;

Szlovákia;felmérés;elnökválasztás;

Zuzana Caputova és Maros Sefcovic

- A korrupcióellenes jogásznő a nagy esélyes a szlovák államfői székre, de még sok a kérdőjel

A múlt hétvégi első forduló utáni első közvélemény-kutatás nagyjából 60-40 arányú vezetést mért Zuzana Caputovának Maros Sefcovic ellen. A kiesett, népszerű jelöltek szavazói dönthetik el a versenyt.

Zuzana Caputovának, a helyi politikai térben fiatal erőnek számító Progresszív Szlovákia jelöltjének a nagyarányú győzelmét valószínűsíti a szlovák elnökválasztás második fordulójában egy felmérés, amelynek eredményeit a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség ismertette csütörtökön.

A közvélemény-kutatást - amely az első felmérés az elnökválasztás múlt hétvégi, első fordulója óta - a szlovák közmédia megbízásából, a Median SK ügynökség készítette, március 17. és 19. között, több mint ezer választópolgár megkérdezésével.

A felmérés szerint az elnökválasztás második - március 30-ra kitűzött - körében a megkérdezettek 60,5 százaléka adná voksát Zuzana Caputovára, míg Maros Sefcovicra, a legerősebb kormánypárt, az Irány jelöltjére - aki az Európai Bizottság (EB) szlovák alelnöke - a válaszadók 39,5 százaléka szavazna.

Érdekes, hogy a Focus intézet még az első forduló előtt megmérte, mi lehetne egy akkor még csak hipotetikus Caputová-Sefcovic párharc kimenetele: ők akkor még valamivel nagyobb, csaknem kétharmados fölényt mértek a korrupcióellenes jogásznőnek.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, az ötödik közvetlen szlovák államfőválasztás első körében Caputová az érvényes szavazatok 40,57 százalékát szerezte meg, Sefcovicra pedig a választók 18,66 százaléka voksolt.

A felmérés szerint a választás második körében a választásra jogosultak 44 százaléka venne részt biztosan, 20 százalékuk pedig ezt még nem döntötte el.

Az első fordulóban a részvételi arány 48,74 százalékos volt, és a továbbjutókon kívül további két jelölt ért el tíz százalékot meghaladó eredményt. A harmadik helyen Stefan Harabín, a legfelsőbb bíróság volt elnöke, korábbi igazságügyi miniszter végzett, a szavazatok 14,34 százalékát megszerezve. A negyedik helyen Marián Kotleba a szélsőjobboldalinak tartottt Mi Szlovákiánk - Néppárt elnöke és államfőjelöltje végzett, a szavazatok 10,39 százalékával.

Ők egyelőre nem jelezték, hogy kit támogatnának a második fordulóban.

Elemzők szerint valószínűsíthető, hogy Harabín és Kotleba szavazói inkább Maros Sefcovicra adják majd voksukat, de szinte lehetetlen megjósolni, hogy a két politikus sokszor "rendszerellenesnek" jellemzett szavazói milyen arányban járulnak majd az urnákhoz. Körükben a liberális Caputová elutasítottsága igen magas, de valószínű, hogy a keresztény és nemzeti értékek mellett kiálló, de elsősorban uniós hivatalnokként megismert Sefcovicra sem szavaznának könnyű szívvel.

A kutatás kitért arra is, az első körben tíz százalékos támogatottságnál alacsonyabb eredményt elérő jelöltek (így a 3,1%-ot begyűjtő Bugár Béla) választóinak voksai a második körben valószínűleg megoszlanak majd Caputová és Sefcovic között.

A rendőrség mellett a terrorellenes ügyosztály is nyomoz az ügyben.