Fővárosi Közgyűlés;Bálna;

- Döntött a Fővárosi Közgyűlés: eladják a Bálnát az államnak

A testület 18 igennel, 9 nem ellenében fogadta el az előterjesztést. Az MSZP szerint a főváros kormánypárti vezetése padláskisöprési akcióba kezdett, a Jobbik politikusa pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány közelében a közvagyon könnyen magánvagyonná válik.

Eladja a Bálna Budapest Kereskedelmi és Kulturális Központot az államnak a fővárosi önkormányzat, a Fővárosi Közgyűlés szerdán 18 igennel, 9 nem ellenében támogatta a döntést.

A testület a Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes által jegyzett előterjesztés elfogadásával úgy döntött: elfogadja a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. február 28-ai előzetes ajánlatát. Így nettó 11 milliárd 223 millió 970 ezer forintért eladja az államnak a Bálna kulturális központot, valamint a vele funkcionálisan egységet képviselő ingóságokat.

ReakciókAz MSZP szerint a főváros kormánypárti vezetése egy utolsó padláskisöprési akcióba kezdett a Bálna értékesítéséről szóló javaslattal. Horváth Csaba, az ellenzéki párt budapesti képviselője szerdán, a Fővárosi Közgyűlés ülése előtt tartott sajtótájékoztatóján elmondta: a Budapest legikonikusabb épületének számító Bálna működhetett volna jól is, ha a városvezetés alkalmas lenne feladatára. Úgy fogalmazott, hogy ha a városvezetés mindent eladna, amihez nem ért, akkor a Városházától is meg kellene szabadulnia. A szocialista politikus hangot adott azon félelmének is, hogy a Bálna az állami tulajdonba kerülés után „szép csendesen elveszti közvagyon jellegét”, és azt a „miniszterelnök családi köre” szerzi majd meg. A Jobbik úgy véli, a fővárosnak nem lenne szabad értékesítenie a Bálna épületét, hanem meg kellene próbálnia megfelelően hasznosítania. Tokody Marcell, az ellenzéki párt budapesti képviselője érdekesnek nevezte, hogy Budapest annak ellenére a két évvel ezelőtti tervek szerinti 11 milliárd forintért kívánja értékesíteni az államnak a Bálna épületét, hogy közben jelentősen emelkedtek az ingatlanárak. Hangsúlyozta: az előterjesztésben gyakorlatilag az szerepel, hogy a főváros rossz gazdája volt az épületnek, annak hasznosítása csak állami kézben lehetséges. A Jobbik politikusa szerint azonban egy ilyen tulajdonosváltás aggodalomra ad okot. A kormány közelében ugyanis a közvagyon könnyen válik magánvagyonná – tette hozzá. A Demokratikus Koalíció (DK) is elfogadhatatlannak tartja, hogy a főváros a Bálna épületének értékesítését tervezi 11 milliárd forintért, mivel szerintük az a fővárosi vagyon „elkótyavetyélését” jelenti. Gy. Németh Erzsébet, az ellenzéki párt budapesti képviselője hangsúlyozta: Budapest jelenleg egy 11 milliárd forint értékű perben áll a Bálna épületével kapcsolatban, és ha elveszti azt, akkor se pénze, se ingatlanvagyona nem marad. Úgy fogalmazott, Tarlós István főpolgármester igyekszik megszabadulni mindentől, amivel nem boldogul. Példaként említette a HÉV-et, a Dagály fürdőt, valamint az iskolákat és a kórházakat. A DK politikusa sajtóinformációkra hivatkozva azt mondta, a főváros legközelebb a Gellért fürdőt értékesítheti.

Közterületek kaptak új nevet

Ugyancsak szerdán a Fővárosi Közgyűlés egyhangú döntéssel adott nevet hat közterületnek a kerületek kezdeményezésére.

Az I. kerületben

  • a Kalevala park nevet vette fel egy eddig névtelen, az Attila út, Krisztina körút és Szarvas tér által határolt terület. A Budavári Önkormányzat finnországi testvérvárosával, Savonlinnával való kapcsolatát kívánja erősíteni a lépéssel.

A XII. kerületben három változtatás is történt:

  • a Zugligetben a Fácános tér nevet kapta egy újonnan kialakult közterület a Hild József által tervezett egykori Fácán Nagyvendéglőre utalva,

  • a Csaba utca járműforgalom elől elzárt, induló szakaszát ezentúl Sándy Gyula köznek hívják, emléket állítva a Buda Palota tervezőjének,

  • és a Kútvölgyi Kápolna előtt újonnan kialakított teret pedig Regőczi István katolikus papról, egyházi íróról, a kerület díszpolgáráról nevezték el.

