választási csalás;ajánló ívek;

Képünk illusztráció

- Jegelés - választási csalásra ez a legjobb megoldás a rendőrség szerint

Azt megállapította a nyomozás, hogy az ajánlási ívekkel baj van, de hogy a két szereplő közül ki a ludas, nos ebben a kérdésben tanácstalanok a szervek.

Felfüggesztette a nyomozást a terézvárosi választási csalási ügyben a BRFK, habár a rendőrség számára is egyértelműen csaltak az ajánlóívekkel, írja az Index.

A két dokumentum összevetésekor a rendőrség azt találta: az ajánlások egyeznek, csak éppen más az aláírás. Előtte ráadásul pont ugyanilyen egyezéseket találtak Zuglóban – és ott is éppen a Fidesz és a Lendülettel ajánlóívein. 

Emlékeztetőül: a parlamenti választáson valaki úgy lehet jelölt, ha összegyűjt a választókerületben 500 ajánlást – a választónak az adatai feltüntetése mellett alá is kell írnia az ajánlóívet. A jelenlegi törvény szerint egy választó akárhány jelöltet ajánlhat, de mindenkinek külön alá kell írnia az ajánlást. A szabályozással úgy lehet visszaélni, ha egy jelölt vagy segítői átmásolják az adatokat egy másik jelölt ívéről, majd aláhamisítják az aláírást. Hiszen ez az eljárás nem tükrözi a választó valódi akaratát – ráadásul magánokirat hamisítása történik. A kamupártok ilyen másolós módszerrel állították a jelöltek százait, ezreit. A kamu jelöltállítás egyrészt a kamupártoknak jó, mert pénzzel jár, másrészt a Fidesznek is, mert a sok párt miatt szétaprózódnak az ellenzéki szavazatok.

Az Indexhez került határozatban a rendőrség a következőket írta: kihallgatták tanúként azokat a választókat, akinek az adatai mindkét párt (Fidesz, Lendülettel) jelöltjének ívein szerepeltek. Ők mind azt mondták, hogy a Lendülettel pártról és jelöltjéről nem is hallottak, az aláírások nem is tőlük származnak.

A rendőrök az ajánlások gyűjtőit is kihallgatta volna, hiszen megállapította, hogy „jogellenes” volt a kitöltésük. „Ám a hamis adatokat tartalmazó ajánlóívek gyűjtőinek beazonosítása nem volt lehetséges tekintettel arra, hogy az iratokon egy-egy név és névaláírás szerepel, egyéb személyes adat nem."

Gyanúsítottként kihallgatták Bagyó Hildát, vagyis a Lendülettel jelöltjét, ő azonban nem tett vallomást, és mivel „nem merült fel olyan információ vagy adat, amely szerint az íveket maga a jelölt töltötte volna ki, vagy tudomással bírt volna a jogellenes kitöltésükről", megszüntették a gyanúsítását. Az nem derül ki a rendőrség részletes leírásából, hogy a fideszes jelöltet, a korábban az Orbán család ügyvédjeként is dolgozó Bajkai István képviselőt kihallgatták volna az ügyben.

A rendőrség tehát megállapította az ügyben, hogy jogellenesen töltötték ki az íveket, ám ezután jön a fordulat: „A nyomozás során személyi és tárgyi bizonyítékokat felkutatni, melyek alapján a tényleges elkövető kiléte megállapítást nyerne, nem volt lehetséges.

A Fidesz nem csatlakozik az új populista pártszövetséghez, de azért barátságosan pillog rá. Matteo Salvini látogatása is erősítheti az olasz és magyar jobboldal kapcsolatait.