CEU;Michael Ignatieff;

- A Fidesz sorsához van kötve a CEU jövője Magyarországon

Nagy örömmel fogadták csütörtökön a Müncheni Műszaki Egyetemen (TUM) a budapesti Közép-európai Egyetem (CEU) képviselőit, ahol a két intézmény jövőbeni együttműködésének lehetőségeiről tárgyaltak – közölte érdeklődésünkre a CEU kommunikációs irodája.

A TUM vezetésével egy, a CEU elnök-rektora, Michael Ignatieff által vezetett, professzorokból álló delegáció tárgyal. A kétnapos látogatáson elsősorban a két egyetem közötti kutatási, oktatási lehetőségekről egyeztetnek.

Megírtuk: a jövőben az amerikai Stanford Egyetemmel is együttműködne a CEU, ám az egyetem tájékoztatása szerint a lehetséges együttműködési útvonalak feltérképezése, az erről szóló egyeztetések még váratnak magukra, egyelőre a TUM-mal szeretnék körvonalazni a részleteket. Az biztos, hogy az egyetem vezetését ellátó Kuratóriumnak tagja Gerhard Casper, a Stanford volt rektora, jogászprofesszor is, így az információcsere vélhetően gördülékenyebb lesz a két intézmény között. Egy CEU-s forrásunk szerint viszont az egyetem jövőjéről már folyik is valamilyen kommunikáció a Stanforddal, de részleteket nem tudott elárulni. – A Kuratórium legközelebb júniusban ülésezik, bármilyen formális döntés legkorábban akkor születhet majd – mondta, hozzátéve, személy szerint „nem optimista” a végkifejletet illetően.

A CEU kommunikációs irodája megerősítette az egyetem rektorhelyettesének, Enyedi Zsolt lapunknak tett korábbi kijelentését: csak akkor jöhet létre együttműködés bármilyen másik egyetemmel, ha a magyar kormány jogi garanciát ad arra, hogy a CEU amerikai diplomát kiadó képzései tovább működhessenek Magyarországon. Ezeket a képzéseket a következő tanévtől Bécsben kénytelenek elindítani, mert a felsőoktatási törvény lex CEU-ként elhíresült, jelenleg érvényben lévő módosítása nem teszi lehetővé a budapesti folytatást. Amíg ez nem változik, Enyedi megfogalmazása szerint a Stanforddal és a TUM-mal való együttműködés is csak egyfajta „lehetőségként” van jelen.

Néhány napja még úgy tűnt, a kormány változtat korábbi álláspontján. A Miniszterelnökség államtitkára, Orbán Balázs Szél Bernadett független képviselő írásbeli kérdésére úgy válaszolt: „a Müncheni Műszaki Egyetem együttműködése a CEU-val olyan bizalomerősítő lépés a kormány számára, aminek nyomán készek megvizsgálni az Egyesült Államokban, Németországon és Magyarországon egyaránt elismert diplomák kiadásának lehetőségét”. Egy nappal később Kovács Zoltán külföldi kommunikációért felelős államtitkár ellenben már azt mondta, a kormány álláspontja nem változott, semmiképpen nem módosítanak a felsőoktatási törvényen a CEU kedvéért.

A két, egymásnak ellentmondó nyilatkozattal kapcsolatban küldött megkeresésünkre a Miniszterelnökség úgy reagált: álláspontjuk szerint Budapesten a „Soros-egyetem” magyar törvények szerinti működésének feltételei ma is biztosítva vannak. Ugyanakkor hozzátették: a kormány minden oktatási együttműködésre nyitott – ezt bizonyítja Orbán Viktor bajor kormánynak küldött levele is. „A tárgyalásokra a miniszterelnök Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető minisztert jelölte ki. A magyar kormány idáig sem a bajor kormánytól, sem a bajor egyetemtől konkrét megkeresést nem kapott” – írták.

Egy fideszes forrásunk mindezzel kapcsolatban úgy vélekedett: a májusi európai parlamenti választásokig biztos nem várható komolyabb döntés a CEU-ról. – Ettől függetlenül folyamatos a kommunikáció a Fidesz és az Európai Néppárt (EPP) vezetése, így Manfred Weber frakcióvezető és európai bizottsági elnökjelölt között is, ebben pedig természetesen a CEU ügye is szóba kerülhet – mondta forrásunk, aki szerint, ha úgy alakul, „Orbán Viktor nem fog presztízskérdést csinálni az ügyből”.

Abban CEU-s és fideszes forrásunk is egyetértett: az egyetem sorsa nagyban függ attól, bent marad-e a Fidesz az EPP-ben. Mivel utóbbira nyilván az EP-választások nyomán kialakult új európai parlamenti erőviszonyok lesznek hatással – ezt nem is nagyon titkolja a Fidesz és a Néppárt vezetése sem – a július 2-i alakuló ülés előtt senki nem számít végleges döntésre.

Pintér Sándor volt cége pénzszállítást végez majd.