;

tenisz;Magyar Tenisz Szövetség;

- Csak az időpont a kérdés – Elveszítette a hatalom bizalmát az MTSZ elnöke

Egyre többen fordulnak szembe a tagszervezetek közül is Szűcs Lajossal, a Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) elnökével, ám a kormány egyelőre még ott tartja a pozíciójában.

Az elmúlt fél évben mindenki számára nyilvánvalóvá vált, hogy Szűcs Lajos, a Fidesz országgyűlési képviselője, a teniszezők elnöke elveszítette a hatalom bizalmát. Tavaly ősszel Szabó Tünde, sportügyekért felelős államtitkár szólította fel rendkívüli, tisztújító közgyűlés összehívására, amit az MTSZ elnöke megtagadott. Ennél is egyértelműbb üzenet volt, hogy a kormány a Vasassal kezdett el egyeztetni az épülő Nemzeti Teniszközpontról. Ez azért is érdekes, mert Markovits László, az angyalföldi klub elnöke meghatározó alakja a keddi közgyűlésen „Tiszta Tenisz” feliratú fehér jelvénnyel megjelent, a mostani vezetés távozását követelő ellenzéki csoportnak. 

A Fidesz nem engedi el hű katonái kezét, márpedig Szűcs 2001 óta a párt országgyűlési képviselője, ezért nem lehet őt közgyűlési szavazással eltávolítani pozíciójából, mert az bukás lenne és komoly presztízsveszteség. Az MTSZ körül azonban olyan sok a zűrös ügy – NAV-vizsgálat, büntetőfeljelentés hűtlen kezelés gyanújával, közbeszerzési eljárások nélkül baráti cégek (pl: a kommunikációs igazgató vállalkozása) milliárdos nagyságrendű megbízása –, hogy ez már a kormánypárt számára sem vállalható. Ezért várhatóan az történik vele, ami mással: amikor találnak számára másik feladatot, akkor arra hivatkozva távozik az MTSZ éléről és egy ideig elrejtik a nyilvánosság elől. 

Ugyanez történt az évekig rendszeresen médiaszereplő Kósa Lajossal, a Fidesz korábbi frakcióvezetőjével és volt debreceni polgármesterrel: amikor elfogyott körülötte a levegő, hátrébb léptették, jelenleg ő a megyei jogú városok fejlesztéséért felelős tárca nélküli miniszter.

Szűcsnél is nagyobb az ellenszenv a honi teniszéletben változást sürgetők körében Richter Attila főtitkárral szemben, nem véletlen, hogy kedden őt szólították fel lemondásra a közgyűlésen. Az ellenzék szerint elsősorban őt terheli a felelősség az átláthatatlan viszonyokért. 

Az ellenzékiek kedden nem tudták elérni, hogy a közgyűlés tájékoztatást kapjon az MTSZ-szel szemben jelenleg folyó vizsgálatokról és azt sem, hogy titkos szavazással dönthessenek a küldöttek arról, elfogadják-e az elnöki beszámolót. Ezek után elhagyták a gyűlést, amely emiatt határozatképtelenné vált, és nem lehetett folytatni, a megmaradt két napirendi pontot – ellenőrző testület beszámolója, idei költségvetési terv – tizenöt napon belül egy újabb közgyűlésen kell tárgyalni.

Az MTSZ hivatalos honlapján eddig nem jelent meg információ az új időpontról, igaz, a keddi közgyűlésen történtekről sem lehet olvasni.

A Tiszta Tenisz 20 pontjaAz MTSZ vezetőinek leváltását követelő ellenzékiek fehér, „Tiszta Tenisz” feliratú jelvényben vettek részt a szervezet közgyűlésén. Húsz pontból álló programot állítottak össze, amelyben többek között azt ígérik, hogy a két legjobb magyar játékos, Babos Tímea és Fucsovics Márton együttműködne az új vezetéssel és visszatérne a válogatottba. Az MTSZ új vezetése átlátható rendszerben, előre lefektetett elvek mentén szerződne a világranglista-helyezéssel rendelkező éljátékosokkal, de megállapodna a legjobb korosztályos teniszezőkkel is. A Nemzeti Edzésközpontot kedvezményes áron bármelyik szakosztály használhatná, az új teniszközpont beruházásában pedig a Vasas SC átadná az együttműködés lehetőségét az új irányítókból álló MTSZ-nek. A megújult MTSZ 43 millióról a duplájára emelné a szakmai programok (Sport XXI és Együtt a pályán) éves támogatási keretösszegét, Eltörölnék a nevezési díjakat az U12-es versenyeken, az elnökségi ülések jegyzőkönyvei a megbeszélés után 48 órán belül megjelennének a szövetség honlapján. Megváltoztatnák az alapszabályt, nem lenne kötelező előzetesen regisztrálni a közgyűlésre és azok is szót kapnának, akik nem rendelkeznek szavazati joggal. A korábbi legendák, sikeres élversenyzők aktív szerepet kapnának az MTSZ működésében.

A legutóbbi öt bajnokiján győztes Porto háromszor gólt sem kapott, de a Portimonense, a Boavista és a Maritimo azért messze nem a Liverpool szintje.