Az Európai Bizottság aggodalommal figyeli a romániai jogállam helyzetét, és kész minden rendelkezésére álló eszközt bevetni, hogy az ország visszatérjen a helyes útra.
Vera Jourová igazságügyi együttműködésért felelős biztos ezekkel a szavakkal adta a román kormány és a parlament tudtára, hogy brüsszeli szankciós eljárásoknak néznek elébe, ha nem módosítják az EU alapértékeit sértő döntéseiket és nem állítják helyre az igazságszolgáltatás függetlenségét.
A markáns bizottsági vélemény az Európai Parlament hétfő esti vitájában hangzott el, ahol a képviselők nagy része bírálta a romániai bíróságokra és ügyészségekre nehezedő politikai nyomást, míg a román kormánypárthoz tartozó szocialisták védelmükbe vették a hazai döntéseket.
Több felszólaló nehezményezte, hogy a parlamenti eszmecseréről hiányoztak az EU soros elnökségét betöltő román kormány képviselői. Néhányan kifogásolták Frans Timmermans alapjogokért felelős bizottsági alelnök távollétét is.
Ingeborg Gräßle, az EP Költségvetési Ellenőrző Bizottságának német néppárti elnöke a 7. cikkelyes eljárással és az uniós pénzek megvonásával fenyegette meg a független bíróságok és az anti-korrupciós ügyészség ellen hadjáratot folytató bukaresti kormányt. Szerinte még egyetlen tagállamban sem omlott össze olyan gyorsan a jogállam, mint Romániában. Az osztrák Jozef Weidenholzer, a szocialista frakció vezérszónoka úgy vélte, hogy a román kormány ugyan nem igyekszik orvosolni az EU által szóvá tett problémákat, de a vitát párbeszéd útján kell rendezni. Monica Macovei román ellenzéki EP-képviselő azt mondta, országa lassan a bűnözők diktatúrájává válik. A holland zöldpárti Judith Sargentini felrótta a jelen nem lévő soros elnökségnek, hogy összejátszva a budapesti kormánnyal, halogatja a Magyarországgal szemben elindult 7. cikkelyes eljárást, és a román Laura Codruța Kövesi jelölésének akadályozásával megpróbálja ellehetetleníti az Európai Ügyészség létrehozását.
A román szocialista Dan Nica azzal vádolta meg képviselőtársait, hogy az EP üléstermében választási kampányt folytatnak, és hazugságokat terjesztenek Romániáról. Felidézte, hogy az európai főügyész posztjára jelölt és az uniós képviselőtestület által támogatott Laura Codruța Kövesi romániai főügyészként titkos megállapodást kötött a titkosszolgálattal. A román kormánypárti hozzászólók kifogásolták, hogy az EU még le nem zárt ügyészi nyomozásokba és bírósági perekbe próbál beavatkozni, és kettős mércét alkalmaz.