tenisz;Babos Tímea;

- Mennyből a pokolba - Húsz év után nincs magyar női teniszező a top 140-ben

Babos Tímea sorra veszíti el mérkőzéseit, így több mint 20 év után hétfőtől nincs magyar női teniszező a világranglista első 140 helyezettje között.

„A legjobb húsz közé jutás a fő cél, mindent ennek rendelünk alá” – nyilatkozta Babos Tímea még tavaly novemberben a Népszavának azt követően, hogy másodszor is világbajnok lett női párosban.

A 25 éves soproni teniszező akkor 61. volt az egyéni világranglistán, az idei 11 meccséből viszont csupán hármat tudott megnyerni, így hétfőtől nem lesz ott legjobb 140 között. Múlt héten Monterreyben az első fordulóban búcsúzott a szerb Ivana Jorovic ellen, s mivel tavaly csak a döntőben maradt alul a mexikói tornán – a kétszeres Grand Slam-bajnok Garbine Muguruzával szemben – így jelentős pontmennyiséget veszített.

Babos hullámvölgybe került, ráadásul jelenleg edző nélkül készül, hiszen március elején szakított trénerével, Nick Horvattal, akivel alig néhány hónapot dolgozott együtt. Azóta Amerikában tartózkodik vele édesapja, Csaba, aki három hétig segít neki. Hosszútávon külföldi edzővel szeretne együtt dolgozni, ám nem kapkodja el a választást. Babos hétfőtől Bogotában versenyez, ahol az első körben a 3. helyen kiemelt Tatjana Maria (59. a világranglistán) lesz az ellenfele.

Stollár Fanny (126.) számára sem alakult jól az elmúlt hét, hétfőn Charlestonban búcsúzott a nyitókörben a spanyol Sara Sorribes Tormo (78.) jóvoltából. A 20 éves magyar teniszező a tavalyi nyolcaddöntős pontjait nem tudta megvédeni az Egyesült Államokban, így ő is 140-en kívülre került.

Legutóbb 1998. szeptember 27-én fordult elő, hogy nem szerepelt magyar a top 140-ben. Akkor Kuti Kis Rita ugrott előre a 146. helyről, és októberben már a top 130-ban jegyezték őt. Azóta folyamatosan ott voltak a magyarok a legjobbak között, a rekordot pedig Szávay Ágnes tartja, aki 2008. április 14-én a 13. helyen állt. Az abszolút magyar csúcstartó Temesvári Andrea, aki 1984. január 23-án a hetedik helyet foglalta el.

Némi öröm az ürömben, hogy Bondár Anna egy hete bejutott a legjobb kétszáz közé, míg a 39 éves Arn Gréta Monterreyben az első körben legyőzte a 102. spanyol Lara Arruabarrenát, később Babos páros partnerétől a francia Kristina Mladenovictól kapott ki.

Békét kötnénekA hazai teniszélet legfőbb érdeke, hogy végre béke legyen a tenisztársadalomban, a Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) pedig mindent megtesz ennek érdekében – reagált szombaton a szervezet egy pénteken napvilágra került petícióra. „Mi, volt éljátékosok és tagszervezetek szeretnénk kérni, hogy ne a tenisztársadalom megosztásán, vélt vagy valós sérelmek által vezérelt vádaskodó megnyilvánulásokkal dolgozzon bárki is. Az MTSZ-t ért és elmúlt hónapokban egyre személyeskedőbb hangvételű támadások megítélésünk szerint csak azt érték el, hogy azt a nagyszerű fejlődési pályát, amelyet a hazai tenisz leírt, megtörjék és apránként elkezdjék lerombolni. Legyen elég a széthúzásból, mert ez a sportágunkhoz méltatlan, és együtt dolgozzunk tovább a megkezdett és felfelé menő úton” - hangsúlyozzák az aláírók, köztük olyan korábbi kiválóságok, mint Mandula Petra, Gubacsi Zsófia, Csurgó Virág, Gáspár Petra, Kisgyörgy Gergely és Köves Gábor. „Mi is aláírjuk a közzétett nyílt levelet, hiszen maradéktalanul egyetértünk a fő üzenetével, miszerint békére van szükség a hazai teniszben. Mi pedig arra kérjük a békére felhívó nyílt levél aláíróit, hogy csatlakozzanak ahhoz az aláírásgyűjtésünkhöz, amit a Tiszta Tenisz nevében kezdtünk el a transzparencia jegyében. Béke ugyanis csak átlátható működéssel érhető el, abban pedig még sok tennivalója lenne a jelenlegi vezetésnek” - olvasható a Kapros Anikó, Marosi Katalin, Szávay Ágnes, Temesvári Andrea, Babos Csaba, Markovits László, Nagy Viktor és Sávolt Attila által közzé tett állásfoglalásban. Az MTSZ hétvégi válasz közleményében arra bátorítja tagszervezeteit, hogy menjenek el személyesen az április 16-ai közgyűlésre, és ott tegyék fel kérdéseiket.

Kilencezer ember énekelte a magyar himnuszt a DAC-Zilina mérkőzés előtt, a helyi tradíció ezúttal tiltakozás is volt az ünneplést tiltó szlovák törvényjavaslat ellen.