Mint írták, fontosnak tartják, hogy egy átlátható, demokratikus folyamatban válasszák ki Tarlós István kihívóját. Az Index információi szerint a szervezet képviselői egyeztettek a baloldali aspiránssal, Karácsony Gergellyel, valamint a Jobbik és az LMP által preferált Puzsér Róberttel is, ám a későbbi nyilatkozatok azt mutatják, hogy ha volt is megállapodás, az mára idejétmúlttá vált.
Puzsér Róbert például a Facebookon azt hangsúlyozta: felfüggesztette részvételét az előválasztási folyamatban, mert Karácsony Gergely és az MSZP felrúgták azt a decemberben aláírt szándéknyilatkozatot, amelyben teljes ellenzéki együttműködésről állapodtak meg Budapesten. Éppen ezért nem tudja másként értelmezni az aHang előválasztással kapcsolatos bejelentését, mint a szocialisták újabb nyomásgyakorlási kísérletét, hogy megosszák a politikai centrumot. Az LMP és a Jobbik támogatta független jelölt közölte: nem hajlandó alkudozni, hanem minden érdekeltet tárgyalni akar egy olyan átfogó megállapodásról, amely biztosítja az ellenzéki győzelmet és a főváros működését.
– Az aHangot Puzsér Róbert javaslatára kerestük meg – írta ugyanakkor a felhívásra szintén a közösségi oldalon Karácsony Gergely, aki azt is jelezte: felkérték a szervezetet, bonyolítsa le a budapesti előválasztást. – Örülök, hogy beleálltak. Az előválasztással kapcsolatban csak egy feltételem van: legyen. Más nincs. Aki jön, az jön, aki nem az nem – fogalmazott.
Az aHang által felvázolt szabályok szerint egyébként az előválasztáson indulóknak nyilatkozatot kell tenniük, hogy elfogadják az előzetes feltételeket, így például ha az előválasztáson 50 ezernél több szavazat érkezik, akkor a vesztes vagy vesztesek visszalépnek a nyertes javára. A voksoláson a részvétel feltétele kétezer érvényes ajánlás – egy személy több jelöltet is támogathat –, amelyet szavazóképes budapestiek tehetnek, az ajánlóíveket pedig május 20-án délutánig kell leadni a szervezetnél. Az aHang véletlenszerűen ellenőrizné az ajánlások öt százalékát, s az érvénytelenítettek hússzorosát vonnák le az adott jelölttől.
A szervezet az előválasztásra választási bizottságot hozna létre, amelynek elnöke az aHang delegáltja lenne, rajta kívül a jelöltek delegálnak egy-egy tagot a grémiumba. A bizottságnak joga lenne elutasítani egy új jelölt jelölését, ha úgy ítéli meg, hogy annak értékrendje nem felel meg az voksolás eredendő céljának.
Az egyfordulós előválasztást júniusában tartanák, szavazni a kijelölt helyszíneken és online lehet majd, utóbbihoz regisztrálni kell. A voksolás költségeire a szervezet gyűjtést indít, a választást megelőzően pedig szakmai vitákat szervezne, amelyeken az indulóknak kötelező lenne részt venniük, de csak a programjukról és Budapestet érintő kérdésekről beszélhetnének. A voksolás győztesének vitára kellene hívnia Tarlós Istvánt, a majdani főpolgármester-jelölti vita érdekében a szervezet kampányolni fog.