Ausztria;gyűlöletbeszéd;közösségi média;

Illusztráció

- A felhasználók személyazonosságának ellenőrzésére kötelezné a közösségi oldalakat Ausztria

Az emberek lenyomozhatóvá tételével állításuk szerint a gyűlöletbeszéd terjedését szorítanák vissza.

Egy benyújtásra váró törvényjavaslat alapján a felhasználók személyazonosságának ellenőrzésére kötelezné az osztrák kormány a nagyobb fórumokat és közösségi oldalakat, írja a Reuters. A gyűlöletbeszéd terjedésének szabnának ezzel gátat az indoklás szerint. A "nagyobb" ez esetben 100 ezer felhasználónál vagy évi 500 ezer euró bevételnél többet jelent.

A törvény értelmében az érintett fórumokra csak azok posztolhatnának, akik előzetesen regisztrálnak, és kilétüket igazolják, részletezte Gernot Bluemel kultúráért és médiáért felelős miniszter. A regisztráció eredményeképpen pedig bírósági felkérésre meg kell tudni mondani a felhasználókról, hogy kicsodák.

Korábban Németország és Franciaország is hozott törvényt a gyűlöletbeszéd ellen. Előbbi 50 ezer euró bírságot helyezett kilátásba azokkal a platformokkal szemben, melyek nem távolítják el az ilyen tartalmakat. Utóbbi pedig a Facebook-ot kötelezte arra, hogy a hatóságok embereinek tegye lehetővé a "beágyazódást" a vállalatba, hogy ellenőrizhessék, hogyan lépnek fel a gyűlöletkeltés ellen.

Ám Brüsszel nem tart a megállapodás nélküli kilépéstől sem, jelentette ki az EB szóvivője a szerdai csúcsértekezlet előtt.