adott le.

A négynapos ünnep végeztével az Új IRA szélsőséges szervezet elérkezettnek látta az időt, hogy magára vállalja a felelősséget Lyra McKee író-újságíró életének kioltásáért. Az Ír-szigeten jól ismert 29 éves tehetség közhellyel szólva rossz időben rossz helyen járt. Bátor tényfeltáró újságíróként az észak-írországi Londonderry zavargások sújtotta Creggan negyedében tartózkodott és tudósított a tüntetésekről, amikor egy fegyveres tüzet nyitott rá. Az Új IRA nyilatkozatának közzétételét megelőzően a gyilkossággal a republikánus érzelmű Saoradh elnevezésű csoportot azonosították, amely a történteket „véletlen balesetnek” nevezte. A szerencsétlen nő egy négykerék meghajtású jármű mellett állt, amikor az álarcot viselő elkövető rendőrökre és bámészkodókra egyaránt lövéseket adott le.

Ha a tragédiából valami pozitívum is fakadhat, az az lehet, hogy a megosztott Ulster minden politikai irányzata elítélte a kiváló újságíró elleni merényletet. Az észak-ír rendőrségtől származó információk szerint a katolikus közösség részéről minden precedenst nélkülöző együttműködés tapasztalható a bűncselekmény elkövetőjének kézre kerítése érdekében. Az elsőként előállított két tizenéves gyanúsítottat szabadon engedték, de kedden a rendőrség megerősítette, hogy újabb őrizetbe vételre került sor. Ezúttal egy 57 éves nőt tartoztattak le a terrorizmust elhárító törvény értelmében. A lakosság részéről a rendőrség szerint „hatalmas mennyiségű” bejelentés érkezik be. A BBC News úgy tudja, hogy a rendőrség és az ügyészség már foglalkozik azzal a súlyos kérdéssel, hogy milyen védelmet nyújthatnak a tanúknak a későbbi büntetőbírósági tárgyaláson.

Az Új IRA hét-nyolcéves múltra és négy gyilkosságra tekint vissza. Több kisebb radikális szervezet, köztük a Real IRA egybeolvadásának terméke azt követően, hogy a nacionalista félkatonai mozgalmakat átalakította politikai szárnyuk, a Sinn Fein konstruktív részvétele a békefolyamatban. A harmincéves észak-ír zavargásoknak véget vető nagypénteki békeegyezménynek most ünnepelték éppen „nagykorúvá válásának” évfordulóját, huszonegyedik születésnapját. Az esemény alkalmából Belfastba látogatott Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház demokrata párti elnöke is.

A halálát követő érzelmes nyilatkozatok alapján a fiatal kora ellenére nagyon sokat elért Lyra McKee különleges egyéniség lehetett. A Belfastból csak nemrégiben Londonderrybe költözött író-újságíró hagyatéka számos közeli barátjának egyike, Kathleen Bradley szerint az lehet, hogy „ebben a városban a fegyverek nem oldanak meg semmit, a fegyvereket semmire nem szabad használni. Világos az üzenet: mindez nem OK, nem elfogadható, semmivel nem magyarázható”.

A The Sunday Times publicisztikája szerint Lyra McKee „mindazt megtestesítette, ami egy megújult Észak-Írországban lehetségessé vált. Az Észak-Belfast zömében fizikai dolgozók lakta katolikus negyedében született meleg nő egy mélyen vallásos közösségben próbált érvényesülni, felülemelkedve a szűk törzsi viszonyokon”.

2016-ban a Forbes magazin a harminc legbefolyásosabb 30 év alatti európai média személyiség közé sorolta. Több nemzetközi kiadvány, köztük a Buzzfeed és a The Atlantic számára dolgozott újságíróként, íróként pedig elsősorban a dél-belfasti parlamenti képviselő, Robert Bradford tiszteletes 1981-es meggyilkolásának feldolgozásával hívta fel magára a figyelmet. A könyvet megalapozó kutatást közösségi összefogás finanszírozta. Az LGBT mozgalom és az Amnesty International egyaránt fáradhatatlan aktivistát vesztett el Lyra McKee megölésével.

Állami látogatás keretében látogatja meg II. Erzsébetet az amerikai elnök, aki tavaly minden etikett-előírást felrúgva kezet fogott az uralkodónővel.