„Főméltóságú Úr! Szószegők lettünk – gyávaságból – a mohácsi beszéden alapuló örökbéke szerződéssel szemben. A nemzet érzi, és mi odadobtuk becsületét. A gazemberek oldalára álltunk – mert a mondvacsinált atrocitásokból egy szó sem igaz! Sem a magyarok ellen, de még a németek ellen sem! Hullarablók leszünk! a legpocsékabb nemzet. Nem tartottalak vissza. Bűnös vagyok.” – eddig ez a búcsúlevél volt ismert a közönség előtt, amelyet Teleki Pál miniszterelnök Horthy Miklós kormányzóhoz írt 1941. április 3.-án, öngyilkossága előtt.
Szerdán Budapest Főváros Levéltára (BFL) nyilvánosságra hozta azt a levelet, amely az Incze család által előző nap a BFL-nek átadott iratanyagnak volt része. Az eddig ismeretlen búcsúlevelet az egykori miniszterelnök írta személyi titkárának, Incze Péternek. Többek között azt: „Temetésem nem csak legeslegegyszerűbben, de teljes titokban reggel 7 órakor történjék. Azon a papon kívül csak maga vegyen részt.” Teleki kérte, hogy temetése a lehető legpuritánabb legyen, még a szertartás időpontját se közöljék a nyilvánossággal. „Ha valaki kíváncsi, h. mindez (az öngyilkosság – a szerk,) miért, megmondhatja, h. nagyon és mind jobban utáltam az embereket” – írta Teleki.
A történettudományban meghatározó álláspont szerint Telekit felőrölte a hitleri Németország és az angolszász hatalmak közötti egyensúlyozás. Árulásnak tartotta, hogy 1941 tavaszán Magyarország arra kényszerült, engedje át területén a Jugoszláviát lerohanó német csapatokat, és maga is hadviselő félként kapcsolódjon be a világháborúba. Magyarország ugyanis a délszláv állammal néhány hónappal korábban kötött örök barátsági szerződést. Teleki Pál az egyetlen magyar miniszterelnök, aki hivatali ideje alatt öngyilkos lett.
Az előkerült dokumentumról megkérdeztük Karsai László történészt, aki elmondta: bár a mítoszok erősebbek, mint a történészek, Ablonczy Balázs történész munkássága során, cáfolva az összeesküvés-elméleteket, bebizonyította, hogy Telekit nem gyilkolták meg. Nekem is az a véleményem, hogy Teleki végtelenül elkeseredett ember, kudarcos politikus volt, ez vezetett az öngyilkosságához. S mivel a meggyilkolásról szóló feltételezéseket már Ablonczy cáfolta, így – első hallásra – a most előkerült levélnek történelmi érdekességén túl nagyobb jelentőséget nem tudok tulajdonítani.