Mali;támadás;fegyveresek;

Őrjáraton egy katona Maliban - illusztráció

- Tucatnyi katonával végeztek ismeretlen fegyveresek Maliban

Tizenegy kocsiból álló konvojjal támadtak a támaszpontra, amit felgyújtottak és felszerelést zsákmányoltak onnan. A támadók közül is sokan meghaltak.

Ismeretlen fegyveresek támadtak meg egy katonai támaszpontot Maliban, írja a Spiegel. A nyugat-afrikai ország középső részén, Guiré városánál történt incidensben

11 katona vesztette életét és 15 támadóval végeztek.

Az ismeretlen támadók a hadsereg Guirében lévő táborát egy tizenegy kocsiból álló konvojjal közelítették meg – közölte Niame Keita helyi tisztségviselő, mint azt az AFP értesülései nyomán a 24.hu írja. "Felgyújtották a tábort és felszerelést zsákmányoltak" – tette hozzá. A támadást egyetlen szervezet sem vállalta magára. Válaszként megerősítik a katonai jelenlétet a régióban.

Maliban szombaton egy robbantásos merénylet egy ENSZ-katona életét követelte, és négy másik megsérült. Márciusban az al-Kaida helyi ága jelentkezett egy hasonló támadás elkövetőjeként, amelyben tizenhat katona vesztette életét a központi fekvésű Mopti térségében.

Szintén márciusban fegyveresek mészárolták le az Ogossagou Peulh nevű fali lakóit, mintegy 160 embert, köztük várandós nőket és időseket is. A BBC szerint a tömeggyilkosságot egy etnikai alapon szerveződő fulbe csoport követte el, akik lőfegyverekkel és bozótvágó késekkel estek dogon származású áldozataiknak. A mészárlás nyomán végleg elvesztette mind az ellenzék, mind a kormánytöbbség bizalmát, és múlthéten lemondott Soumeylou Boubeye Maiga, Mali miniszterelnöke. Ekkorra már tízezres utcai tüntetéseket is szerveztek ellene, mondván, képtelen megállítani az országban elharapózó erőszakot.

Maliban az al-Káida 2012-es megjelenésével vette kezdetét a mostanáig nem csillapodó erőszak-hullám. A katonai fellépés és egy 2015-ös békeegyezmény ellenére a nyugat-afrikai ország jelentős része - főleg északi területek - még mindig a szélsőségesek kezén van.

A szankciók Japánt, Dél-Koreát, Indiát, Kínát és Törökországot is érintik - utóbbi kerülhet a legnehezebb helyzetbe, ha eztán nem vásárolhat kőolajat keleti szomszédjától.