Fidesz;Európai Néppárt;

- Döntöttek: felfüggesztik a Fideszt a Néppártban

Az Európai Néppárt (EPP) politikai gyűlésén részt vett 194 küldöttből 190 támogatta a tagság felfüggesztését. A voksolás titkos volt, de a magyar résztvevők számából arra lehet következtetni, hogy a fideszesek, vagy egy részük igennel szavazott.

A megszületett döntést már a megszületése pillanatában eltérően értelmezték a jelenlévők. Manfred Weber, a néppárt európai parlamenti frakcióvezetője és bizottsági elnökjelöltje a tanácskozás után azt közölte, hogy az EPP „felfüggesztette a Fidesz tagságát”. Orbán Viktor viszont úgy fogalmazott, hogy a magyar tagpárt „önmagát függesztette fel”. A kormányfő ezt a kijelentését arra alapozta, hogy az elfogadott dokumentumban valóban szerepel egy olyan kitétel, amely leszögezi: az EPP elnöksége és a Fidesz közösen úgy határoz, hogy a Fidesz felfüggeszti a tagságát. Ez a szövegmódosítás volt a feltétele annak, hogy Orbán Viktor ne fogja a kalapját és ne hagyja ott a kereszténydemokrata pártcsaládot.

A néppárti vezetők értelmezése szerint azonban nem önfelfüggesztésről, hanem felfüggesztésről határozott a politikai gyűlés. Frank Engel luxemburgi EP-képviselő, a kizárási indítványok egyik aláírója lapunknak azt mondta: a módosított szöveg egyszerűen azt jelenti, hogy Orbán elfogadja az EPP döntéshozó testületének a határozatát. 

"A Fidesznek immár nincs beleszólása a Néppárt politikájába, nem vehet részt az üléseinken és nem szavazhat"- kommentálta a döntést Manfred Weber, az EPP csúcsjelöltje.

A felfüggesztés közvetlen következménye, hogy Orbán Viktor már nem lesz jelen az Európai Néppárt állam- és kormányfőinek a csütörtöki uniós csúcsot megelőző hagyományos találkozóján. Weber hozzátette azt is, hogy a Fidesznek a felfüggesztés ideje alatt semmilyen beleszólása nem lesz az EPP politikájának alakításába.

A szerdán elfogadott dokumentum felsorolja, hogy a magyar tagpártnak milyen feltételeket kell teljesítenie a maradáshoz. Ezek a Manfred Weber által március 5-ikén felvázolt ultimátumban is szerepelnek: el kell távolítania a Jean-Claude Juncker bizottsági elnök ellen indított, álhíreket terjesztő posztereket, be kell látnia, hogy ez a kampány súlyos politikai károkat okozott és ezért tartózkodnia kell az efféle támadásoktól a jövőben, valamint rendeznie kell a CEU-val kapcsolatos jogi kérdéseket.

A Weber-ultimátum mellett az elnökség elvárja, hogy a Fidesz tiszteletben tartsa a jogállamiságot és az EPP értékeit, valamint az Európai Néppárt tavalyi helsinki kongresszusán elfogadott sürgősségi határozati javaslatot az „EU értékeinek védelméről és a demokrácia biztosításáról.” 

A zárt ajtók mögött rendezett vita a vártnál tovább tartott, és meglehetősen feszült légkörben zajlott. Szemtanúk szerint Orbán Viktor felszólalásában viszonylag visszafogott hangot használt, a Fidesz vívmányaira és kereszténydemokrata elkötelezettségére helyezte a hangsúlyt. Bírálta a kizárást kezdeményező pártokat és álhírnek nevezte a Fideszt célba vevő kritikákat.

Önként felfüggesztve

Orbán Viktor nemzetközi sajtótájékoztatót tartott Brüsszelben, azt követően, hogy az Európai Néppárt (EPP) szerda délutáni közgyűlésén megszavazták, hogy a Fidesz önként felfüggeszti tagságát a szervezetben. A közös megegyezéssel elkerülték, hogy kizárják a magyar vezető kormánypártot a konzervatív pártcsaládból. A javaslat mellett 190 szavazat állt mindössze 4 ellenében, vagyis a Fidesz is megszavazta ezt a megoldást.

Izgalmas és tanulságos vita után vagyunk – kezdte értékelését a magyar miniszterelnök. Kifejtette, hogy szerinte nem a Fideszről, hanem az Európai Néppárt jövőjéről szólt az utóbbi hetek vitája, és a mai szavazás. Ezután arról beszélt, a pártcsalád különlegessége, hogy egymástól távol eső pártokat próbál egyben tartani, ami eddig jól sikerült, hiszen a Néppárt az EU legnagyobb politikai ereje. Az EPP és az unió jövője szempontjából viszont meghatározónak nevezte a pártcsalád bal- és liberális oldalán álló 13 párt jövőjét, amely a Fidesz kizárását javasolta.

A Fideszről tartott vita különlegessége Orbán szerint, hogy az a választási kampány előestéjén zajlott, s a tétje az, mi legyünk változatlanul a legerősebb pártcsalád az unióban, vagy sem. 

"Kértem a 13 párt elnökét, vonják vissza indítványaikat, de ők ragaszkodtak a kizárásunkhoz, mi pedig azt szeretnénk, ha hosszabb távon az EPP kiegyensúlyozott maradna és ez feltételezi a keresztény nézeteket valló Fidesz bennmaradását is"– tette hozzá.

A Fidesz elnöke bejelentette, hogy az osztrákok hasonló helyzetben 2002-ben alkalmazott megoldási forgatókönyvet vette elő, amikor a Néppárt szintén felkért 3 bölcs embert, vizsgálják meg a Jörg Haider vezette Osztrák Szabadságpárt hatását. A most megnevezett három vezető – mondta Orbán Viktor – majd jelentést készít, ami alapján el lehet dönteni, hogy maradjon-e a Fidesz a néppártban vagy nem.

