Emmi;mesterséges megtermékenyítés;szeretetszolgálat;

Illusztráció

- Furcsa termékenységi tréninget támogat az EMMI

Közpénzből finanszírozzák, de a Katolikus Szeretetszolgálaton keresztül lehet pályázni a FEMM-képzésre. Aki beszáll, az az orvosi etikával is nehezen összeegyeztethető feltételeket kell vállaljon.

Meglehetősen nagyvonalú támogatást jelentett be a Katolikus Szeretetszolgálat, több, mint húszmillió forint értékben pályázhatnak orvosok és egészségügyi szakdolgozók egy furcsa tréningen való részvételért; mindezt áttételesen az Emberi Erőforrások Minisztériuma is finanszírozza - derül ki a 444.hu cikkéből.

A tréning nem más, mint a kimondottan orvosoknak, oktatóknak ajánlott FEMM Medical Management képzés. Harmincan pályázatnak a tender keretében, a háromnapos tanfolyamon  pedig olyan –a hormonműködés megfigyelésén alapuló – módszereket mutatnak be, melyekkel elvileg a meddőséggel vagy menstruációs rendellenességgel küzdő nőkön lehet segíteni. 

A pályázat célja és követelményrendszere további kérdéseket vet fel: először is, az indulóknak ki kell tölteniük az adatlapot, amelyben a szokásos adatok mellett, motivációs levelet is kell írniuk, és be kell másolniuk még a lakcímkártya adatait is. Majd pedig kötelezően ki kell tölteni a jelentkezőnek egy szándéknyilatkozatot, amely szerint vállalják, hogy:

“a Katolikus Szeretetszolgálat támogatására pályázó vállalom, hogy legalább 2019. december 31-ig

a) művi terhesség-megszakítást nem végzek/ abban nem közreműködök, 

b) fogamzásgátló tablettát, eszközt fogamzásgátlási céllal nem állítok be, ill. alkalmazok,

c) inseminatioban nem veszek részt,

d) mesterséges megtermékenyítés semmilyen formáját nem végzem/ abban nem közreműködök,

e) tevékenységemet a FEMM módszer szellemiségében végzem,

f) FEMM módszer alkalmazását páciensei körében népszerűsítem.”

Magyarán, a pályázatot elnyerő orvos az év végéig vállalja, hogy akkor sem vesz részt terhességmegszakításban, ha a megtermékenyülés erőszak eredménye,sürgős esetben sem ír fel fogamzásgátló tablettát– és a meddőséggel küzdő nők, párok kifejezett kérésére sem vehet részt mesterséges megtermékenyítésben.

Ráadásul, a tender adatvédelmi szabályzatából kiderül, hogy nem is a Katolikus Szeretetszolgálat, hanem a mögötte álló EMMI az, aki a támogatást adja, azaz a mi pénzünkből képzünk majd olyan orvos-, egészségügyi oktatókat, akik aztán majd nekünk nem írják fel a fogamzásgátló tablettát. 

További érdekesség, hogy a FEMM Medical Management képzést szabadon választható tanfolyamként a Semmelweis Egyetem akkreditálta – csakhogy, az egyetem képzési díjként 499500 forintot tüntet fel, míg az EMMI pályázatonként 700 ezer forinttal támogatja a programot.

Mivel harminc pályázóról van szó, legalább hatmillió forint sorsa válik kérdésessé - írja a portál. 

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) a magyar választásokon is rajta tartotta a szemét. A tapasztalatokról Alexander Shlykkel, a szervezet Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának választási részlegének vezetőjével beszélgettünk.