gyilkosság;Szlovákia;Ján Kuciak;

Fotó: AFP/Vladimir Simicek

- Egy szlovák üzletembert gyanúsítanak a Kuciak-gyilkosság megrendelésével

Marian Kočner vállalkozót gyanúsították meg Ján Kuciak és menyasszonya, Martina Kušnírová meggyilkolásának megrendelésével. A gyanúsított mellett további személyek kihallgatását is tervezi a szlovák Speciális Ügyészi Hivatal.

A hírt a parameter.sk közölte a Hospodárske Noviny alapján, és a rendőrség is megerősítette. Az MTI mindehhez azt tette hozzá, az ügyészség szerint Kuciak halálát újságírói munkájával összefüggésben rendelték meg. Az ügyészség a vizsgálat menetére hivatkozva nem árulta el, hogy csak egy megrendelőről van-e szó. Azt viszont elmondták, hogy bebizonyosodott, hogy téves volt az úgynevezett "olasz szál" - vagyis az, hogy az eset összefüggésben állna a calabriai maffia, a 'Ndrangheta tagjainak szlovákiai tevékenységével és állítólagos kormányközeli kapcsolataikkal. A kettős gyilkosság után ez az információ nagy súllyal esett latba a kormányátalakításhoz vezető belpolitikai válság kialakulásában.

Ján Kuciak oknyomozó újságírót és kedvesét, Martina Kušnírovát 2018. február 21-én gyilkolták meg nagymácsédi otthonukban. Az üggyel kapcsolatban négy személyt vettek őrizetbe, köztük Alena Zsuzsovát, akit ezidáig szintén a gyilkosság megrendelésével gyanúsítottak. Marian Kočner nevét többször is emlegették a gyilkossággal kapcsolatban, de csak most gyanúsították meg annak megrendelésével. Tavaly októberben az egyik gyanúsított, Andruskó Zoltán vallomásában azt állította, hogy a gyilkosságot Marian Kočner rendelte meg.

Kočner egyike volt azoknak a személyeknek, akiknek ügyeiről Ján Kuciak írt. Egy telefonbeszélgetés is a nyilvánosságra került, amelyben a vállalkozó megfenyegette az újságírót. Kuciak feljelentést tett a rendőrségen, de az ügyet végül idő előtt lezárták. Kočner ellen a televíziós váltók ügyében folyik eljárás, és jelenleg szigorított őrizetben van.

A gyilkosság közfelháborodást váltott ki az országban, s heteken belül korábban sosem látott tüntetéssorozathoz, illetve mély belpolitikai válsághoz vezetett. A történések végül a kormány több tagjának távozásához - köztük Robert Fico kormányfő lemondásához és a kabinet széles körű átalakításához vezettek. 

Az amerikai szenátus 54:46 arányban megszavazta azt a határozatot, amely véget vetne a Szaúd-Arábia számára a jemeni háborúban nyújtott amerikai támogatásnak.