MSZP;agrártámogatás;

- MSZP: harcolni kell a Magyarországnak járó uniós agrártámogatások emeléséért

Harangozó Gábor arról is beszélt: jogszerűen nem lehet földforgalmat bonyolítani január 11-e óta Magyarországon.

Az MSZP arra szólítja fel a Fideszt, hogy európai uniós képviselői harcoljanak a Magyarországnak járó uniós agrártámogatások megemeléséért.

Harangozó Gábor, az MSZP elnökségi tagja keddi budapesti sajtótájékoztatóján az MTI tudósítása szerint felvetette: ha a Fidesz komolyan gondolja, hogy elkötelezett a magyar mezőgazdaság finanszírozása mellett, akkor a párt képviselői miért nem szavazták meg az Európai Parlamentben a mezőgazdaságra jutó támogatások 20 százalékos megemeléséről szóló javaslatot?

A szocialista politikus azt mondta, pártja elkötelezett az agrártámogatások megtartásáért. Hozzátette: azt várják el a kormánytól, a miniszterelnöktől, hogy csak olyan költségvetést fogadjon el, amely hektáronként legalább 100 ezer forint területalapú támogatást biztosít, továbbá olyan szabályozást, ami kötelezővé teszi a 30 százalékos társfinanszírozást, hogy „több pénz jusson a magyar vidékre, falvakba”.

Harangozó Gábor, reagálva Nyitrai Zsolt, a kiemelt társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki megbízott hétfői bejelentésére – hogy agrárpolitikusok, szakemberek országjárásra indulnak – a kormányzati agrárpolitikát bírálta. Egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy míg az Európai Unióból Magyarországra érkezik az egyik legmagasabb támogatás, addig a magyar kormány „messze Európában a legkisebb társfinanszírozást adja hozzá”, mintegy 15 százalékot, miközben a régió összes országában 30 százalékkal, vagy afölötti támogatásokkal egészítik ki az uniós pénzeket. Harangozó Gábor szerint a magyar operatív programok közül a vidékfejlesztési program van a legjobban lemaradva, abból alig sikerült még pénzeket kifizetni, és azokban is hatalmas csúszások vannak, így nagyon sok pénz fog beragadni, „ha sürgősen nem csinálnak valamit”.

Arról is beszélt, hogy szerinte Magyarországon „jogszerűen nem lehet földforgalmat bonyolítani” január 11-e óta, mert az elfogadott földforgalmitörvény-módosításhoz nem alkották meg a szükséges rendeletet, és így az adásvételi szerződéskötéseknél például nem lehet tudni, milyen ár lehet elfogadható. Érthetetlennek mondta továbbá, hogy az öntözés területén egyáltalán nem voltak kifizetések, pedig az elmúlt 20 év legaszályosabb éve a mostani. Szerinte a mainál akár háromszor, egyesek szerint pedig akár tízszer nagyobb területen is lehetne öntözni, mégsem épülnek meg azok a beruházások, melyeket már három választási kampányban is megígért a Fidesz. Magyarországot több víz hagyja el, mint amennyi érkezik, ilyen sehol a világon nincsen, az lenne a kötelességünk, hogy ezt a vizet megfogjuk, és így a megépítendő tározókból lehetne öntözni a földeket – mondta.

Mint megírtuk, lehetetlen megmondani, milyen rendszerben és mennyi uniós pénz jut 2020-27. között a mezőgazdaság támogatására. A Bizottság csökkentené az agrárbüdzsét és egy új támogatási rendszert javasolt, az Európai Parlament ezzel szemben a forrásokat érintetlenül hagyná. A Fidesz európai parlamenti (EP) frakciója nem támogatta ezt a javaslatot, pontosabban tartózkodott a szavazásnál.

A helyzet bonyolultságára jellemző, hogy a kormányközelinek tartott Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (Magosz) – melynek elnöke a parlament fideszes alelnöke, Jakab István – és a fideszes országgyűlési képviselő Győrffy Balázs vezette Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) viszont gyakorlatilag az EP-javaslat támogatására, vagyis a támogatások csökkentése elleni petíció aláírására kérte tagjait. A két szervezet vezetői szerint a Magyarországnak jutó forrásokat meg kell őrizni.

A halálesetet közigazgatási hatósági eljárás keretében vizsgálják, idegenkezűségre utaló körülmény nem merült fel.