Az Európai Bizottság szerdán fogadja el és teszi közzé a “jogállam megerősítéséről” szóló közleményét, amelyet egyúttal vitaindítónak szán a szakemberek és a szélesebb nyilvánosság számára. A testület a konzultációkat követően, júniusban teszi le az asztalra végső javaslatát.
A Népszava birtokába jutott kommüniké leszögezi: az EU-nak objektív mércék alapján minden tagállamban vizsgálnia kellene a jogállam működését. Ha mulasztást észlelne, akkor az Európai Bizottságnak, mint a közösség ellenőrző testületének, párbeszédet kellene kezdeményeznie az érintett országgal az esetleges szankciók elkerülése érdekében.
A dialógusra szolgáló és már működő intézményes keretet azonban tovább kéne finomítani: egyrészt kiegészíteni konkrét és időhöz kötött cselekvési tervekkel, másrészt az Európai Parlament és az EU Tanácsának bevonásával.
Az Európai Bizottság javasolja továbbá, hogy az úgynevezett 7. cikkelyes eljárást tegyék hatékonyabbá. A jelenleg Magyarország és Lengyelország ellen zajló folyamat gyakorlatilag egyhelyben topog a kormányközi Tanácsban.
Közben újabb, elég kevéssé leplezett üzenetekkel állt elő az Európai Néppárt csúcsjelöltje és EP-s frakcióvezetője, Manfred Weber egy EPP-s hírlevélben. A politikus úgy fogalmazott, nem fog olyan pártokkal együtt dolgozni, "amelyek Európát szét akarják robbantani". Manfred Weber korábban azt is nyilatkozta: ha az Európai Bizottság elnöki posztjának megszerzése a fideszes szavazatokon múlna, akkor nem vállalná a tisztséget, ő ugyanis a politikai centrumot akarja képviselni.