;

építőipar;Opten;cég;ügyvezető;kis- és közepes vállalkozások;

Képünk illusztráció

- Tömegeket tiltanak el a cégvezetéstől

Tavaly a hazai cégbíróság 13 ezer embert tiltott el öt évre az üzletvezetéstől. Ez rekord.

Csak tavaly 13 ezer magánszemélyt tiltottak el a cégvezetéstől – számol be a céginformációval foglalkozó Opten. Így összességében már több mint 54 ezer polgárnak kell más pénzkereset után néznie.

Közölt grafikonjuk tanúsága szerint a tavalyi érték rekord. Míg 2010-ben még csak 479 embert sújtott a cégbíróság ilyen büntetéssel, addig 2014-ben 5 ezer, egy évre rá pedig már 12 ezer fölé ugrott az üzleti kiteljesedés eme formájától eltiltottak száma.

Fejlődő gazdaság ide, szigorodó cégjogi környezet oda, még mindig ráfér a tisztítás a hazai cégvilágra – idézik Pertics Richárd céginformációs igazgatót. A cégbíróság ki nem elégített, jogerős hitelezői követelések és be nem fizetett pénzbírságok esetén tilthat el magánszemélyeket cégügyektől.

Az utóbbi évekhez képest a tavalyi érték már nem mutat lényeges romlást, de a hazai üzleti etikán és a cégek pénzügyi mozgásterén továbbra is akad mit javítani. A büntetések elvileg tisztító hatásúak, hiszen az érintetteket 5 évre eltiltják a vezetési és képviselői jogkörtől, illetve egyes tulajdonosi szerepköröktől is.

Az eltiltások száma beállni látszik: ami arra utal, hogy az intézkedéseknek valószínűleg nincs túlzott megelőző ereje. De az sem kizárt, hogy a hazai cégjogi rendszer ennyit képes feldolgozni. Az Opten szerint az eltiltottak száma 2019 végén 62 ezren tetőzhet: ezt követően ugyanis több korábbi eltiltás is lejár.

Megyei bontás szerint magas az eltiltások száma Budapesten, valamint Pest, Borsod-Abaúj-Zemplén, Fejér és Hajdú-Bihar megyében.

Főleg az építőipar húzza a kis- és középvállalkozásokatTavaly 61 százalékkal nőtt a legsikeresebb hazai kis- és középvállalkozások átlagos nyeresége – közölte az Opten. Bár a szakmai zsűri által összeállított százas listát csak március 21-én hozzák nyilvánosságra, általánosságban megállapítható, hogy folyamatos növekedésüknek köszönhetően árbevételük tavaly ötödével bővült. A legjelentősebb húzóerő az építőipar. Dolgozóik átlagfizetése tavaly 10-15 százalék felett nőtt. A bruttó havi jövedelmek az ipar és a kereskedelem területén átlag 380 ezer, míg a szolgáltatások terén mintegy 650 ezer forintra rúgnak. Az egy főre jutó profit tavaly 90 százalékkal 8 millió fölé ugrott. Az érintett vállalkozások zöme családi tulajdonú, akik az ügyvezetésbe is bekapcsolódnak.