Azonnal újraindul a vámellenőrzés az Egyesült Királyságból érkező áruk esetében, amelyek után áfát is kell majd fizetni, amennyiben a szigetország rendezetlen módon távozik az Európai Unióból – figyelmeztetett szerdán az Európai Bizottság.
Pierre Moscovici uniós gazdasági biztos az MTI összefoglalója szerint úgy fogalmazott:
„az EU vámkódexe vonatkozna minden olyan termékre, amely az Egyesült Királyságból érkezik".
Hozzátette, hogy kemény Brexit esetén új vámellenőrzéseket kellene bevezetni.
„Ez nem jelenti azt, hogy módszeresen minden egyes teherautót átvizsgálnánk. Kockázatelemzési alapon végeznénk ellenőrzéseket”– jelentette ki.
Ugyanakkor Moscovici reményét fejezte ki, hogy a megállapodás nélküli brit kilépés még elkerülhető.
Ugyancsak szerdán, az Európai Parlament brüsszeli plenáris ülésén Jean-Claude Juncker egyre valószínűbbnek nevezte, hogy végül megállapodás nélkül szűnik meg a brit uniós tagság.
Az Európai Bizottság elnöke kijelentette, hogy az Egyesült Királyság nem kaphat további rövid haladékot, hacsak a brit parlament alsóháza legkésőbb április 12-ig nem fogadja el a kilépési megállapodást. Az a nap „a legvégső határideje a megállapodás elfogadásának” – nyomatékosította.
Mint mondta, a megállapodás nélküli Brexit most már rendkívül valószínű. Hozzátette, nem ezt a végkifejletet akarta, de az Európai Unió készen áll erre. A megállapodás nélküli kiválás azonban súlyos csapás lenne az írek számára és komoly bizalmi válságot teremtene – fűzte hozzá.
Csökkent a brit szolgáltatási szektor teljesítményeTöbb mint két és fél éve először csökkent a brit szolgáltatási szektor teljesítménye márciusban a brit EU-tagság megszűnését övező bizonytalanságok miatt. Az IHS Markit londoni pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit gazdasági ágazatok beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) szerdán ismertetett közös felmérése szerint a brit hazai össztermék (GDP) csaknem 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor beszerzésimenedzser-indexe (BMI) márciusban 48,9 pontra süllyedt a februárban mért 51,3 pont után.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi.
Utoljára 2016 júliusában, a Brexit-népszavazást követő hónapban fordult elő, hogy a brit feldolgozóipar beszerzésimenedzser-indexének értéke 50 pont alá esett. A brit szolgáltatási ágazat mélyrepülését az magyarázza, hogy a vállalatok elhalasztották beruházási döntéseiket, mert nem látják világosan, hogy miként alakul a Brexit és milyen gazdasági következményei lesznek.
Chris Williamson, az IHS Markit főközgazdásza az adatokhoz fűzött kommentárjában rámutatott: a BMI-felmérések összességében azt mutatják, hogy Nagy-Britannia bruttó hazai terméke (GDP) csökkent márciusban, az első negyedévben pedig stagnált, és a következő hónapokban mélyülő recesszióba csúszhat.