Szél Bernadett és Szabó Szabolcs felkereste a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatalt, a független országgyűlési képviselők Végh Zsuzsanna igazgatóval egyeztettek a tranzitzónában tett látogatásuk tapasztalatairól.
Szél a Facebook-oldalán azt írja: megtudták, hogy 2018-ban 367 ember kapott valamilyen szintű elismerést Magyarországon: 68 menekültstátust, 281 oltalmazotti státust és 18 befogadott lett. Ezzel szemben 595 elutasító döntés született és 160 esetben lett „megszüntetés” a folyamat vége (ilyen például az, amikor valaki önként távozik a tranzitból vagy az országból). 2019-ben eddig 11 elismerő döntés született (ezek az eljárások idén indultak), összesen 153 kérelem érkezett be, kitoloncolás 39 esetben volt, míg 2018-ban 302 fő esetében, ebből 61-szer légi úton.
Múlt héten mi is beszámoltunk arról, hogy Szél – miután Szabó Szabolccsal a röszkei tranzitzónában jártak – arról is beszélt: látogatásukkor volt ott egy kisfiú, akinek napok óta fájt a foga, de – mivel nem minősítették sürgősségi esetnek – nem fogadják őt a fogászaton. Kezelés helyett antibiotikumot és Cataflamot kapott, mint Szél megtudta azért, mert csak sürgősségi esetben kap ellátást olyan gyermek, aki nem tudja igazolni, hogy a magyar protokoll szerinti összes oltása megvan.
Most a BMH igazgatója arról tájékoztatta, hogy közlése nyomán utána járt az esetnek és haladéktalanul megkapta az ellátást a gyermek. Hozzátette: megtalálták a módját annak, hogy ebben a helyzetben a gyermekek ellátást kapjanak.
A képviselő szerint azt, hogy a kísérő nélkül menekülő gyermekekkel mi lesz, az igazgató sem tudja.