;

sztrájk;PDSZ;Klebersberg Központ;

- Elmeszelte a tanársztrájkot a Klebelsberg Központ

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és az iskolafenntartó is bírósághoz fordul.

Csütörtökön reggel háromnegyed nyolckor, vagyis 15 perccel a szolidaritási sztrájk megkezdése előtt kaptak e-mailt a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) munkatársai az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központtól (KK), hogy  

jogellenesnek tartják az eredetileg délelőttre szervezett szolidaritási sztrájkjukat, amivel a közszféra dolgozóinak sztrájkjához szerettek volna csatlakozni.

Latorcai Csaba közigazgatási államtitkár bírósághoz is fordult emiatt. 

Az ügyben a Dunakeszi Tankerületi Központ, a Kelet-Pesti Tankerületi Központ, a Közép-Pesti Tankerületi Központ és a Pécsi Tankerületi Központ érintett – ez az a négy tankerület, amelyben a PDSZ-nek sikerült megállapodásokat kötnie a sztrájk körülményeiről. A KK szerint azonban még a tankerületi igazgatók által aláírt megegyezések is jogellenesek. A munkabeszüntetésben alig egy tucat KK-s iskola vett volna részt országszerte, 

ám az utolsó pillanatban egy kivételével mindenhol lefújták a sztrájkot.

– Mi a KK lépését tartjuk jogellenesnek, hiszen mindenhol születtek megállapodások az elégséges szolgáltatásokról. Ám most gyakorlatilag hatalmi szóval betiltották a sztrájkot. Azért döntöttük úgy, hogy lefújjuk az akciót, mert véletlenül sem szeretnénk veszélybe sodorni egyetlen kollégát sem. A bíróságon pedig majd kiderül, kinek van igaza – fogalmazott Nagy Erzsébet, a PDSZ pécsi ügyvivője. 

A szolidaritási sztrájkot a KK-s iskolák közül egyedül a Budapest X. kerületében található Széchenyi István Általános Iskolában tartották meg.
A VI. kerületi Kölcsey Ferenc Gimnázium tanárai így fejezték ki szolidaritásukat

 Czédly Mariann, a helyi sztrájkbizottság vezetője lapunknak elmondta: ők már csak sztrájk közben értesültek a KK leveléről. Úgy gondolják, hogy nem a KK-nak, hanem a bíróságnak kell megállapítania egy sztrájk jogellenességét. Ez eddig nem történt meg. A tankerületi igazgató pedig aláírta a megállapodást a PDSZ-szel, így nem látták indokoltnak a sztrájk berekesztését. 

A szakképző intézményekben viszont megtarthatták a szolidaritási munkabeszüntetést. A PDSZ-nek összesen 11 szakképzési centrummal sikerült különösebb gond nélkül megállapodást kötnie.

– Minden szabályosan ment. A centrum tőlünk csak létszámadatokat kért, semmi mást – nyilatkozta Pámer Éva, a Bolyai János Műszaki Szakgimnázium tanára. Náluk a 46 fős tantestületből 31-en sztrájkoltak.

A szakszervezet csütörtökön délelőtt közleményben jelezte: 

az aláírt megállapodással rendelkező tankerületekben jogszerűen kezdeményezhető sztrájk, ezért a PDSZ mindenképpen bírósághoz fordul.

Júliustól több szempontól is változhat a gyermekprostitúció hatósági megítélése: a szexipar 18 év alatti áldozatait korábban sokszor elkövetőknek tartották, a rendszert azonban most finomhangolják.