;

kőolaj;üzemanyagár;

Olajipari üzem Észak-Líbiában - illusztráció

- Tovább emelkedik az üzemanyagok ára - és a világpolitika még nagyobb drágulást ígér

A fellángoló líbiai polgárháború és a rendeződő amerikai-kínai viták is növelni fogják még a kőolaj árát, változást csak az év második fele hozhat.

A Mol Nyrt. bruttó 3 forinttal emeli a 95-ös benzin és bruttó 2 forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán - értesült piaci forrásokból hétfőn az MTI. Az emeléssel a benzin literenkénti átlagára 395 forintra, a gázolajé 401 forintra nő. Az üzemanyagok ára legutóbb pénteken változott - akkor a benzin ára bruttó 6 forinttal, a gázolajé pedig 4 forinttal nőtt -, de gyakorlatilag február vége tart az emelkedés.

A drágulás pedig általános, és árak továbbra is egyre csak kúszni fognak felfelé, írja többek közt a Financial Times elemzése nyomán a Napi.hu. A Brent jegyzése - amely április első napjaiban egyszer már átlépte a 70 dollár/hordós szintet, majd hétfőn 70,69 -re drágult - 30 százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőtti szintet. Az észak-amerikai WTI 0,6 százalékos emelkedéssel indítva a hetet 63,49 dollár/hordóig drágult.

És még el sem érték a harcok az olajmezőket

A háttérben többek közt a líbiai polgárháború újbóli fellángolása áll. Halifa Haftár csapatai, amelyek ellenőrzésük alatt tartják Líbia keleti részét, múlt héten már az ENSZ támogatását élvező kormány, illetve a főváros, Tripoli ellen indítottak offenzívát. A harcok a hét végén érték el a főváros külső kerületeit. A kiéleződő konfliktusra válaszul az Egyesült Államok bejelentette, hogy kivonja erői nagyját a még mélyebb káoszba süllyedő országból. Bár egyelőre a harcok a nagy líbiai olajmezőktől távol folynak, semmi garancia arra, hogy a konfliktus éleződése nyomán ne terjednek ki az egész országra - idézi az FT az ANZ bank elemzőit. Az olajár drasztikus növekvése részben erre a bizonytalanságra adott piaci válasz.

Az olajpiaci idegesség hátterében persze egyéb okok is vannak - emlékeztetett a CNBC. Ezek egyike szintén friss: a hónap elején megjelent friss amerikai munkaerő-piaci adatok az USA gazdaságának viszonylag jó állapotáról tanúskodtak, ami erősítheti az olajkeresletet. Emellett hatnak az ismert tényezők: a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) és Oroszország megegyezése az olajkitermelés korlátozásáról, az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások kedvezőnek látszó alakulása, illetve az Irán és Venezuela elleni amerikai szankciók. Az FGE energiaipari tanácsadó cég szerint mindezek nyomán

a felhalmozott tartalékok eltűntek a piacról, aminek eredményeként az olajár felmehet akár hordónként 75 dollárra vagy e fölé is.

Fordulót az év második fele hozhat, de az több okból is. Az egyik, hogy Oroszország vonakodik meghosszabbítani a kitermelés korlátozását, miután július 1-jével lejár az erről szóló jelenlegi megállapodás. Egy másik a folyamatosan emelkedő amerikai olajkínálat - egy új olajvezeték működésbe lépésétől a kivitel további 500-600 ezer hordós bővülését várják. Végül az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások negatív fordulatot vehetnek és a világgazdaság akár recesszióba is süllyedhet.

A csepfolyósított földgázt visszagázosító terminál 2021-től működhet.