A háborúnak, amelyet a magyar kormány Európa ellen vív, háromféle kimenete lehet. Az egyik, hogy Európa orbanizálódik, teret nyernek a szélsőséges erők és szétverik az együttműködést, Európa alulmarad a globális versenyben és a magyar polgárok lesznek a legnagyobb vesztesek. A másik lehetséges kimenet, hogy elválnak egymástól Európa és Magyarország útjai, az Orbán-kormány kivezeti az országot Európából – vezette fel sötét forgatókönyvekkel Tóth Bertalan azt a pódiumbeszélgetést, ahol Katarina Barley német igazságügy-miniszter, Andor László volt EB-biztos, illetve az MSZP EP-kampányát irányító Ujhelyi István beszélgetett. Szerencsére a pártelnök szerint van egy örömtelibb eset is – ezt támogatja az MSZP: Magyarország visszatérést az európai útra.
Ám Tóth szerint hiba lenne elhallgatni, hogy Orbánt részben magának köszönheti az EU: a rezsimet és annak összes jogsértését ugyanis valójában az európai adófizetők finanszírozzák.
Most, hogy a Fidesz felfüggesztése után Orbán Viktor és pártja elveszítette érdekérvényesítő képességét Európában, Magyarország nem veszítheti el. A Néppárt kijelölte tárgyaló delegációját, a háromfős „bölcsek tanácsát” – benne megkérdőjelezhetetlen tekintélyű politikusokkal, volt kancellár, az Európai Tanács és az Európai Parlament volt elnökei. A Fidesz számukra tárgyalópartnerül egyszerű pártkatonákat jelölt. Csakhogy Magyarország szempontjából fontos ügyekben nem lehet senkikkel beszélgetni. Az MSZP épp azért elvárja, hogy a néppárti delegáció tárgyaljon a baloldali „bölcsek tanácsával”: Balázs Péter volt uniós biztossal, Donáth László evangélikus lelkésszel, Bárándy Péter volt igazságügy miniszterrel.
Változás kell, Magyarországon és Európában is, a változást – magyarázta az MSZP elnöke – a szociális Európa fölépítése jelenti. Ami a pártelnök definíciója szerint az emberekről szól: a bérükről, a nyugdíjukról, a lakhatásukról, egészségükről, oktatásukról. Tudom, mondta Tóth Bertalan, hogy illúzió egy csapásra elérni a nyugat-európai béreket. De miért nem lehetnek egyenlő jogai minden európai dolgozó embernek?
A pódiumbeszélgetést moderáló Bárány Balázs, a szocialisták nemzetközi titkára a Néppártból való felfüggesztésről faggatta a német igazságügy-minisztert. „Németországban az ilyen döntésekre azt szoktuk mondani, hogy se nem hal, se nem hús” – kommentálta a konzervatív pártcsalád döntését Katarina Barley. És gyorsan hozzátette: büszke arra, hogy nem tagja a Néppártnak. (Lapunk holnap interjút közöl az igazságügy-miniszterrel.)
Ujhelyi István megígérte, hogy az uniós választásokig hátralévő mintegy két hónapban a legtöbbet a hazaszeret kérdésről beszél. „A magyar választó nem fog 16 oldalas párt programot olvasni, egyszerű üzeneteket akarunk. A legegyszerűbb, hogy erős Európai Unióban akarjuk tartani a hazánkat” – fogalmazott a szocialisták kampányának irányítója.
Andor László, a szocialisták programjára rímelve hangsúlyozta, hogy egy erős Európához, erős szociális pillére van szükség. A Néppárton belül is van egy olyan szekció, amelyik ebbe partner – jegyezte meg.