sztrájk;szakszervezet;béremelés;Hankook;Vegyipari Dolgozók Szakszervezete;

Képünk illusztráció

- Hiába tart már egy hete a Hankook-sztrájk, a vezetőség nem tárgyal a bérkövetelésekről

Már több mint hét napja sztrájkolnak a Hankook dunaújvárosi gumigyárának dolgozói, ám a vezetőség még mindig nem hajlandó a szakszervezettel tárgyalni a bérkövetelésekről. Hétfő délután ugyan találkoztak a menedzsment és a sztrájkbizottság képviselői, ám érdemi egyeztetés nem volt – tudtuk meg Székely Tamástól.

A Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének (VDSZ) elnöke szerint ezzel a cég megsérti a sztrájktörvényben előírt egyeztetési kötelezettséget. Mint mondta: a vezetőség a találkozón csupán arról próbálta meggyőzni az érdekvédőket, hogy hagyják abba a sztrájkot, a bérkérdés szóba sem került. A dolgozók azonban elszántak, és nem veszik fel a munkát addig, amíg nem születik megállapodás.

A gumigyárban múlt kedden kezdődött a munkabeszüntetés, miután a szakszervezet és a cégvezetés nem tudott megállapodni az idei béremelésről, és a Hankook február végén egyoldalúan felfüggesztette a tárgyalásokat. A VDSZ 18 százalékos alapbér-emelést, és többek között a bónuszrendszer átalakítását, jubileumi kifizetést szeretne elérni. A Hankook ebbe nem akar belemenni, viszont a március eleji kétórás figyelmeztető sztrájk után 13,6 százalékos átlagos bérfejlesztést fizetett ki a dolgozóknak.

A VDSZ kitart követelése mellett, a sztrájk kezdete óta pedig egyre többen csatlakoznak a munkabeszüntetéshez, egy-egy műszak 70-80 százaléka sztrájkol – közölte Székely Tamás. A termelésben hatalmas fennakadások vannak, hiszen a munkabeszüntetést választók között nagy arányban vannak a termelésben kulcsszerepet játszó szakemberek. A menedzsment láthatóan kezd kifáradni, már sokkal többe kerül nekik a sztrájkhelyzet miatti kiesés, mint ha megemelnék a béreket – állítja a szakszervezeti vezető.

A cégvezetés eközben változatlanul igyekszik különféle szórólapokkal „jobb belátásra” bírni a dolgozókat. Korábban képernyőkre kivetítve ígértek másfélszeres órabért és 100 százalékos pótlékot a munkát választóknak, a monitorokat azonban rövid időn belül kikapcsolták a sztrájkolók. A vállalat emellett múlt héten a bónuszfeltételek módosításáról is tájékoztatta a dolgozókat, kizárva a juttatásból a sztrájkolókat.

A sztrájk idejére egyébként a dolgozók nem kapnak fizetést, a sztrájkalapból azonban némileg lehet majd kompenzálni ezt a kiesést. Ehhez egyre több szervezettől és magánszemélyektől is érkezik anyagi felajánlás – közölte Székely Tamás. Szolidaritási nyilatkozatában a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) is erre buzdít.

A Kordás László, MASZSZ-elnök nevében kiadott közlemény szerint tűrhetetlen, hogy a 2012 óta több tízmilliárd forintnyi közpénzzel támogatott Hankook a magyar kormány kiemelt stratégiai partnereként lábbal tiporja a hazai törvényeket, és semmibe veszi a dolgozók jogait. A MASZSZ elítéli, hogy a vállalat fenyegetéssel és zsarolással, illetve a céggel szerződéses viszonyban nem álló sztrájktörők alkalmazásával válaszolt a dolgozók munkabeszüntetésére, miközben nem tett eleget a sztrájktörvényben foglalt együttműködési kötelezettségének, mert nem hajlandó tárgyalni a szakszervezettel. Ami a gumigyárban eddig történt, jogellenes, ezért a kormánynak is fel kellene lépnie – áll a közleményben, amelyben felszólítják a Hankook vezetőit az érdemi egyeztetés lefolytatására.    

A Hankook a sztrájk elején még közleményekben utasította vissza a „VDSZ alaptalan vádaskodásait”, majd múlt héten jelezték: a továbbiakban nem kívánnak üzengetni sajtón keresztül.   

Már több mint 9 milliárd euró bírság megfizetésére kötelezték a tech-céget, erre jöhetnek az újabb milliók vagy milliárdok.