Az Iszlám Állam vállalta magára a húsvétvasárnapi Srí Lanka-i merényleteket, a terrorszervezet egy fényképet is feltöltött bizonyítékul, amelyen állítólag a nyolc öngyilkos merénylő látható, ennek hitelességét azonban egyelőre nem erősítették meg. A kormány egy helyi szélsőséges dzsihadista csoportot, a Nemzeti Tauhít Dzsamaatot gyanúsítja, tizenhárom tagjukat őrizetbe is vették, ám azt már korábban is valószínűsítették, hogy külföldről is segítséget kaphattak.
Korábban a Srí Lanka-i védelmi miniszter helyettese azt mondta, a nyomozás eddigi eredményei alapján a húsvétvasárnapi merényleteket bosszúból követték el a christchurchi mecsetekben elkövetett március 15-i tömegmészárlásért, ahol 50 muszlimot gyilkolt meg egy szélsőjobboldali ausztrál férfi. Közben keddre már 321-re emelkedett a Srí Lankán húsvétvasárnap elkövetett terrortámadás áldozatainak száma, de a több száz sérült miatt félő, hogy ez még mindig nem a végleges adat.
A szigetország 1948-as függetlensége óta nem ismeretlen az erőszak. Miután 1956-ra a szinhala lett az ország egyetlen hivatalos nyelve és a buddhizmust nevezték meg egyetlen állami vallásként, egyre inkább elharapódzott a nacionalizmus, és a kisebbségek konfliktusai mind véresebbé váltak. A feszültség 1983-ban polgárháborúba torkollt, a buddhista, szingaléz többség a függetlenségért küzdő hindu tamilokkal harcoltak. Harminc év vérontásnak az vetett véget, hogy 2009 május 18-án a Srí Lankai kommandósok megölték a Tamil Tigrisek nevű hindu militáns csoport vezetőjét.
Hogy megfékezzék a vallási, etnikai ellentétek újabb kiéleződését, a kormány felfüggesztette a közösségi média működését, amelyen már régóta félelemkeltő álhírek terjedtek a helyi muszlim közösségekről. A kilencvenes évek elejétől számtalan pletyka terjengett arról is, hogy az iszlám közösségek radikalizálódnak és az Öböl menti országok támogatják őket, ám bizonyíték ezekre az állításokra sosem született. Az álhíreket a szingaléz és a tamil politikai erők is előszeretettel terjesztették, hogy félelmet keltsenek az iszlám vallásúakkal szemben, aminek eredményeképpen 2013-ban és 2018-ban is több muszlim tulajdonosú üzletet is porig égettek. A közösségi médiában olyan hamis információkat osztottak meg Srí Lanka-i felhasználók, mint, hogy „a muszlimok az általuk árult, vegyszerrel kezelt női fehérneműkkel akarják sterilizálni a szingaléz lakosságot, hogy azok elveszítsék többségüket a szigeten”.
A keresztény közösségek ezzel szemben eddig kimaradtak a fegyveres konfliktusokból, rájuk nem tekintettek veszélyforrásként, ellentétben a muszlimokkal, akikkel szemben az az előítélet terjeng a helyi konzervatívok között, hogy át akarják venni a hatalmat az ország felett. A keresztények ellen intézett támadás a szélsőségeket kutató Amarnath Amarasingam szerint arra utal, hogy dzsihadisták lehettek a támadók.