XVII. kerület két módosítást kezdeményezett:

  • a Hille Alfréd köz a magyar katonai repülési meteorológia megteremtőjének állít emléket, aki felállította a balatoni és dunai viharjelző szolgálatot is,

  • a Helikopter útból nyíló névtelen közterületet pedig a Helikopter köz nevet veszi fel.

Távozik Haranghy Csaba

A Fővárosi Közgyűlés arról is egyhangúlag döntött, hogy a társaság következő közgyűlésén a – 98 százalékos – többségi tulajdonos önkormányzat képviselője támogassa Haranghy Csaba kezdeményezésére munkaviszonyának közös megegyezéssel történő megszüntetését június 30-ával. Haranghy Csabát március 30-ával mentik fel a munkavégzés alól.

Keszler Ferenc a társaság következő közgyűlését követő naptól, de legkorábban március 30-tól az új vezérigazgató megválasztásáig, de legkésőbb 2020. június 30-ig jelenlegi gazdasági vezérigazgató-helyettesi munkaköre mellett látja majd el a vezérigazgatói feladatokat.

Haranghy Csaba 2002 és 2008 között volt már a cég első embere, és akkor is Keszler Ferenc váltotta, aki Haranghy Csaba újbóli, 2012-es vezérigazgatói kinevezésekor került vissza gazdasági vezérigazgató-helyettesi posztjára. Tarlós István közölte: Haranghy Csaba a főpolgármesteri kabinetben folytatja munkáját.

Megszüntetik a közbeszerzési kft.-t

Arról is döntöttek, hogy megszüntetik a Fővárosi Közbeszerzési Kft.-t. A Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes által jegyzett, 19 igen és 4 nem szavazattal, 4 tartózkodás mellett elfogadott javaslattal a testület határozott arról, hogy a közbeszerzési kft. jogutódlással megszűnik, beolvad a budapesti városüzemeltetési holdingba, a BVH Zrt.-be. Az elfogadott javaslat szerint a fővárosi önkormányzat és a Főpolgármesteri Hivatal esetében április elsejét követően a közbeszerzési eljárások lefolytatását a Főpolgármesteri Hivatal feladatkörébe utalják. A többletfeladat miatt ötfős létszámemelésről is döntött a testület. A fővárosi gazdasági társaságok - szintén az április elsejét követően kezdeményezni tervezett közbeszerzési eljárások esetében - maguk folytatják majd le az eljárásokat.

A Fővárosi Közgyűlés mindemellett elfogadta a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) múlt évi beszámolóját, mely szerint tíz százalékkal csökkent a fővárosi regisztrált bűncselekmények száma 2018-ban az előző év adataihoz képest. 

Kábítószerügyi egyeztető fórumA Fővárosi Közgyűlés jóváhagyta a Budapesti Kábítószerügyi Egyeztető Fórum működési rendjét, főbb feladatait és a testület állandó tagjainak körét is. A Tarlós István főpolgármester által jegyzett, egyhangúlag elfogadatott javaslatban az olvasható, hogy a kábítószerügyi egyeztető fórum javaslattevő, tanácsadó, konzultatív és koordináló jellegű szakmai testület, amely negyedévente tartja üléseit, és tevékenységéről félévente számol be a Fővárosi Közgyűlésnek. A fórum főbb feladatai között szerepel, hogy a testület komplex módon vizsgálja a főváros droghelyzetét, a Nemzeti Drogellenes Stratégiában foglaltakkal összhangban kidolgozza a főváros drogellenes stratégiáját, javaslatokat fogalmaz meg az önkormányzat és a kábítószerhelyzet kezelésében érintett intézmények számára, valamint koordinálja a kerületi kábítószerügyi egyeztető fórumok működését. A kábítószerügyi egyeztető fórum állandó tagja a főpolgármester (elnök) és a budapesti rendőrfőkapitány (társelnök) mellett Sára Botond (Fidesz-KDNP) józsefvárosi polgármester, Ughy Attila (Fidesz-KDNP) XVIII. kerületi polgármester, Gajda Péter (MSZP) kispesti polgármester, V. Naszályi Márta (Párbeszéd) fővárosi közgyűlési képviselő. A testületben helyet kapott továbbá az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kábítószerügyi Tanácsának, a főváros kormányhivatalának, valamint a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanácsnak a delegáltja, a Fővárosi Önkormányzat Rendészeti Igazgatóságának vezetője, a Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet és a F.E.C.S.K.E. Közhasznú Egyesület képviselője. A fórum több munkacsoportja tevékenységében az állandó tagokon kívül részt vesznek szakmai intézmények, testületek és civil szervezetek is.