;

Parlament;Országgyűlés;

- Orbán romboló és kártékony – a néppárti döntés mindent vitt az Országgyűlésben

Felfüggesztési hazugsággal vádolták a Fideszt, meg azzal, hogy nem tudja, ki is az ország ellensége.

A parlament hétfőn, a második hét első munkanapján fejezi be kéthetes ülését. Az ülésnapon elsőként elhangzott, hogy Hegedűs Lóránté 2019. március 21-én lemondott a képviselői mandátumáról, a képviselők létszáma jelenleg 198 fő.

Ezt követően megkezdődtek a napirend előtti felszólalások. 

A migránsokkal a KGB bankjáról terelnék a figyelmet

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter arról beszélt, nem hajtják végre a globális migrációs csomag egyetlen pontját sem, és megismételte: „nem hagyjuk, hogy Magyarország bevándorlóország legyen”. Úgy véli, új csata kezdődik, ezúttal a titkos bevándorláspárti tervek alkotása ellen. Gyöngyösi Márton, a Jobbik frakcióvezetője válaszul közölte, szerinte Szijjártónak az lenne a feladata, hogy kiáll Brüsszelben a magyar érdekek mellett, az MSZP-s Hiller István pedig arról beszélt: az Európai Unió nem ellenségünk, nem az EU-tól kell megvédeni hazánkat. Semmiképpen sem helyes külpolitika, ha a szövetségesünket ellenségnek tekintjük, keletre nézve pedig a nem szövetségesünket barátunknak. A DK-s Arató Gergely arra hívta fel a figyelmet: az ENSZ-csomag nem kötelező érvényű dokumentum, és Magyarországgal szemben azért vannak kötelezettségszegési eljárások, mert a magyar polgárok jogait és a jogállamot nem tisztelik. A párbeszédes Tordai Bence terelésnek, „B kategóriás konteónak” nevezte a miniszter által elmondottakat, szerinte a Fidesz néppárti felfüggesztéséről, a KGB bankjának Budapestre településéről akarják elterelni a figyelmet.

Ungár Péter, az LMP, Varju László, a DK és Mesterházy Attila szocialista képviselő (b-j) az Országgyűlés plenáris ülésén 2019. m

Csak a kiváltságosok

Ezután Korózs Lajos, az MSZP képviselője szólalt fel: kiemelte, hogy értékrendbeli különbségekről van szó, a Fidesz csak a kiváltságosoknak akar jobblétet. Szilágyi György „Hanyas vagy” című versét átköltve sorolta, milyen ellentét feszül a kormánypártok és az MSZP politikája között, példaként pedig egyebek mellett a túlóratörvényt és a várólistákat említette. Rétvári Bence, az Emmi államtitkára válaszolt: szerinte a Fidesz-KDNP kormánynak kellett eljönnie a minimálbéremelésért, a munkavállalókat és kisvállalkozókat terhelő adók csökkenéséért.

Kiszorítás-vádra múltidézéssel felelnek

Gyöngyösi Márton arról beszélt, hogy a Fidesz (miután megszületett a felfüggesztésről szóló döntés az EPP-ben) folyamatosan győzelemről beszélt, és arról, hogy önként függesztik fel tagságukat pártcsaládjukban. Szerinte a magyar kormánypárt így nem tudja majd a magyar nemzeti érdekeket érvényesíteni, például a következő hétéves uniós költségvetés vitájában sem. Ez az igazi katasztrófája a Fidesz politikájának és annak a diplomáciának, amelyet Szijjártó Péter neve fémjelez, és az EP-választások tétje, hogy megmaradhatunk-e az Európai Unióban tagként – tette hozzá. Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára egyebek mellett azzal védekezett, hogy a Jobbik korábban az uniós kilépés miatt kampányolt. Most pedig megint „az üléspont határozza meg” az álláspontjukat.

Ungár Péter parkolási bírságokat tartalmazó csomagokat tett a kormánypárti képviselők asztalára az ülés elején

Arató Gergely felszólalásában kiemelte, hogy az EPP-ben döntöttek úgy: nem kérnek abból a politikából, amit a Fidesz képvisel. „Ha önök önként kérték volna a felfüggesztést, nem kellett volna szavazni” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy „ez bizony kizárás”. Majd közölte: lehet, hogy nem akarják kivezetni Magyarországot az Európai Unióból, de ez lesz a következő lépés. Hozzátette, hogy ezt nem fogják hagyni, Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára pedig azt válaszolta: szerinte nem szeretnének „bevándorláspárti összeborulást” Európában, azt akarják, ha az európai jobboldal megújulna. Kiemelte, hogy akik válni akarnak a Fidesztől az EPP-n belül, azok mind megszavazták a betelepítési kvótát.

Pártdöntés is kell a Fidesznek az önfelfüggesztéshezA jelek szerint a Fideszben semmilyen formális döntés nem született arról, hogy a párt „önkéntesen” felfüggeszti tagságát az Európai Néppártban, ez ugyanakkor ellentétes lehet a párt alapszabályával. A Választmánynak, vagy az Elnökségnek, vagy a Kongresszusnak kellett volna határoznia a tagság felfüggesztéséről – de semmiképpen sem egyedül a pártelnöknek, vagyis Orbán Viktornak. Mint látható, még akár az Alapszabály módosításának kérdése is felmerülhet, ez pedig már egyértelműen a Kongresszus hatásköre. Az erről szóló cikkünket itt találja. 
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára napirend előtt szólal fel

Bevándorlás és kereszténység über alles

Ezt követően Tordai Bence hangsúlyozta, hogy vannak „építők” és „rombolók”. Példaként említette, hogy nemrég Jávor Benedek elnyerte az „Év EP-képviselője díjat” a környezetvédelem területén, miközben Orbán Viktor szégyenfalra került az Európai Néppárt döntésével. Így hivatalossá vált, hogy a magyar miniszterelnököt és a Fideszt „romboló, kártékony” szereplőként könyvelték el. Ismét Dömötör Csaba válaszolt, aki egyebek mellett azzal védekezett: számukra a pártfegyelemnél fontosabb a bevándorlás elleni fellépés és a keresztény értékek védelme.

Nem csak diplomáciai fedést, de pénzmozgásokat is álcázhat a meglepően csekély tőkével bíró IIB, az embereit pedig a magyar kormány segíti a schengeni övezeten belülre.