Radikális változásokat hirdetnek az európai szocialisták a következő évekre és évtizedekre: társadalmi jólétet, igazságosságot, fenntartható fejlődést és egészséges környezetet ígérnek az európai parlamenti választásokra készült programjukban. - Megújítjuk Európa szerkezetét, új társadalmi szerződést kínálunk — nyilatkozta a Népszavának Udo Bullmann, a Szocialisták és Demokraták EP frakciójának vezetője pénteken esedékes magyarországi látogatása előtt.
A baloldal több mint száz konkrét javaslattal vég neki a kampánynak, ezek jelentős része a szociális biztonság megteremtésére vonatkozik. - Nő a szakadék a szegények és a gazdagok között, meg a szegény és a gazdag tagállamok között is. Szégyen, hogy milyen nagymértékű a gyerekszegénység Európában. Sok fiatal kilátástalan helyzetben van, magas a munkanélküliek aránya — sorolta a német szociáldemokrata politikus, hogy programjukban miért helyezik a hangsúlyt a társadalmi egyenlőtlenségek felszámolására. A szocialisták tisztességes munkabért, az adott tagállam megélhetési költségeihez igazodó európai minimálbért szeretnének kiharcolni, valamint a rászorulók, főként a fiatalok számára európai forrásokból is támogatott szociális bérlakásokat. Udo Bullmann követendőnek tartja a portugál példát is, ahol a legsérülékenyebb társadalmi csoportok ingyenesen vagy kedvezményesen vehetik igénybe a közösségi közlekedést.
- Egyetlen politikai erővel sem kívánunk szövetségre lépni a választások előtt — válaszolta a kérdésre, hogyan látja programjuk megvalósításának az esélyeit. - Mozgósítunk a javaslataink mellett, és arra kérjük vetélytársainkat, hogy olvassák el és mondják el, hol és hogyan tudnák segíteni a valóra váltásukat - fogalmazott.
Bullmann szerint a szélsőjobb le akarja rombolni Európát, míg a kereszténydemokraták és a liberálisok a status quo hívei, akik részben felelősek azért, hogy az emberek a radikálisokhoz csapódtak. - Számunkra nem a pozíciók osztogatása az első, hanem a választópolgárok problémái — mutatott rá a szocialisták és a versenytársak közötti egyik különbségre.
A politikus úgy vélte, hogy Kelet- és Közép-Európában hatalmas növekedési potenciált jelent a magasan képzett munkaerő, de a térségnek befektetésekre van szüksége. "Az a gond, hogy a képzett emberek hátat fordítanak Magyarországnak, és így nem tudnak hozzájárulni a kedvező változásokhoz. Olyan európai országokba mennek, ahol mindazt élvezhetik, amit Orbán megtagad tőlük. Hogy lehet a gyerekeket meggyőzni, hogy ne álljanak tovább? Hát nem a rabszolgatörvénnyel, az biztos. Inkább a tisztességes megélhetés ígéretével”.