Az Európai Néppárt (EPP) szerdán fog dönteni brüsszeli ülésén a Fidesz kizárásáról, és ennek kapcsán már a Politico is Orbán Viktor, esélyeit latolgatja. Mint írják, bár a magyar kormányfő korábban barátjának tudhatta Joseph Dault, ám mostanra az EPP-elnök legnagyobb fejfájásává lett. Daul sokáig védte Orbánt a büntetőintézkedésektől, mint a (párt)család "fekete bárányát", ám mostanra kénytelen volt szembenézni a ténnyel: a Fidesz sebezhetőséget, támadási felületet jelent a Néppártnak. A Politico cikke megerősíti a Népszava korábbi értesülését: személyes árulásként élte meg Orbán Jean-Claude Juncker néppárti EB-elnök elleni kampányát, így
A Néppárt 13 tagpártja kezdeményezte a magyar kormánypárt kizárását, ám a legbefolyásosabb, a német CDU hivatalosan még nem foglalt állást a kérdésről. Az észak-európai tagpártok a kizárás felé hajlanak a brüsszeli lap szerint, míg a francia Republikánusok és a Forza Italia a jelek szerint nem büntetné Orbánt.
Információnk szerint az Európai Néppárt délután 3 órakor kezdődő politikai gyűlésén részt vesz Annegret Kramp-Karrenbauer, a német CDU elnöke is, ami szokatlannak mondható. Felszólal Orbán Viktor miniszterelnök is, akinek a néppárti vezetés lehetőséget ad álláspontjának kifejtésére. A tanácskozáson nem a Fidesz tagságáról szóló vita lesz az első napirendi pont, így várható, hogy az eszmecsere és a szavazás eredményét csak az esti órákban teszik közzé.
Orbán megtette az "első lépést"
Megadta magát Orbán Viktor a Néppártnak, ő és a Fidesz a kirúgás elkerüléséért teljesíteni fogja Manfred Weber három pontos ultimátumát - írta a német Welt a csúcsjelölt és frakcióvezető budapesti látogatása után. A kormány még a CEU maradását illetően is kompromisszumésznek mutatkozott. Megerősítette ezt szerdán a Süddeutsche Zeitung is:
- fogalmazott Orbán egy a néppárti Fidesz-tagságról szóló szavazás előtt egy nappal kelt, a bajor kormánynak szóló levelében. Ha ugyanis a CEU együttműködik egy unión belüli egyetemmel, maga is EU-s intézménynek számít, és így mentesül a lex CEU alól.
Az Európai Néppárt köreiben első lépésnek nevezték Orbán levelét, de ettől még továbbra is elképzelhető, hogy az Európai Néppárt ülésén felfüggesztik a Fideszt.
A Reutersnek úgy fogalmazott, amíg a Fidesz nem állította teljesen helyre a bizalmat, addig nem lehet az Európai Néppárt teljes jogú tagja.
Ugyanakkor a kizárás ellen érvelt Daniel Caspary, a német uniópártok európai parlamenti frakciójának vezetője, CDU- és EPP-tag is. "Mi javulna ettől, németországi megítélésünk kivételével?" - tette fel a kérdést. Hasonlóképpen fogalmazott párttársa, Alexander Dobrindt, aki szintén nem támogatja a kizárást. Szerinte egy ideig figyelni kell a Fideszt, megtartja-e ígéreteit. Azt viszont elvárja a magyar párttól, hogy egyértelműen kifejezésre juttassa: az EU értékközösségének tagja kíván maradni.
Ska Keller, a Zöldek európai parlamenti frakcióvezetője a Süddeutsche Zeitungnak elmondta, az EPP-nek ki kell zárnia Orbánt, mert a magyar kormányfő fellépése összeegyeztethetetlen az európai értékrenddel. Leépíti a demokráciát, a sajtószabadságot Magyarországon, korlátozza a civil szervezetek munkáját. "A konzervatívoknak ezek figyelembe vételével kell lépniük" – fogalmazott.
Európa az EP-választás előtt: több a kérdés, mint a válasz
A kormánypárt esetleges kizárása nemcsak magának a Fideszre, hanem Magyarország érdekérvényesítési képességeire is komoly hatással lehet, nyilatkozta Bíró-Nagy András, a Policy Solutions kutatási igazgatója az Index.hu kérdésére. Különösen, mert a következő hónapokban tárgyalják az uniós pénzek 2021 utáni elosztását. Az elemző szerint ha a Fidesz nem a legnagyobb pártban folytatja, akkor nehezebb helyzetbe kerül a pénzügyi tárgyalásokban:
A kizárás vagy kilépés csak akkor kecsegtet némi pozitívummal, ha a választások után jelentősen megerősödik a radikális jobboldal az Európai Parlamentben, mondta Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund elemzője. Viszont ha összesen 20 százalék alatt teljesítenek ezek a pártok, az nagyon elszigetelt helyzetbe hozhatja a Fideszt európai szinten. Sok múlik az őszi lengyelországi választások eredményén is: ha a most ellenzékben levő Polgári Platform (PO) nyer, akkor a Kaczyński-féle lengyel kormány nem tudja tovább védeni Orbánt.
Ami bizonyosnak látszik, hogy az euroszkeptikus, radikális jobboldali pártok tömörülni fognak, és körükben előkelő helye lesz a magyar kormánypártnak. Ám vezető nem lenne: Matteo Salvini, Marine Le Pen és Jaroslaw Kaczyński pártja is nagyobb delegációval lesz jelen az Európai Parlamentben.
A helyzet az Epp szempontjából sem egyszerű: a Néppártnak fontos, hogy egy néppárti-szocialista-liberális koalícióban ő legyen a legnagyobb párt, és szüksége van a Fideszre és az azzal együtt mozgó pártokra, hogy bebiztosítsa ezt a helyét. Ezért is húzta ilyen sokáig a kizárás kérdését a Néppárt – hívta föl a figyelmet Bíró-Nagy András. És mint Hegedűs kiegészítette ezt: egy 27 vagy 28 százalékos euroszkeptikus erővel szemben viszont lehet, hogy olyan többségi koalícióra van szükség az Európai Parlamentben, amelybe a szocialistákon és a liberálisokon túl még a radikális baloldalt is be kell vennie a Néppártnak, hogy a kétharmados szavazásokat is megnyerhessék.