;

tüntetés;MTA;Lovász László;

Az MTA feldarabolása elleni tüntetők a Lánchídon

- Tüntetés az MTA-ért - A propaganda nem szakmai javaslat!

A kutatókat a Lovász László elnökkel folytatott beszélgetés győzte meg, hogy érdemes harcolni az MTA hálózatáért.

 Továbbra is elfogadhatatlannak tartja az Akadémiai Dolgozók Fóruma a Magyar Tudományos Akadémia kutatóhálózatának leválasztását. Csütörtökön másodszor is utcára vonultak az akadémiai függetlenségért.

Ismét több százan gyűltek össze a Magyar Tudományos Akadémia Széchenyi téri épülete előtt az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) felhívására, hogy tiltakozzanak a tudományfinanszírozás és az akadémiai kutatóhálózat átalakítását célzó kormányzati tervek ellen. Az ADF szerint elfogadhatatlan, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) vezetője, Palkovics László miniszter lényegében zsarolással kényszerítette ki azt a március 8-án aláírt szándéknyilatkozatot, amelyben az MTA elnöke, Lovász László kénytelen volt „tudomásul venni” a kormány azon szándékát, hogy az akadémiai kutatóhálózat az MTA-n kívül működjön.

– Mindeközben a miniszter már 191 napja nem volt képes előállni egy olyan szakmai javaslattal, amelyben tényekkel támasztaná alá az átalakítások szükségességét – erről Kamarás Katalin, az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpontjának kutatója beszélt. Szerinte a kormánypropagandában megjelenő, Palkovics miniszter által ütemesen ismételgetett szavak (mint a „hatékonyság” vagy a „versenyképesség”) nem helyettesítik a szakmai koncepciót. – Amire várunk, az egy minimum 30 oldalas dokumentum helyzetelemzéssel, célok megfogalmazásával, módszerek konkretizálásával, ütemezéssel, költségvetéssel – mondta a kutató.

A tüntetők az Akadémia épületétől a Lánchídon áthaladva az ITM Fő utcai épülete elé vonultak, ahol piros lapok felmutatásával tiltakoztak, az ADF képviselői pedig egy petíciót adtak át a minisztérium egyik munkatársának. A tüntetők azonban nem elégedtek meg ennyivel, hangos kántálással Palkovics miniszter lemondását követelték. 

– Az MTA elnöke és a miniszter között létrejött szándéknyilatkozat nem tekinthető vállalható kompromisszumnak, az abban foglaltak semmilyen garanciát nem biztosítanak a kutatás függetlenségére – nyilatkozta lapunknak Szilágyi Emese, az ADF egyik alapítója. Mint mondta, az ADF-en belül az elmúlt két hétben komoly viták folytak arról, a dolgozóknak érdemes-e továbbra is a kutatóhálózat egyben maradásáért küzdeniük. A vitát az MTA elnökével történt egyeztetés zárta le. – Hétfőn találkoztunk Lovász Lászlóval, azt mondta, szerinte is az lenne a legjobb megoldás, ha a kutatóhálózat az MTA-nál maradna. Szerinte ez még nem veszett ügy, legalábbis ha a dolgozók fenntartják ezt a követelést és az erős nyomásgyakorlást, az szélesíteni tudja az akadémiai tárgyalódelegáció lehetőségeit – fogalmazott Szilágyi Emese. Hozzátette: ha az átalakítások kidolgozására különböző bizottságok jönnek létre, szeretnék elérni, hogy azokban az akadémiai dolgozók is képviseltethessék magukat.

Az ADF megmozdulásával egy időben ült össze az Akadémia Elnöksége, hogy megvitassák a Palkovics-Lovász között létrejött szándéknyilatkozatban foglaltakat. Az ülés eredményeiről a nap folyamán várhatóan közleményben adnak tájékoztatást.

A kutatóhálózatnak az MTA-nál kell maradniaAz ADF megmozdulásával egy időben ült össze az Akadémia Elnöksége, hogy megvitassák a Palkovics-Lovász között létrejött szándéknyilatkozatban foglaltakat. Az ülés után kiadott közlemény szerint az MTA – összhangban a legutóbbi, rendkívüli közgyűlés határozatával – továbbra is azt szorgalmazza, hogy a kutatóhálózatnak az MTA-nál kell maradnia, a kutatóhálózat irányításának újragondolása mellett, ebben az MTA vezetői, Elnöksége és a kutatóhálózat vezetői is egyetértettek. Ezt támasztja alá az a háttéranyag is, amelyet az MTA kutatóközpontjainak főigazgatói és önálló jogállású kutatóintézeteinek igazgatói készítettek, és március 18-án megküldtek az MTA elnökének. Az írás célja, hogy „hozzájáruljon intézményes megoldások kidolgozásához olyan módon, hogy azok a kutatás szabadságát, a tudomány nemzetközi standardok szerinti művelését ne veszélyeztessék, a jogszabályoknak, valamint az észszerűség és a hatékonyság elveinek is megfeleljenek”. A dokumentum egyik fő megállapítása, hogy az ITM máig adós annak megindokolásával, hogy miért van szükség az MTA kutatóhálózatának reformjára, különös tekintettel a kutatóhálózat és az MTA közötti kapcsolat lazítására. A dokumentumban felvázolt elsődleges javaslat az, hogy a kutatóhálózat maradjon az Akadémiánál, a jelenlegi köztestületi modell revíziója mellett. Az MTA a fentiek, továbbá a Lendület-kutatócsoportok vezetőinek véleménye, az Akadémia dolgozói közösségének véleménye és a tudományos közösségtől érkező egyéb vélemények figyelembe vételével folytatja a tárgyalásokat az ITM-mel.

A "Menet a tudományért" elnevezésű esemény résztvevői az Akadémia épülete elől a Lánchídon át Palkovics László minisztériumáig vonultak. Azt üzenik az MTA elnökségének: "tartsanak ki".