Románia;igazságügyi reform;

Tudorel Toader

- Nem haladt a korrupciót könnyítő reformmal - lemondatták a román igazságügy-minisztert

Ha Tudorel Toader nem lemond, hanem felmentik, akkor Klaus Iohannis elnök döntésén múlt volna, mikor adja ki az erről szóló rendeletet.

Lemondott a román igazságügy-miniszter - írja az Euronews. Tudorel Toadert a legnagyobb kormánypárt részéről sok kritika érte azért, mert ígéretei ellenére nem haladt a büntetőjogi reformmal, amivel támadásoknak tette ki a kormányerőket.

"Lemondásom oka, hogy a szociáldemokrata párt megvonta tőlem, mint igazságügyi minisztertől a politikai támogatást"

- mondta. Tudorel Toader lemondása azt is jelenti, hogy a jobboldali államfő kénytelen azt tudomásul venni és kinevezni utódját. Ha nem lemond, hanem felmentik, akkor Klaus Iohannis elnök döntésén múlt volna, mikor adja ki az erről szóló rendeletet. Ezzel az eddigiek alapján a kormánnyal ellentétes politikai platformon álló Iohannis nem valószínű, hogy sietett volna.

Korrupció ellenes tüntetés Bukarestben

A bukaresti kormány februárban fogadott el azonnal hatályba lépő, titokban előkészített sürgősségi rendeletet a tavaly hatályba lépett új igazságszolgáltatási törvények újabb módosításáról. A kabinet egyebek mellett arról határozott, hogy a vezető ügyészi tisztségeket ezentúl bírák is megpályázhatják, holott a tavalyi reform egyik fő alapelve volt az ügyészi és a bírói pálya szigorú szétválasztása. A rendelet egy másik előírásával a bírák és ügyészek visszaéléseit vizsgáló speciális vádhatóságot - amelyet a legutóbbi módosításkor hoztak létre - kivonták a legfőbb ügyész hatásköre alól. A rendeletek miatt már az Európai Bizottság is bírálta az országot.

Ezzel együtt, már 2017 óta tartanak az igazságügyi reformok. Ennek részeként a bukaresti törvényhozás úgy módosította a Btk-t, hogy az megnehezítené a magas szintű korrupciós ügyek kivizsgálását. Emellett elbocsátották a rendkívül eredményes korrupció-ellenes ügyészség vezetőjét, Laura Codruta Kövesit, akinek a tevékenységét folyamatosan méltatta az Európai Bizottság. A román kormánypárt elnökét egyébként jogerősen is elítélték korrupcióért, mielőtt as reformok sora elindult volna.

160 ember vesztette életét a márciusi támadásban. A tehetetlennek tartott kormányt már a kormánytöbbség sem támogatta, és tízezres tüntetések is követelték távozását.