olimpia;járadék;

Kozák Danuta (balra) és Hosszú Katinka 35. életévük betöltése után kapják a havi járadékot

- Akadozó járadékfizetés

Ettől az évtől emelkedett a 35. életévüket betöltött olimpiai érmesek és edzőik havi életjáradéka. A több száz jogosult közül azonban eddig csak százan kapták meg az emelt összeget.

A régi szabályozás szerint egy olimpiai aranyért havonta bruttó 324 300 forint járt, a másodikért 20, a harmadikért 40 százalékkal emelték ezt az összeget. Ettől az évtől a két arany az alapösszeg dupláját, a három pedig a tripláját éri. Az ezüstért 194 600, a bronzért 129 730 forintot utalt az állam havonta, ezek az összegek is az érmek számával arányosan nőnek.

Az olimpiai bajnokok havi összege minden évben a Központi Statisztikai Hivatal által megállapított, előző esztendőre érvényes havi bruttó átlagkereset, az ezüst- és bronzérmesek juttatását ebből az összegből osztják vissza (60 százalék jár az ezüstérmeseknek, 40 a harmadik helyezetteknek). Ami nem változott: minden sportoló és edző a 35. életévének betöltése után jogosult erre az összegre és továbbra sem jár ez a támogatás az olimpiai érmes halála után az özvegynek vagy családtagoknak. 

A járadékok emelését minden érintett nagy örömmel fogadta, a kormány azzal indokolta a változtatást, hogy az ország gazdasági helyzete annyit javult, most már adott a lehetőség a sikeres sportolók megfelelő támogatására. (Ezt a jelentős javulást nem mindenki érzékeli, elég ránézni a kórházak állapotára...) Az összeget az Emberi Erőforrások Minisztériuma folyósítja, azonban az EMMI-ben egyelőre nem tudták megoldani, hogy minden jogosult megkapja a neki törvény szerint járó emelt juttatást. Lapunk úgy értesült, hogy egyelőre csak nagyon kevesen jutnak hozzá a törvény szerint nekik januártól járó magasabb összeghez. Az EMMI-hez minden jogosultnak kérelmet kell benyújtani, hogy megkapja az emelt juttatást. A mintegy 850 jogosult alig több mint tíz százaléka kapta meg eddig az emelt összegű járulékot, a többiek egyelőre továbbra is a korábbi juttatáshoz férnek hozzá. 

"A Sportért Felelős Államtitkársághoz beérkezett kérelmek feldolgozása, a kérelmek beérkezésének ütemében folyamatos, már március hónapban több mint 100 fő jogosult (olimpikon, paralimpikon sportolók, valamint edzők vegyesen) részére az új, emelt összeg került folyósításra, az átmeneti időszakra eső különbözettel együtt" - írta lapunk érdeklődésére a minisztérium. 

További zavart okoz - és erre az új rendelkezés sem nyújt megoldást - a szövetségi kapitányok és edzők elismerése közötti különbség. A kapitányok például kajak-kenuban vagy öttusában egy éremért kapnak járadékot, egy klubedző - aki a hierarchiában elvileg alacsonyabb szintre van sorolva - a többszöröséhez juthat hozzá, ha az adott csapatban több versenyzője szerepelt. Szintén nem rendezett a szakmai igazgatók elismerése visszavonulásuk után, akik egy-egy sportág több éves szakmai programját kidolgozzák, a végrehajtását ellenőrzik. Ezekre a kérdésekre az EMMI annyit válaszolt, hogy ettől az évtől kezdve a szövetségi kapitányok járadékának összegét a korábbi duplájára emelték.

Olimpiai és paralimpiai éremhalmozásA magyar sportolók az olimpiákon eddig összesen 177 arany-, 151 ezüst- és 174 bronzérmet szereztek. A paralimpikonok - akik az olimpikonokéval megegyező összegű életjáradékot kapnak havonta - 32 arany-, 48 ezüst- és 65 bronzéremmel rendelkeznek. 

A legjobb NB I-es játékos és a legjobb utánpótláskorú futballista Davide Lanzafame, illetve Szoboszlai Dominik lett. Legjobb edzőnek Dárdai Pált választották, a magyar futballért dolgozó külföldi trénerek között pedig Marco Rossi nyert.