A háromtagú tanácsot az Európai Tanács volt elnöke, a belga Hermann van Rompuy vezeti, másik két tagja pedig az osztrák Wolfgang Schüssel és a német Hans-Gert Pöttering lesz.) Schüssel kancellár akkor vizsgálat alatt állt, most ő vizsgálhat, ami azt mutatja, 20 év múlva ő fog így vizsgálódni hasonló esetben – ütötte el tréfával a kérdés élét. A magyar tárgyalódelegációt Novák Katalin, a Fidesz alelnöke vezeti, tagja lesz Varga Judit, a Miniszterelnökség európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkára és Szájer József, a párt jelenlegi EP képviselője lesz – ismertette a személyi döntést Orbán Viktor.

Ami biztos – jelentette ki a miniszterelnök, az osztrákokhoz hasonlóan nem lehet sem kizárni, sem felfüggeszteni a Fidesz tagságát, mert ez a párt négy választást nyert Magyarországon. Ezért mi egyoldalúan felfüggesztjük a tagságunkat az EPP-ben, de a európai parlamenti választási

kampányba közösen vágunk bele – jelentette be, hangsúlyozva, hogy jó döntést hoztak, a választás után szabadon dönthetnek az együttműködés folytatásáról vagy megszüntetéséről.

Kérdésre válaszolva határozottan kijelentette, hogy a párt új uniós képviselői a májusi választás után még biztosan nem ülnek be a néppárti frakció padsoraiba, a végleges döntést pedig a bizottsági vizsgálat jelentésének fényében hozzák meg. 

Érdekalapú tárgyalásEz nem Orbán győzelme volt, elvégre többen is a Fidesz kizárására tettek javaslatot, erre készült a kormánypárti nyilvánosság, és a végkifejlet is az lett, hogy felfüggesztették a párt státuszát – értékelt Böcskei Balázs elemző, az IDEA Intézet vezetője. A politológus hangsúlyozta, hogy bár a felek értékvitáról beszélnek, az EPP valójában érdekalapú döntést hozott. A pártcsalád ugyanis számol azzal, hogy a várakozásoknak megfelelően vagy annál jobban szerepelhet az Fidesz-KDNP az EP-választásokon. Így a mostani, közös felfüggesztés egyszerre egy egymásnak tett gesztus, illetve viszonyrendezési javaslat, ahogyan az EPP EP-választásokra vonatkozó esélymaximálásának az eszköze is. – A mai döntéssel az EPP és a Fidesz is időt vásárolt magának magához, hogy később, a választások után eldöntsék, együtt folytatják-e tovább a munkát – fogalmazott Bíró-Nagy András a Policy Solutions igazgatója. – Ezt a döntést azonban az EPP és a Fidesz is csak a választások után akarja meghozni, amikor már nyilvánvalók lesznek az erőviszonyok a következő parlamentben. az EPP-nek egyszerűen túl fontosak a választások után kialakuló, majdani erőviszonyok. Az elemző úgy gondolja: eddig is nyilvánvaló volt, hogy a Fidesz maradni szeretne az EPP-ben, mivel a pártcsaládban születnek meg az uniót érintő, legfontosabb döntések születnek. Egy szélsőjobb szövetség tagjaként – tette hozzá – csak egy „hangosan kiabáló kisebbség” lehetne az újraalakuló parlamentben. - B. Z.
Ellenzéki reakciókTóth Bertalan (MSZP): „A Fidesz elveszítette érdekérvényesítő képességét, Magyarország viszont nem veszítheti el! Mostantól nekünk kell megvédenünk Magyarország érdekeit az Európai Unióban, mert Orbán Viktor erre már nem képes.” Demokratikus Koalíció: „Véget ért Orbán pávatánca. Az európai magyarok pontosan tudják: a májusi EP-választás tétje az európai uniós tagságunk." Jávor Benedek (Párbeszéd): „Orbán blöffjátéka véget ért. Még vakargathatják egymást a Néppárt tényfeltáró delegációjával, de ez a hajó elment, Orbán mostantól a B, C és D terveket hajtja végre, kényszerből.” Szabó Tímea (Párbeszéd): "Anyu, nem a tanító bácsi adta az intőt, hanem én magam kértem, mert én így találtam helyesnek!" LMP: „A Fidesz számtalanszor bizonyította, hogy nem hajlandó és nem is képes a magyar emberek képviseletére az Európai Parlamentben. A Néppárt pedig azt bizonyította, megrémült attól, hogy az EP-kampányát alááshatja a Fidesz negatív megítélése, de még a saját belső problémáinak megoldására is képtelen.” Jobbik: „Az önként felfüggesztés jól mutatja, hogy Orbán egy hisztis gyermek módjára viselkedik, a saját egója pedig fontosabb neki, mint az ország sorsa.” Momentum: "Európának elege lett abból, hogy a magyar kormányfő EU-s pénzekből vált Magyarország leggazdagabb emberévé."

Szerda délután Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, a párt alelnöke még azt mondta: a Fidesz akkor tud az Európai Néppártban maradni, ha szerdán nem csupán a párt kizárására, de tagságának felfüggesztésére sem kerül sor. Hozzátette: a Fidesz a felfüggesztést nem tudja tudomásul venni, ilyen döntés esetén azonnal elhagyja a Néppártot. 

A Szovjetunió megszűnését követően Békési Ilona elvesztette szovjet állampolgárságát, és évekig hontalanként élt Szegeden.