Mint kiderült, a brit kormányfő “személyes sértésnek” tekinti, hogy a parlament késlelteti az Európából való távozást. Ezért Theresa May 649 képviselőt sértett meg, miután hirtelen beharangozott beszédre hívta meg a tévékamerákat szerda estére a Downing Street 10.-be. Brit lobogóval a háttérben - a felcsigázott várakozással ellentétben - nem tett szenzációs bejelentést, azaz nem mondott le és nem írt ki idő előtti választást sem. Mondandója mégis hatalmasat csattant.
A kormányfő ugyanis elhárította magától a felelősséget a káoszért. Azt mondta, "személyesen nagyon fájlalja”, hogy nem sikerült teljesíteni a választópolgároknak tett ígéretet az EU március 29-i esti elhagyására. Szerinte azonban mindez azért történt, mert a képviselők “politikai játszmát” folytatnak az alsóházban és “nem vonják meg maguktól az örömet, hogy minden időt az Európával kapcsolatos témáknak szentelhessenek”.
A honatyák nyomban visszavágtak. Sam Gyimiah, volt tory államtitkár, aki azért mondott le tisztségéről, hogy egy második népszavazásért kampányolhasson, “övön aluli ütésnek” és a “demokrácia megsértésének” minősítette a kormányfő támadását a Ház ellen. Dominic Grieve, maradás-párti volt legfőbb ügyész “súlyos hibának” tartotta a kormányfő “agresszív hangnemét, ahogy a képviselőknek nekiment és rossz hírüket keltette”. Többen is aggodalmuknak adtak hangot, hogy Theresa May kockára teszi a biztonságukat, amikor a lakosságot ellenük lázítja. Mindez semmi biztatót nem vetít előre a May reményei szerint jövő kedden tartandó újabb szavazással kapcsolatban.
Miután a kormányfő csütörtökön már Brüsszelben volt, távollétében a szóvivője kényszerült megvédeni őt. Mint mondta: May asszony “hihetetlenül keményen dolgozik és rendkívül nehéz kihívásoknak kell eleget tennie a Brexit keserves megvalósítása közepette”. Ezzel nyilván arra utalt, hogy Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a kilépési határidő rövid meghosszabbítására azt válaszolta, ez csak akkor lehetséges, ha jövő héten, harmadik nekifutásra el tudja fogadtatni az alsóházzal a Brüsszellel kötött “visszavonulási egyezményt”, de akkor sem június 30-ig, hanem az európai parlamenti választások miatt csak május 23-ig. Mindenesetre a Sky News által elvégzett közvélemény-kutatás szerint tíz ember közül kilenc éli meg “nemzeti megaláztatásként” a kivonulás kezelését.
Alaposan megkapta a magáét az ellenzék vezére is. Jeremy Corbyn a szerda déli parlamenti interpellációjában azonnali személyes találkozást kért Theresa May-től a Brexittel kapcsolatos összpárti együttműködés megvitatására. Ám amikor az ellenzéki pártok sebtiben összehívott megbeszélésére a Munkáspárt vezére megérkezett parlamenti tárgyalótermébe és ott meglátta Chuka Umunnát, a Munkáspártból nemrég az újonnan megalakult Független Csoportba átült politikust, a legszabályosabban sarkon fordult és távozott. Sir Vince Cable, a Liberális Demokraták búcsúzó vezetője “furcsa magatartásnak” nevezte ezt “nemzeti válság idején”. Maga Umunna “meghökkentőnek és gyerekesnek” nevezte Corbyn viselkedését.