Sem Donald Trump elnök kampánycsapatának munkatársai, sem egyetlen amerikai állampolgár nem játszott össze oroszokkal a 2016-os elnökválasztási kampány idején - jelentette be William Barr amerikai igazságügyi miniszter azon a sajtótájékoztatóján, amelyet a Mueller-jelentés nyilvánosságra hozatala előtt tartott csütörtökön.
A sajtótájékoztatót egyébként még az előtt tartották, hogy az összesen 448 oldalnyi jelentést teljes egészében közzétették volna. A bizottság két dolgot vizsgált: egyrészt hogy Trump vagy kampánycsapata összejátszott-e az oroszokkal a választási kampányban, illetve hogy az elnök akadályozta-e a vizsgálatot.
A miniszter a sajtótájékoztatón leszögezte: a Mueller-bizottság nem talált bizonyítékot sem összejátszásra, sem összeesküvésre az orosz kormányzattal vagy az Internet Research Agency (IRA) nevű orosz álhírgyárral. Azt viszont megerősítette: az orosz kormány valóban be akart avatkozni az amerikai választási folyamatba. Elmondta: Robert Mueller és munkatársai részletesen kivizsgáltak egy sor kapcsolatfelvételt a Trump-kampány munkatársai és oroszokkal kapcsolatban álló személyek között, de nem találtak bizonyítékot sem összejátszásra, sem az amerikai törvények bárminemű megsértésére. "Ez a lényeg: csaknem két esztendeig tartó vizsgálat, több ezernyi idézés és tanúk százainak meghallgatása után a különleges vizsgálóbizottság megállapította, hogy az orosz kormány ugyan támogatta a 2016-os elnökválasztási folyamatba történő törvénytelen beavatkozást, csakhogy a Trump-kampány, vagy bárki más nem játszott össze velük ebben" - fogalmazott a miniszter.
Erről a jelentés azt mondja: a Trump-kampány munkatársai valóban nem játszottak össze oroszokkal, de tisztában voltak azzal, hogy hasznukra válhatnak Moszkva törvénytelen akciói a választás befolyásolására - hangsúlyozta a jelentés, amely megjegyezte azt is, hogy az elnöki kampánycsapat "érdeklődést tanúsított" az oroszok által eltulajdonított és a WikiLeaks portálon nyilvánosságra hozott anyagok iránt, hogy ezzel kárt okozzon a Demokrata Pártnak és elnökjelöltjének, Hillary Clintonnak.
A miniszter kifejtette: a Mueller-bizottság nem talált elégséges bizonyítékot arra, hogy Donald Trump akadályozta volna az igazságszolgálatot. A bizottság tíz esetet vizsgált meg, amikor szóba kerülhetett az igazságszolgáltatás akadályozásának kísérlete.
Maga Mueller azért máshogy fogalmaz a jelentés második kötetének előszavában, amikor azt írja,
A jelentés szerint amúgy nem Trumpon múlott, hogy nem tudta befolyásolni a vizsgálatot. "Az elnök kísérletei a vizsgálat befolyásolására többnyire sikertelenek maradtak, de nagyrészt azért, mert az elnök körüli munkatársak elhárították az utasítások végrehajtását" - írja a jelentés.
A sajtótájékoztatón a miniszter újságírói kérdésre válaszolva közölte: nem ellenzi, hogy a kongresszus meghallgassa Robert Muellert. A sajtótájékoztató után néhány perccel egyébként a képviselőház igazságügyi bizottságának vezetője, Jerry Nadler idézést küldött Muellernek, május 23-ra kérve megjelenését a meghallgatásra.
Közben nemcsak a képviselőház igazságügyi bizottsága, hanem az Adam Schiff demokrata párti politikus vezette hírszerzési bizottság is meghallgatásra hívta be Robert Muellert.
Donald Trump a sajtótájékoztató után a Twitteren jelentette diadalmasan: "Nincs összejátszás. Nincs akadályozás. Sivalkodók és szélsőbaloldali demokraták: vége a játéknak". A bejegyzést a Trónok harca betűivel és egy hangulatában a sorozatra utaló képpel tették ki.
Akkor azért nem volt ennyire magabiztos, amikor megtudta, hogy Rod Rosenstein, az igazságügyi tárca miniszterhelyettese kinevezte Robert Muellert. A jelentés szerint akkor besüppedt a székébe és azt mondta: " Istenem, ez szörnyű. Ez elnökségem vége. Ezt megszívtam."