önkormányzati választás;főpolgármester-jelöltek;

- Iszapbirkózásból levertség lesz - Mire számít Puzsér?

Puzsér Róbert aligha remélhet kormánypárti támogatókat attól, hogy a fideszes Tarlós István helyett a baloldali Karácsony Gergelyt támadja.

Első ránézésre fideszes trolloknak hitte az ember azokat a maszkot viselő tüntetőket, akik táblákkal felszerelkezve tiltakoztak Karácsony Gergely ellen, amikor az MSZP-Párbeszéd főpolgármester-jelöltje bemutatta programját. Aztán kiderült, hogy a másik ellenzéki jelölt, a Jobbik és LMP által támogatott, függetlenként induló Puzsér Róbert aktivistái demonstráltak a rendezvényen.

Kérdés, hogy Puzsér miért nem azt a fideszes Tarlós István főpolgármestert támadja hasonló vehemenciával, akit elvileg szeretne legyőzni az önkormányzati választáson.

A látszat nem csal, Puzsér Róbert az elmúlt hetekben, hónapokban valóban jobban támadja Karácsony Gergelyt, mint Tarlós Istvánt és a Fideszt – konstatálta lapunknak nyilatkozta Virág Andrea, a Republikon Intézet elemzője.

Elmondása szerint Puzsér, amikor előállt a Sétáló Budapest elnevezésű programjával, sokat szerepelt ugyan a sajtóban, de az érdeklődés azóta jelentősen lanyhult. Most a Karácsony Gergely elleni fellépéssel tud médiafelületet biztosítani magának. Tarlós bírálatával lényegesen kisebb feltűnést keltene.

Karácsony és Puzsér pillanatnyilag ellenfelek. Még mindig nem világos ugyanakkor, hogy Puzsér részt vesz-e az előválasztás második fordulójában, amely arról döntene, ki legyen az ellenzék főpolgármester-jelöltje – jegyezte meg Virág Andrea. Puzsér szerepét meghatározza a mögötte álló Jobbik és LMP mozgása, ami összefügg azzal, hogy május végén milyen eredmény születik az EP-választáson.

A Republikon Intézet elemzője nehezen elképzelhető forgatókönyvnek tartja, hogy Puzsér beszáll az előválasztásba, veszít, majd mégis elindul a főpolgármesteri posztért. Ellenben azt nem lehet kizárni, hogy valamilyen hivatkozással végül tényleg kihagyja az előválasztást – és jelölt marad.

Így sem lesz könnyű helyzetben, magyarázat kell találnia rá, miért nem lép vissza. Hiszen mindvégig azzal érvelt, hogy Tarlóst és a Fideszt úgy lehet legyőzni, ha az ellenzék egyetlen jelöltet indít. Virág Andrea hangsúlyozta, hogy a Fidesz-ellenes választókban erős vágy él az ellenzéki együttműködés iránt, és nem díjazzák, ha valaki ezzel szemben politizál.

Az elemző szerint Puzsér a másik oldalról legfeljebb a bizonytalan, párt nélküli konzervatív szavazók kis részét lehet képes elhódítani, valószínűtlen, hogy a Fidesz táborából számottevő szavazatot szerezhetne. Ha Karácsony Gergely mellett Puzsér is a színen marad, akkor az ellenzéki oldal osztódik, és nyilvánvalóan tovább nőnek Tarlós amúgy is komoly esélyei.

Külön kérdés, hogy Karácsony Gergely részéről mennyiben szerencsés stratégia főpolgármester-jelölti kampányt folytatni, miközben a közeljövőben tudvalevőleg EP-választás lesz. Virág Andrea szerint a „csípőből adott” válasz az lenne, hogy nem szerencsés. A helyzet azonban az, hogy a két választás között kevés az idő, a kampányok óhatatlanul összecsúsznak.

Az előttünk álló európai parlamenti választásnak nagyon más a politikai logikája, mint az őszi önkormányzatinak. Az első esetben tisztán listás választásról van szó, ahol az ellenzéki pártok egymással is rivalizálnak. Az őszi önkormányzati választáson már sokkal inkább az ellenzéki együttműködésen lesz (kellene legyen) a hangsúly.

A fő probléma az – mondta Virág Andrea –, hogy a körülmények ismeretében az ellenzéknek már hónapokkal ezelőtt el kellett volna kezdenie az önkormányzati kampányt, amit az EP-választások előtt egy időre felfüggeszthetett volna. Erre most nincs mód, az ellenzék így is késésben van.

Alkalmasságának megítélését tekintve Karácsony Gergely változatlanul messze megelőzi Puzsér Róbertet a Medián felmérései szerint – számolt be lapunknak Hann Endre, a közvélemény-kutató intézet igazgatója.

Azon túl, hogy őszig még sok minden történhet, azt is fontos hangsúlyozni: nem kifejezetten budapesti, hanem olyan országos felmérésekről beszélünk, amelyekben csak viszonylag kis hányadot tesz ki a főváros, és amelyek nem is kimondottan a szavazási szándékokra irányultak. Mindezeket figyelembe véve is egyértelmű azonban – fűzte hozzá Hann Endre –, hogy a rangsorban Puzsér a sereghajtók közé tartozik.

A Medián igazgatója egyetért azzal az állítással, hogy Karácsony Gergely támadásával Puzsér aligha tud szavazókat elvinni a Fidesztől. A kutatások arról tanúskodnak ugyanis, hogy Karácsony nem kizárólag az ellenzéki oldalon, hanem a fideszes szavazók körében is népszerűbb Puzsérnál.

Kampánystratégiai kérdésekben Hann Endre nem akart állást foglalni. Annyit mondott: a politikusoknak érdemes lenne ügyelniük rá, hogy valóban kampányt, és ne iszapbirkózást folytassanak. A szavazók nem szeretik a veszekedést. Ha azt látják, hogy az ellenzéki táboron belül csak helyezkedés zajlik, könnyen elmehet a kedvük a választási részvételtől.

A nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter 26,3 milliárdhoz jutott. De bőven jut sportra, és még az egyházaknak is cseppen valamennyi.