Az Oktatási Hivatal (OH) közzétette a Magyarországon működő felsőoktatási intézmények vizsgálatának 2019-es ütemtervét, de a budapesti Közép-európai Egyetem (CEU) nem szerepel a listán – tudtuk meg a CEU rektorhelyettesétől.
Enyedi Zsolt szerint ez azért is meglepő, mert már fél éve megküldtek az OH-nak minden dokumentumot, amelyek alátámasztják, hogy az egyetem megfelel a magyar törvényi előírásoknak. A hivatal februárban pedig lapunkat is úgy tájékoztatta: a vizsgálatok „ütemterv szerint zajlanak”. Kerestük újból az OH-t, ám cikkünk írásáig nem kaptunk választ kérdéseinkre.
Mint ismert, a felsőoktatási törvény lex CEU-ként elhíresült módosítása értelmében külföldi egyetem csak akkor működhet Magyarországon, ha székhelyállamában is végez oktatási tevékenységet és ezt egy államközi megállapodás is garantálja. A New York államban bejegyzett CEU korábban nem végzett ilyet, ám a törvény miatt már tavaly képzéseket indítottak az ugyancsak New York állambeli Bard College campusán. Államközi megállapodás viszont nem született, a magyar kormány ugyanis nem ismeri el ezeket a képzéseket – miközben az ügyben semmilyen szakmai vizsgálat nem zajlott, és a jelek szerint nem is fog.
A CEU emiatt idén szeptembertől Bécsben indítja meg amerikai akkreditációjú képzéseit; Michael Ignatieff, az egyetem elnök-rektora épp pénteken jelentette be a bécsi campus megnyitását. Ezen nem változtat az sem, hogy Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Néppárt nyomására ígéretet tett a bajor kormánynak: nincs akadálya annak, hogy a Müncheni Műszaki Egyetem együttműködésével a CEU tovább oktasson, kutasson Budapesten. Ezzel elméletileg lehetővé válna, hogy néhány képzés esetében továbbra is adhasson ki Budapesten amerikai diplomákat a CEU.
Ám Enyedi Zsolt szerint az alapproblémát ez nem oldja meg, törvényi garanciákat várnak a magyar államtól: a legegyszerűbb az volna, ha aláírnák New York állammal a már kidolgozott államközi megállapodást. A Müncheni Műszaki Egyetem képviselőivel április 11-én tárgyalnak a szakmai együttműködésről, ám a jogi problémákat csak a magyar kormány oldhatja fel, a kabinetnek így hamarosan mindenképp lépnie kell valamit – hangsúlyozta a rektorhelyettes.