;

terrorizmus;robbantás;Srí Lanka;

- Még 87 bombát találtak Colombóban, vészhelyzetet hirdettek Srí Lankán (videón az egyik pokolgép robbanása)

A feltételes szükségállapot éjféllel veszi kezdetét az országban.

A vasárnapi véres merényletsorozat után hétfőn közel száz újabb robbanószerkezetet találtak Srí Lanka fővárosában, Colombóban. A BBC azt írja, 87 kisebb erejű bombát egy buszpályaudvaron talált meg a rendőrség a város Pettah nevű negyedében, nem messze a repülőtértől. Korábban az államfő érkezését előkészítő katonák a reptéren is találtak egy 1,8 méter hosszú csőbombát.

Egy autóba rejtett pokolgép pedig hatástalanítás közben lépett működésbe.

Ez - a vasárnapiakhoz hasonlóan - szintén egy keresztény templom mellett történt a BBC szerint. Nem tudni, megsérült-e valaki a detonáció miatt.

Rajitha Senaratne kormányszóvivő idő közben megnevezte a csoportot, amire a hatóságok gyanakszanak: a felelős szerintük a Nemzeti Tauhít Dzsamaat (National Towheed Jamath, NTJ), amit nyersen talán nemzeti tauhid mozgalomnak lehetne fordítani, amiből a tauhid nagyjából az Istennel való egységre kíván utalni. A csoportra nagyjából egy évvel ezelőtt figyeltek fel a hatóságok, amiért buddhista szobrokat rongáltak a tagjai.

Arra, hogy az NTJ készül valamire, már két héttel a merényletsorozat előtt figyelmeztették a hatóságokat. Az erről szóló információ minden esetre nem ért el a kabinetig Senaratne szerint. Hemasiri Fernando védelmi államtitkár pedig arról nyilatkozott, nem is ekkora volumenű támadásról szólt az értesülés, hanem egy-két elszigetelt incidensről. A rendőrséget figyelmeztették a veszélyről, mondta Fernando, és egyúttal elismerte, hogy konkrét lépéseket nem tettek az ügyben.

A kormány úgy tartja, nemzetközi segítséggel, terroristák határokon átívelő együttműködésével készítették elő a vérengzést

- nyilatkozta korábban Senaratne kormányszóvivő. Úgy gondolják, az NTJ mögött külföldi radikálisok állnak. Éppen ezért, Srí Lanka nemzetközi segítségre is számít a helyzet megoldásában, és a külföldi szálak felderítésében. Megjegyzendő, a felelősséget a történtekért hétfő estig sem az NTJ, sem más szervezet nem vállalta magára.

A hétfőn összehívott nemzetbiztonsági tanács úgy döntött, éjféllel életbe léptetnek egy az ország egészére kiterjedő feltételes szükségállapotot. Ennek célja a terror megfékezése, és - mint hangsúlyozzák - nem a szólásszabadság korlátozása. Az intézkedés felhatalmazhatja a rendőrséget és a katonaságot, hogy gyanús személyeket bírósági végzés nélkül fogva tarthassanak, illetve kihallgathassák őket. Az előző naphoz hasonlóan, hétfő este 8-tól kedd hajnali 4-ig is kijárási tilalmat rendeltek el Colombóban, és a közösségi média mindenféle platformját a merényletsorozat kezdete óta blokkolja a kormány. Keddet nemzeti gyásznappá nyilvánították.

Az elmúlt évek legsúlyosabb terrortámadása rázta meg vasárnap Srí Lanka fővárosát, Colombót és környékét: nyolc robbantásos merénylet történt, ezek közül három keresztény templomban, négy pedig szállodákban. Hatot öngyilkos merénylő követett el, kettő bomba házkutatások során robbant - három rendőrrel is végezve. Hétfő reggelre 290-re emelkedett a Srí Lanka-i merényletsorozat áldozatainak száma, a sebesültek száma pedig megközelíti az 500-at. Az áldozatok többsége helyi, 35-en külföldi állampolgárok. Eddig 24 gyanúsítottat vettek őrizetbe.

Vasárnap, a késői órákban Molotov-koktéllal támadtak egy Srí Lanka-i mecsetre is, továbbá felgyújtottak két muszlim tulajdonosú boltot a hatóságok szerint.

Etnikai, vallási feszültségekSri Lankán hivatalosan 2009-ben ért véget az 1982-ben kezdődött polgárháború, amit a kormány és a buddhista vallású szingaléz többség ellen indított a hindu Tamil Ilam Felszabadító Tigrisek nevű lázadó (terrorista) szervezet az ország északi részének elszakadása érdekében. A harcokban 80-100 ezer ember halt meg. A polgárháború vége óta nem volt jelentősebb támadás vagy terrormerénylet az országban, bár 2018 elején néhány hónapos szükségállapotot hirdettek, mert egy buddhista csoport mecseteket és muszlimok tulajdonában lévő üzleteket támadott meg.
A 21 milliós Sri Lankán a lakosság mindössze hat-hét százaléka katolikus (70 százalék körül van a buddhisták aránya, 10-12 százalék muszlim, illetve hindi) , de a katolicizmust egységesítő erőnek tekintik, mivel az kisebbségi tamilok és a többségi szingalézek egyaránt az egyház tagjai.

Nemcsak Oroszország, de uniós tagállamok is álhírekkel terelgetik a választói akaratot "egy bizonyos irányba" - mondta az EB elnöke, majd a magyar kormányt hozta fel példaként.