Legalább novemberig meghosszabbítja a visszaállított határellenőrzést a Magyarországgal és a Szlovéniával közös határszakaszon - jelentette az APA osztrák hírügynökség, a belügyminiszter Európai Bizottsághoz intézett levelére hivatkozva.
Herbert Kickl belügyminiszter (FPÖ) szombaton kelt levelében az szerepel, hogy a korábbi döntés szerint május 12-ig szóló határellenőrzést az osztrák kormány a következő hat hónapra is fenn fogja tartani. A tervezett hosszabbításról Kickl az Európai Bizottságot is tájékoztatni akarja, és bár az osztrák liberálisok hevesen kritizálják az elképzelést, a belügyminiszter nem lát ebben problémát.
- utalt az EU-val való kapcsolatra a politikus.
A lappangó fenyegetettségre hivatkoznak
Mint az MTI összefoglalójában emlékeztet rá, Ausztria és Németország 2015 szeptemberében a migrációs hullám fokozódása miatt döntött úgy, hogy az elvileg szabad mozgást biztosító schengeni övezeten belül visszaállítja a határőrizetet. Noha a beadott menedékkérelmek száma azóta jelentősen visszaesett - míg 2015-ben összesen 88 340 menedékkérelmet adtak be, addig tavaly 13 400 ilyen kérelem érkezett -, a határőrizetet újra és újra meghosszabbították.
Az újabb hosszabbításról szóló osztrák döntést Herbert Kickl belügyminiszter az illegálisan érkező migránsok magas számával indokolta. Úgy fogalmazott, az Európai Unióban „terrorizmus okozta lappangó fenyegetettségről” beszélhetünk, az Iszlám Állam veresége után ugyanis fennáll a veszélye annak, hogy a külföldi terrorista harcosok a szíriai és iraki háborús területekről visszatérnek Európába. Kickl szerint várható az is, hogy a balkáni útvonalon is egyre többen próbálnak Európába jutni.
Ausztria köszöni, de inkább magát védi
A döntés ugyanakkor a magyar déli határkerítés kritikájaként is értelmezhető: korábban írtunk róla, hogy bár a magyar kormány szívesen tetszeleg Európa megmentőjének szerepében, az illegális bevándorlók 2016-tól, a kerítés felállítása után is ezrével, sőt tízezrével haladtak át Magyarországon, és jutottak be Ausztria területére.